Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Co oznaczają trzy sygnały syreny strażackiej?

11 października, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 1

Sygnał syreny strażackiej najczęściej kojarzy nam się z pożarem, chociaż nie zawsze to jest powód jego rozbrzmiewania. Co oznaczają trzy sygnały syreny strażackiej? Jak należy się wtedy zachować? Przeczytaj i bądź świadomy ewentualnego zagrożenia.

Na alarm syreny strażackiej należy zawsze zwracać uwagę.  Służby mundurowe informują nas w ten sposób o różnego typu niebezpieczeństwach, które mogą się przydarzyć. Rodzaje sygnałów dźwiękowych zależą od ustaleń jednostki danej Ochotniczej Straży Pożarnej lub Państwowej Straży Pożarnej. Mogą różnić się między sobą – warto o tym pamiętać! 

Dlaczego wyją syreny straży pożarnej?

Syreny straży pożarnej są częścią dźwiękowych systemów alarmowych, wykorzystywanych przez różnego rodzaju służby. Struktury te mają jeden podstawowy cel – mają ostrzegać nas przed różnymi rodzajami niebezpieczeństwa i zagrożenia. W celu nadania sygnału ostrzegawczego wykorzystuje się m.in. syreny zakładów pracy, straży pożarnej, a także regionalne rozgłośnie radiowe. 

Kiedy mogą wyć syreny straży pożarnej?

Powodem uruchomienia syren straży pożarnej i innych elementów struktur zarządzania kryzysowego mogą być:

  • nalot bombowy,
  • skażenie terenu,
  • klęska żywiołowa,
  • atak terrorystyczny.

Syreny, które słyszymy na co dzień, najczęściej mają jednak inne znaczenie.

Co oznaczają trzy sygnały syreny strażackiej?

Najczęściej trzy kilkunastosekundowe sygnały syreny w odpowiednich odstępach czasowych są oznaką, że jest to specjalny alarm bojowy. Jest to informacja, że strażacy pozostają w 100%-owej gotowości bojowej i prawdopodobnie właśnie w tym momencie wyruszą na akcję. Z reguły trzy sygnały syreny strażackiej rozlegają się, gdy w pobliżu zaobserwowano pożar – choć niekoniecznie, bo mogą to być także inne zagrożenia. 

Syreny straży pożarnej – jak się zachować? 

Kiedy słyszysz trzy sygnały syreny strażackiej, przede wszystkim zachowaj spokój. Jest to bardzo istotne, ponieważ panika czy ucieczka z pewnością nie pomogą w takiej sytuacji. Najprawdopodobniej strażacy zaraz wyruszą na akcję. Być może będą gasić pożar, udzielać pomocy podczas wypadku drogowego lub nieść innego rodzaju pomoc potrzebującym. Bądź ostrożny, ustąp pierwszeństwa wozowi strażackiemu i nie panikuj. 

Co oznaczają trzy sygnały syreny strażackiej – podsumowanie

Choć syreny pojazdów uprzywilejowanych słyszymy każdego dnia, nie zawsze wiemy, co dokładnie oznaczają. Jeśli zastanawiałeś się, co oznaczają trzy sygnały syreny strażackiej, wiesz już, że najprawdopodobniej strażacy wyruszają na akcję. Prawdopodobnie gdzieś w pobliżu wybuchł pożar i niezbędna jest interwencja. Pamiętaj o tym, aby zachować spokój, a jeśli prowadzisz auto – zachowaj szczególną ostrożność, aby w razie potrzeby ustąpić pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. 

Powiązanie wpisy

Branża transportowa nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony przedsiębiorcy muszą zmagać się z zatorami płatniczymi.

Zastanawiasz się, jak znieść współwłasność nieruchomości? Poznaj trzy sposoby, aby to osiągnąć. Przy okazji dowiesz się, kto ponosi koszty zniesienia współwłasności!

Komentarze

  1. Agnieszka pisze:

    Często zdarza Czeladź województwo śląskie słychać w różnych godzinach 3sereny alarmy we raz naliczyłam 4 co one oznaczają proszę o odpowiedź w tych czasach warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top