Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ile trwa wymiana oleju w samochodzie? Wszystko, co musisz wiedzieć!

8 października, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Korzystanie z samochodu to nie tylko przyjemność z jazdy, ale też konieczność pamiętania o czynnościach serwisowych, które należy regularnie wykonywać. Do nich zaliczamy między innymi wymianę oleju i filtrów. Sprawdź, ile trwa wymiana oleju, jak często należy ją wykonywać i ile to kosztuje. Przy okazji dowiesz się, jak samodzielnie sprawdzić poziom oleju w samochodzie! 

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze zapewnia smarowanie ruchomych elementów. Cienka warstwa filmu olejowego pozostaje na nich także podczas postoju auta, aby zapewnić ciągłość smarowania już w momencie ponownego uruchomienia silnika. Na tym rola oleju w silniku się nie kończy. Odpowiada on również  za jego chłodzenie.

Dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie pięć podstawowych funkcji – wspomniane już smarowanie i chłodzenie, a także mycie, uszczelnianie i przeciwdziałanie korozji.

Prawidłowy poziom oleju silnikowego

Prawidłowy poziom oleju może być różny w zależności od marki, modelu oraz wersji silnikowej samochodu. Zazwyczaj ilość oleju to od 3 do 5 litrów, a szczegółowe informacje na ten temat zamieszczone są w książce serwisowej lub instrukcji pojazdu.

Poziom oleju silnikowego możesz kontrolować za pomocą bagnetu poziomu oleju. Na bagnecie widnieją specjalne oznaczenia – MIN (poziom minimalny) i MAX (poziom maksymalny). Jeżeli bagnet wskaże ilość oleju pomiędzy tymi oznaczeniami, jego poziom jest prawidłowy.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak sprawdzić poziom oleju w silniku – krok po kroku: 

  1. Po zakończeniu jazdy zatrzymaj pojazd na płaskiej poziomej powierzchni.
  2. Wyłącz silnik i odczekaj 10-15 minut.
  3. Wyciągnij bagnet oleju, wytrzyj go i ponownie włóż (do końca).
  4. Wyciągnij bagnet oleju i sprawdź wartość. Powinna mieścić się między MIN i MAX.
  5. Dla pewności powtórz kontrolę 1-2 razy.
  6. Jeśli poziom jest bliżej minimalnej wartości, dolej trochę oleju, jeśli bliżej maksymalnej wartości, ale jej nie przekracza, nic nie rób.

Jak widzisz, sprawdzenie poziomu oleju jest naprawdę proste. Warto robić to regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, aby mieć pewność, że poziom oleju jest wystarczający. 

Co ile wymieniać olej w silniku?

Olej silnikowy musi być regularnie wymieniany. Częstotliwość wymiany oleju określa producent samochodu. Informacją taką można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Najczęściej olej wymienia się co 30 tys. km. W samochodach starszych zaś co 15-20 tys. km. Niektórzy zalecają także wymianę raz do roku, jeśli jeździmy mniej. Warto mieć na uwadze także sposób użytkowania pojazdu. Auta wykorzystywane bardzo często lub takie, których kierowcy preferują dynamiczną jazdę, mogą wymagać częstszej wymiany oleju.

Ile trwa wymiana oleju?

Pora na znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytanie – ile trwa wymiana oleju. Doświadczonym osobom wymiana oleju silnikowego nie powinna zająć więcej niż godzinę. Nie jest to czynność zbyt skomplikowana, ale większość kierowców woli skorzystać z pomocy mechanika. Olej można oczywiście wymienić samodzielnie, jednak może to trwać nieco dłużej.

Odpowiadając na pytanie, ile trwa wymiana oleju, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Czas wymiany będzie zależał przede wszystkim od tego, z jakich narzędzi i udogodnień korzystamy. Olej najłatwiej jest wymienić w garażu z kanałem. Przyda się także specjalna rampa lub podnośnik. Należy pamiętać o zabezpieczeniu samochodu przed stoczeniem. Aby wymienić olej, należy spuścić stary. Dużo łatwiej to zrobić, kiedy silnik jest rozgrzany. Wyższa temperatura rozrzedzi olej i przyspieszy jego wyciekanie. Nowy olej najlepiej wlewać przy pomocy lejka, pamiętając o zalecanej ilości. Wymianę oleju najczęściej łączy się z wymianą filtra.

Ile trwa wymiana oleju – podsumowanie 

Znasz już odpowiedź na pytanie, ile trwa wymiana oleju i wiesz, że zadanie to nie powinno przerosnąć doświadczonego kierowcy. Lepiej jednak zlecić to mechanikowi. Po pierwsze, zajmie to zdecydowanie mniej czasu. Po drugie, będzie bezpieczniejsze. Warto wspomnieć również o składowaniu zużytego oleju. Mechanicy zapewnią jego prawidłową utylizację. Samodzielnie wymieniając olej, możemy mieć z tym problem. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top