Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ile trzeba czekać na prawo jazdy? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

29 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Choć prawo jazdy jest przywilejem, a nie obowiązkiem, to jednak z roku na rok coraz więcej osób odbywa kursy, a następnie zdaje egzaminy. Po zdaniu egzaminu przyszli kierowcy chcą jak najszybciej otrzymać dokument. Tutaj pojawia się pytanie: ile trzeba czekać na prawo jazdy?

Kto może starać się o prawo jazdy?

Jak zapewne wiecie o otrzymanie prawo jazdy może się ubiegać każda osoba, która ukończyła 18 lat, ale także osoby legalnie przebywające w Polsce od przynajmniej 185 dni. Trzeba wiedzieć, że nie wystarczy tylko zapisać się na kurs, aby móc uzyskać po zdaniu egzaminu prawo jazdy.

Na samym początku należy sobie wyrobić numer PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Zatem najpierw należy udać się na badania i uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Następnie trzeba złożyć dokumenty, co obejmuje wypełniony wniosek, zdjęcia i orzeczenie lekarskie. Składa się je w wydziale komunikacji danego urzędu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Ile trzeba czekać na wydanie dokumentu?

Ośrodek ruchu drogowego po zdaniu egzaminu przez petenta wysyła informację do starostwa, gdzie rozpoczyna się postępowanie administracyjne. Właśnie ten urząd wysyła zamówienie na dokument do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po jego wydrukowaniu odsyła go do starostwa, gdzie oczekuje na odebranie.

Zazwyczaj trzeba czekać od tygodnia do trzech, przy czym kierowca nie ma określonego terminu, w którym musi odebrać dokument. Oczywiście za wydanie dokumentu trzeba zapłacić 100 zł i 50 gr. Opłatę można uiścić na miejscu w kasie urzędu bądź starostwa albo wykonać przelew na konto właściwej instytucji. Oczywiście przy odbiorze trzeba posiadać potwierdzenie wpłaty.

Jak wygląda procedura?

Gdy wniosek zostaje przyjęty rozpoczyna się procedura, która obejmuje sprawdzenie danych wnioskodawcy, ale także czynności sprawdzające i wyjaśniające. Gdy wszystko się zgadza już po krótkim czasie to jest do kilku tygodni pojawia się komunikat, że dokument można odebrać.

W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu poda się błędne dane czy zły numer PESEL pojawia się komunikat: niepoprawne dane. Co w tej sytuacji należy zrobić? Oczywiście bezwzględnie udać się do starostwa powiatowego w celu weryfikacji danych i poprawienia błędów. Błąd może stać także po stronie urzędnika, ale również wtedy petent musi zgłosić się w celu ponownej weryfikacji danych.

Od czego zależy czas oczekiwania na wydanie dokumentu prawa jazdy?

Trzeba pamiętać, że po zdaniu egzaminów nie zyskuje się prawa do prowadzenia samochodu, zatem bez posiadania realnego dokumentu nadal nie można go prowadzić. Uprawnieniem nie jest także dokument potwierdzający pozytywny wynik egzaminu.

Czas oczekiwania nie jest jednak stały. Czasami można czekać tylko tydzień, a czasami nawet 3 tygodnie. Wszystko zależy od ilości złożonych wniosków. W większych miastach zazwyczaj czas oczekiwania jest dłuższy. Czas może być także dłuższy niż 3 tygodnie, jeżeli dojdzie do pomyłki w złożonych dokumentach.

Wydanie wtórnika prawo jazdy – ile trzeba czekać na dokument prawa jazdy, gdy nam się zniszczy?

Jeżeli z jakiegoś powodu Wasz dokument prawa jazdy będzie zniszczony i nieczytelny czy też go zgubicie, to możecie starać się o wydanie wtórnika. Tutaj również obowiązuje opłata, która ponownie wynosi 100, 50 zł, gdzie 100 zł jest opłatą za wydanie prawa jazdy, a 50 gr to opłata ewidencyjna.

Na samym początku trzeba pobrać i wydrukować wniosek i udać się z nim do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Do wniosku trzeba dołączyć wymagane dokumenty i zniszczone prawo jazdy, jeżeli je posiadacie. Wszystkie sprawy musicie załatwiać indywidualnie i mieć przy sobie dowód tożsamości, co oznacza, że tej sprawy nikt nie załatwi za Was.

Dokumenty wymagane do wydania wtórnika

Poza wnioskiem musicie przygotować kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, musi być ona wykonana na jednolitym tle i posiadać dobrą ostrość. Bardzo ważna jest także jej naturalność, a więc trzeba pokazać wyraźnie oczy, nie można mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami. Wyraz twarzy musi być naturalny, a usta zamknięte.

Warto jeszcze wiedzieć, że twarz powinna zajmować od 70-80% fotografii. Fotografia musi być jak najbardziej aktualna, dlatego nie może być wykonana na dłużej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeżeli osoba, która stara się o dokument posiada wadę wzroku, do wniosku może dołączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. Wtedy też należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności.

Osoba, która nosi nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć do wniosku fotografię w nakryciu głowy, pod warunkiem, że twarz jest wyraźnie widoczna. Do tego trzeba dołączyć również zaświadczenie o przynależności do danej wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczpospolitej Polskiej.

Czas oczekiwania na wtórnik prawa jazdy

Czas oczekiwania w przypadku spraw prostych, nie wymagających zbierania dowodów wynosi do 9 dni roboczych. Jeżeli trzeba gromadzić dowody i prowadzić postępowanie wyjaśniające, to na wydanie dokumentu urząd ma miesiąc. Z kolei w sprawach bardzo skomplikowanych – dwa miesiące od następnego dnia po złożeniu wniosku.

Ile trzeba czekać na prawo jazdy – podsumowanie

Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, z dużą niecierpliwością czekają na moment, kiedy otrzymają dokument. Z reguły czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi od jednego do trzech tygodni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, aby już po kilku tygodniach zasiąść za kierownicą jako pełnoprawny kierowca.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top