Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak bezpiecznie lokować oszczędności?

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Każdemu, kto regularnie odkłada pieniądze, grozi to, że w którymś momencie zacznie zastanawiać się, gdzie trzymać swoje oszczędności, aby były one bezpieczne. Nie każdy z nas ma przecież ochotę na inwestowanie, które może w pewnych przypadkach sprawić, że nasz kapitał zniknie i zostaniemy pozbawieni naszych oszczędności. Z drugiej strony chcielibyśmy zapewne, aby nasz kapitał przynosił bodaj niewielki zysk, a przynajmniej nie tracił na inflacji. Co zrobić, jeśli chcemy bezpiecznie przechowywać pieniądze?

Nie trzymaj pieniędzy na ROR

Większość, jeśli nie wszystkie rachunki rozliczeniowe są nieoprocentowane. Najprościej, oznacza to tyle, że pieniądze te tracą po prostu na wartości, a bank swobodnie nimi obraca i na nich zarabia. Nawet wynagrodzenie, którego nie wydajesz przecież natychmiast w całości to dla banku czysty zysk. W pierwszej kolejności należy więc założyć konto oszczędnościowe. Co ważne, konta te dla nowych klientów są zwykle dość atrakcyjnie oprocentowane, choć pod kilkoma warunkami. Pierwszym jest zwykle określony czas, a drugim kapitał w postaci tzw. nowych środków. Oznacza to najprościej lepsze oprocentowanie dla kwot, które wpłynęły dopiero na konto. Nie oznacza to, że systemu nie uda się ominąć. Wystarczy założyć dwa odrębne konta i w odpowiednich terminach przelewać pomiędzy nimi środki. Pamiętajmy też, aby w jednym banku mieć na koncie nie więcej niż kwota gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli ekwiwalent 100 tysięcy euro.
Lokaty bankowe

Na rynku brakuje w tej chwili lokat, które maiłyby choćby minimalnie lesze oprocentowanie. Najkorzystniejsze oferty przewidziane są dla nowych klientów i na naprawdę niewielkie kwoty. Tak, jak na kontach oszczędnościowych limity lepszego oprocentowania zamykają się zwykle na progu 100 tysięcy, tak na lokacie ograniczają maksymalnie do 20 tysięcy. Jeśli nie wiąże się z tym konieczność zakładania konta osobistego, warto skorzystać. Jeśli natomiast bank przewiduje dodatkowe warunki, trzeba zastanowić się, czy nie przeoczymy właściwych terminów i nie stracimy więcej, niż zyskamy.

Obligacje

To bardzo dobra alternatywa dla oszczędzania w wieloletniej perspektywie. Obligacje to nic innego, jak środki, które pożyczamy państwu, nie są więc objęte bankowymi gwarancjami, ale równie pewne. Szczególnie atrakcyjne oprocentowanie przewidziano dla beneficjentów programu 500+, ale i inne obligacje emitowane są regularnie i warto na bieżąco śledzić promocje.

Złoto i srebro

Nie ma nic lepszego na niespokojne czasy. Kruszce zawsze są w cenie, a złoto osiąga obecnie rekordowe ceny. Być może jest to dobry moment, aby szczególnie przy nieco mniejszym kapitale, zainteresować się srebrem. Rzecz jasna, mowa tu o kruszcach fizycznych, czyli tym, co faktycznie można wziąć w rękę, a nie papierowych akcjach, obligacjach czy udziałach w mitycznych kopalniach. Trzeba tylko pamiętać, aby kupować złoto w monetach bulionowych czy sztabkach, a nie wyrobach biżuteryjnych czy monetach kolekcjonerskich. Chodzi o takie formy, które są w obrocie i łatwo je nie tylko kupić, ale też później sprzedać. Mennica Polska gwarantuje odkup złota, które zostało w niej zakupione.

Powiązanie wpisy

Marzysz o podróży dookoła świata? A może planujesz budowę domu? Rodzina powtarza, że jesteś młody, wszystko przed Tobą, jednak nie chcesz czekać przez wiele lat na własne mieszkanie?

wielu sytuacjach, nadal decyduje się na nie niewielu kierowców. Przeciwnie do OC, nie jest ono ubezpieczeniem obowiązkowym, a dobrowolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top