Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do szerokiej gamy świadczeń medycznych. Umożliwia dostęp do lekarzy specjalistów, bezpłatnych zabiegów czy darmowych pobytów w sanatorium. Za obsługę świadczeń odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia i to właśnie do tej instytucji kierowane są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dla szerokiego grona osób polisy zdrowotne są obowiązkowe, m.in. dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracy, osób samozatrudnionych, a także dla emerytów i rencistów.
Ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowe jest również dla dzieci. Odpowiedzialność za to spoczywa na rodzicu lub na opiekunie prawnym. Za niezgłoszenie dziecka do ubezpieczenia grozi kara grzywny od 20 do 5000 zł.
Jeżeli pracujemy, nie ma z tym problemu – do ubezpieczenia możemy wpisać również swoje potomstwo. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni? Czy dziecko można ubezpieczyć w inny sposób?
Warto w tej sytuacji pomyśleć o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Można je zawrzeć, nawet mimo faktu, że nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni. Jest to swoista umowa zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Do zawarcia takiego ubezpieczenia potrzebny jest dokument tożsamości i przedłożenie wypełnionego wcześniej wniosku.
Do ubezpieczenia zdrowotnego można wpisać:
Składka na ubezpieczenie zdrowotne dobrowolne jest zmienna i aktualizowana raz na kwartał przez Główny Urząd Statystyczny. Zależna jest od średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, jej podstawa to 9 % przeciętnego wynagrodzenia. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w miesiącach: kwiecień, maj i czerwiec 2022 r. wyniosła na przykład 570,46 zł za każdy miesiąc.
Jest to jedna z możliwości, aby dziecko było ubezpieczone. Należy jednak dodać, że takie ubezpieczenie jest możliwe tylko w określonych warunkach, a mianowicie:
Takiego zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających takie zgłoszenia np. utrata pracy przez rodzica.
Rodzic, który nie jest nigdzie zatrudniony, może podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Wystarczy zarejestrować się jako osoba bezrobotna i wpisać do ubezpieczenia zdrowotnego również swoje dziecko.
Warunki są identyczne, jak przy dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. W przypadku podjęcia zatrudnienia należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować urząd pracy w ciągu siedmiu dni od nawiązania stosunku pracy.
Jeżeli bezrobotny rodzic zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy (np. nie stawi się na wizytę), automatycznie dziecko również zostaje pozbawione ubezpieczenia zdrowotnego.
Jest to kolejna możliwość uzyskania ubezpieczenia, jeżeli jesteśmy bezrobotni i niezarejestrowani w urzędzie pracy. Kryterium stanowi tutaj dochód, jaki uzyskujemy
Obecnie wynosi ono:
Przed podjęciem decyzji przeprowadzany jest wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego, który ocenia faktyczną sytuację materialną. Ubezpieczenie zdrowotne przyznawane jest na okres 90 dni, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące. Do takiego ubezpieczenia również można wpisać członków swojej rodziny. Warunkiem przyznania takiej pomocy jest dodatkowo posiadanie polskiego obywatelstwa i brak innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem.
Dziecko od urodzenia ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej aż do ukończenia 18 roku życia. Nie zwalnia to jednak rodziców z włączenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Za brak ubezpieczenia dziecka w terminie przewidziane są kary finansowe, dlatego warto o to zadbać.