Kiedy chcesz kupić nowy samochód zwykle bywa tak, że pozbywasz się tego starego, o ile jeszcze nadaje się do użytku. Kiedy znajdziesz kupca musisz sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Potem czeka Cię jeszcze kilka formalności – jakich? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jeśli umowa kupna-sprzedaży jest zawierana należy mieć pewność, że zawiera wszystkie niezbędne elementy. Tylko wtedy można uznać ją za ważną. Zatem co będzie potrzebne. Przede wszystkim muszą się znaleźć pełne dane dotyczące Ciebie, czyli imię i nazwisko, adres, adres zamieszkania i zameldowania, a także informacje z dowodu osobistego. Jeśli samochód ma współwłaściciela także jego dane powinny znaleźć się w umowie. Jeśli ich nie będzie, a ponadto nie będzie jego podpisu sprzedaż jedynie część Twoich udziałów do samochodu, a więc ustanowisz nowego współwłaściciela. Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy samochód sprzedaje jeden z małżonków, wtedy dane drugiego powinny się znaleźć na umowie kupna-sprzedaży, ale nie musi on jej podpisywać. Oczywiście na początku dokumentu musi się znaleźć data i miejsce sprzedaży samochodu, a w nim również wszystkie dane nabywcy. Musisz zawrzeć wszystkie dane dotyczące sprzedawanego auta -numer VIN, markę, model, rok produkcji, pojemność silnika i przebieg. W umowie musi się znaleźć kwota za jaką sprzedajesz pojazd, dla przekazania pojazdu, a także oświadczenie, że jesteś faktycznym właścicielem pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży musi zawierać również oświadczenie o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. Dokument powinien zawierać także informację na temat tego, która strona uiści podatek od czynności cywilnoprawnych (najczęściej jest to kupujący, ale może to być także sprzedający). W umowie kupna-sprzedaży trzeba również wymienić listę dokumentów przekazanych nabywcy przy sprzedaży auta, a więc dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, a także polisa). Jest tego sporo, ale umowa kupna-sprzedaży potrzebna będzie do zgłoszenia zbycia pojazdu w Wydziale Komunikacji, a także w urzędzie Skarbowym przy formalnościach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sprzedający wie, gdzie zgłosić sprzedaż auta, jednak nie zawsze zdaje sobie sprawę ile ma na to czasu i jakie konsekwencje wiążą się z opóźnieniem dokonania formalności. Zatem na zgłoszenie sprzedaży, czyli zbycia pojazdu właściciel ma 30 dni. Do urzędu powinien z Tobą wybrać się ze współwłaścicielem pojazdu, chyba że jest to Twój małżonek czy małżonka, a samochód jest współwłasnością, wtedy nie musi składać podpisu. Do wyrejestrowania samochodu potrzebować będziesz umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, a także zaświadczenie o zbyciu pojazdu. Możesz je pobrać ze strony internetowej i wydrukować. Wszyscy współwłaściciele muszą podpisać owo zaświadczenie. Potrzebny będzie również dowód osobisty lub paszport. Formalności związane z wyrejestrowaniem możesz załatwić również przez internet, a dokładnie platformę ePUAP, o ile posiadasz profil zaufany. Jeśli zgłaszasz się do urzędu na dokumencie urzędnik umieści adnotację o zgłoszeniu zbycia pojazdu.
Zbycie pojazdu musisz również zgłosić ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni. Dzięki temu unikniesz płacenia kolejnej raty OC za już nieużytkowany i sprzedany samochód albo też przedłużenia polisy, która się kończy. Jeśli nie dopełnisz formalności i zapomnisz o opłatach czeka Cię windykacja, dlatego musisz o tym pamiętać. Formalności nie są długie. Wystarczy wypełnić formularz online na stronie ubezpieczyciela. Podajesz w nim Twoje dane osobowe i dane osoby, która nabyła samochód, markę model i numer rejestracyjny pojazdu, okres w którym obowiązywała polisa. Wszystko warto potwierdzić załącznikiem w postaci umowy kupna-sprzedaży.
Niezależnie czy znasz czy nie znasz nabywcy Twojego starego samochodu, to musisz wiedzieć, że jeśli spóźnisz się z formalnościami, albo będziesz z nimi zwlekać czekają Cię konsekwencje. Jeśli zapomnisz zgłosić fakt sprzedaży ubezpieczycielowi, to już wiesz, że będziesz musiał płacić polisę do momentu zgłoszenia. Jeśli nie zgłosisz się jak najszybciej w Wydziale Komunikacji, to Ty możesz zostać posądzony o spowodowanie kolizji lub wypadku, jeśli sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia, wszak widniejesz jako jego właściciel. Oczywiście to skrajna sytuacja, ale mogą na ciebie czekać również nieprzyjemności w postaci konieczności zapłacenia mandatów, ,które do Ciebie nie należą. Zatem musisz jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej w kolejnym udać się do Wydziału Komunikacji i dopełnić wszelkich niezbędnych formalności. Jeśli nie znasz nabywcy, nigdy nie wiesz czy nie będzie Cię chciał oszukać i wrobić w wykroczenie czy co gorsza przestępstwo, zatem musisz się odpowiednio zabezpieczyć, by mieć dowód, że samochód w dniu zdarzenia nie należał już do Ciebie.
Finalizacja umowy kupna-sprzedaży może być szybka i bezproblemowa, pod warunkiem że pamiętasz o wszystkich formalnościach. Zatem pamiętaj o niezbędnych zgłoszeniach.