Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czym jest leasing konsumencki i kto może z niego skorzystać?

1 lipca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Leasing kojarzy się ze sposobem finansowania aut wyłącznie dla firm – niesłusznie. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest również leasing konsumencki, czyli oferta skierowana do klientów indywidualnych. Można z niego skorzystać nawet wtedy, gdy nie ma się własnej działalności gospodarczej.

Leasing konsumencki – co to takiego?

Leasing konsumencki to forma finansowania, która łączy w sobie cechy kredytu i wynajmu. Dotychczas nie cieszył się dużą popularnością ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe. Od 2011 roku, czyli momentu wejścia w życie ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych, jest nieco chętniej wykorzystywany, ale nadal zdecydowanie przegrywa z kredytami konsumenckimi. 

Szkoda, ponieważ stanowi ciekawą alternatywę dla kredytu gotówkowego na samochód – zazwyczaj jego koszty są dużo niższe. Jeśli klient decyduje się na leasing, podpisuje umowę z leasingodawcą – w tym dokumencie zawarte są zapisy dotyczące między innymi czynszu inicjalnego, czyli inaczej opłaty wstępnej, wysokości rat leasingu oraz ceny wykupu przedmiotu umowy po jej zakończeniu. 

Do momentu całkowitej spłaty samochodu, osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego nie jest właścicielem pojazdu. W dowodzie w rubryce „Właściciel” wpisany będzie leasingodawca aż do czasu wykupienia auta. Warto jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku wykupu, chociaż przeważnie się to opłaca, dlatego wiele osób decyduje się na taki krok.

Zalety leasingu konsumenckiego

Opłacalność, także w kwestii wysokości rat, jest jedną z pierwszych wymienianych zalet leasingu konsumenckiego. Firma, która udziela klientowi leasingu, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ leasingowany samochód pozostaje jej własnością, a także współpracować z salonami proponującymi preferencyjne ceny zakupu pojazdów. Dzięki temu oferuje zazwyczaj lepsze warunki finansowe niż bank. 

Po drugie, leasing to łatwo dostępna forma finansowania zarówno nowego auta, jak i używanego. Leasingodawca nie obawia się problemów z uregulowaniem należności, bo jeśli ktoś nie będzie spłacał rat, po prostu odbierze mu samochód.

Po trzecie, niewątpliwą zaletą leasingu konsumenckiego jest oszczędność czasu, który trzeba by było przeznaczyć na formalności. To firma leasingowa załatwia rejestrację i ubezpieczenie, a do klienta trafia auto, którym od razu można wyjechać z salonu.

Dla niektórych autem leasingu jest fakt, że zobowiązań tego typu nie zgłasza się w historii kredytowej. 

Dodatkowo, jak już wcześniej wspomniano, zgodnie z obowiązującymi przepisami to leasingobiorca decyduje, czy wykupi użytkowane auto, czy z niego zrezygnuje i na przykład podpisze umowę na kolejny pojazd. Takie rozwiązanie pozwala na dużą elastyczność.

Wady leasingu konsumenckiego

Leasing ma również swoje wady, chociaż jest ich mniej niż zalet. Za wady można uznać: brak własności pojazdu do czasu całkowitej spłaty i wykupu, wygaśnięcie umowy leasingu w przypadku kradzieży lub powstania szkody całkowitej oraz konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń zgodnie z umową. 

Kto może skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Z leasingu konsumenckiego ma prawo skorzystać każdy, kto może przedstawić leasingodawcy dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem oraz – najczęściej – aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu. Niektóre firmy wymagają również wyciągu z konta zawierającego wpływ deklarowanego wynagrodzenia i/lub dokumentów poręczyciela. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta.

Rynek a leasing konsumencki

Patrząc na rynek, można stwierdzić, że leasing to nadal nowa i nierozpowszechniona forma finansowania, której Polacy w pewnym stopniu się obawiają. Żeby zachęcić klientów do korzystania z leasingów, firmy wprowadzają dodatkowe usługi, na przykład serwis samochodów czy możliwość wymiany pojazdu po zakończeniu umowy.

Powiązanie wpisy

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój usług, związanych z finansowaniem firm. Jednym ze sposobów na finansowanie działalności firmy jest faktoring online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top