Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Dozwolone prędkości na drogach – powtórz materiał przed egzaminem na prawo jazdy

30 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Każdy uczestnik ruchu powinien doskonale znać przepisy ruchu drogowego, nie tylko obowiązujące znaki, ale również ograniczenia prędkości. Wbrew pozorom nawet na rowerze można rozpędzić się powyżej dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Warto zatem znać dopuszczalne wartości, aby uniknąć mandatu poruszając się po drogach publicznych i wewnętrznych.

Przekraczanie prędkości najczęstszą przyczyną wypadków

Wiele osób zapomina, że prawo jazdy to przywilej i niestety prowadząc samochód nie przestrzega zasad bezpieczeństwa. Według statystyk komendy głównej policji ponad 25% wypadków spowodowanych jest przekroczeniem prędkości. Niestety przekłada się to na fakt, że w Polsce codziennie na drogach ginie około 11 osób i niestety z roku na rok te statystyki rosną, wszak po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów, a do tego dochodzą jeszcze motocykle, skutery, rowery czy quady. Warto zauważyć, że polskie drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. W Szwecji na drogach rocznie ginie 250 osób, tyle ile w Polsce w ciągu niecałego miesiąca. A więc trzeba pamiętać, że przestrzeganie prędkości jest obowiązkiem każdego kierowcy.

Dozwolone prędkości na drogach – jak poruszać się po autostradach?

Polskie drogi podzielone są na klasy. Wyróżniamy 7 klas, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku. Literą A oznaczane są autostrady. Z kolei drogi ekspresowe mają symbol S. Wyróżniamy także drogi główne szybkiego ruchu, drogi główne, zbiorcze, lokalne oraz drogi dojazdowe. I tak, na każdej z dróg występuje dopuszczalna prędkość. Zatem po autostradzie nie możesz jeździć szybciej niż 140 km/h. Dotyczy to motocykli i samochodów do 3,5 t. Natomiast samochody ciężarowe o masie całkowitej powyżej 3,5 t muszą poruszać się z prędkością 80 km/h, ale dotyczy to także motocykli z przyczepą, samochodów osobowych z przyczepą oraz oznakowanych pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. W przypadku autobusów sytuacja jest nieco inna. Trzeba wiedzieć, że autobusy z przyczepą mogą jeździć 80 km/h natomiast modele spełniające warunki techniczne mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 100 km/h. Jeżeli pojazd ciągnie urządzenie wystające dłuższe niż 1,5 metra, ale ta długość liczona jest od siedzenia, to wtedy nie może jechać szybciej niż 60 km/h po autostradzie. Poruszając się motocyklem z przyczepą, gdzie pasażerem jest dziecko do lat 7 nie można przekroczyć 40 km/h.

Dozwolone prędkości na drogach ekspresowych

Wbrew pozorom maksymalna prędkość jaką możecie się poruszać po drodze ekspresowej zależy od tego czy droga jest jednojezdniowa czy dwujezdniowa. W przypadku dróg dwujezdniowych zarówno samochód osobowy, jak i motocykl czy samochód ciężarowy obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Jeżeli poruszacie się drogą jednojezdniową, to prędkość maksymalna wynosi 100 km/h i dotyczy samochodów osobowych motocykli i samochodów ciężarowych do 3,5 t. Z kolei prędkość dla innych typów pojazdów i zespołów pojazdów na drogach ekspresowych jest taka sama jak na autostradach. Zatem dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t prędkość maksymalna to 80 km/h, a dla autobusów spełniających warunki techniczne 100 km/h, z kolei dla pojazdów z przyczepą dłuższą niż 1,5 metra, liczoną od siedzenia – 60 km/h.

Dozwolone prędkości na drogach w terenie zabudowanym

Najwięcej kierowców przekracza dozwoloną prędkość na drogach w terenie zabudowanym. Często podczas kontroli policyjnej tłumaczą się, iż nie zauważyli, że znajdują się na takiej drodze. Dlatego warto pamiętać, że na terenie zabudowanym występują dopuszczalne niskie prędkości. W godzinach od 5 rano do 23 dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Jeszcze do niedawna nocą od 23 do 5 można było jeździć 60 km/h, ale ten przepis jest już nieaktualny i obecnie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Takie same ograniczenia prędkości obowiązują kierowców motocykli, a także ciężarówek i autobusów. Warto poruszyć jeszcze czym jest strefa zamieszkania, gdyż w tym przypadku maksymalna prędkość z jaką poruszają się samochody nie może być wyższa niż 20 km/h. Strefę zamieszkania definiuje się jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczane są specjalnymi znakami drogowymi. Zatem poruszając się w strefie zamieszkania musicie jeszcze pamiętać, że pierwszeństwo mają zawsze piesi. Dodatkowo mogą występować na drogach progi zwalniające, które wcale nie muszą być oznaczone znakami.

Prędkość dostosowana do otoczenia

Choć podane przez nas przepisy dotyczą dróg w całej Polsce, to jednak prędkości obowiązujące w określonych terenach mogą ulec zmianie i o tym będą informować znaki drogowe. Ograniczenia są często wprowadzane indywidualnie i dostosowane do warunków oraz otoczenia. W wielu dużych miastach występują strefy z dopuszczalną prędkością 30 km/h. Dlatego należy bezwzględnie zwracać uwagę na znaki drogowe. Pamiętajcie jeszcze, że w terenie niezabudowanym dozwolona prędkość dla pojazdów ciężarowych i autobusów to 70 km/h, a dla samochodów osobowych 90 km/h.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top