Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak holować auto?

22 lipca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Holowanie pojazdu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Wiąże się z wcześniejszą awarią samochodu bądź też kolizją z innym pojazdem. Mimo, że holowanie jest koniecznością i to taką, której sobie nie raczej nie życzymy, warto wiedzieć, jak holować auto. Wielu kierowców popełnia błędy, które mogą doprowadzić nawet do poważniejszego uszkodzenia samochodu.

Holowanie auta – co mówią przepisy? 

Prawidłowe holowanie samochodu opisane jest ze szczegółami w rozdziale 5 Kodeksu Drogowego. Co istotne, odpowiedzialność za holowanie auta spoczywa na osobie, która podejmuje się holowania. W przypadku nieprzestrzegania przepisów, nieprawidłowego holowania, niedostosowania się do wymagań technicznych to holujący otrzyma mandat. 

Kierujący pojazdem może holować auto tylko pod warunkiem, że:

  • prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem,
  • w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim,
  • pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności,
  • odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim, przy czym połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej; przepisu tego nie stosuje się w razie holowania pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy,
  • pojazd holowany musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym – to niezbędne wyposażenie każdego auta, także na wypadek holowania, 
  • uwaga: zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu,
  • kiedy widoczność jest kiepska, pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne, 
  • pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy. 

Kiedy nie można holować pojazdu?

W jakich warunkach nie można holować pojazdu? Przede wszystkim należy pamiętać, że z przyczyn bezpieczeństwa zabronione jest holowanie pojazdu na autostradzie. Wyjątkiem jest tutaj holowanie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. 

Ponadto zabronione jest holowanie więcej niż jednego pojazdu, chyba że jest to pojazd członowy, a także holowanie pojazdu z przyczyną. 

Warto pamiętać, że pojazd musi mieć również sprawny układ kierowniczy, a także hamulce, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. Niedozwolone jest także holowanie pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony.

Jak w praktyce powinno odbywać się holowanie pojazdu?

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest odpowiednie wyposażenie służące do holowania. Do holowania samochodów osobowych wystarczająca jest lina o długości 4-6 m. Jej cena nie jest wygórowana – można ją kupić już nawet za 10 zł, warto jednak zainwestować w grubszą, a co za tym idzie bardziej wytrzymała linkę.

Drugim niezbędnym elementem wyposażenia jest trójkąt ostrzegawczy. Jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Trójkąt ostrzegawczy zawsze umieszcza się po lewej stronie pojazdu. W przypadku małej widoczności należy ponadto uruchomić światła pozycyjne

Lina zawsze powinna być napięta, przymocowana do haka za pomocą zaczepów. Warto pomyśleć o specjalnym oznaczeniu liny np. za pomocą czerwonych pasów.

Przed rozpoczęciem holowania warto ustalić znaki porozumiewania się między holującym a holowanym. Może to być potrzebne w przypadku nagłego hamowania, bądź też wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Co do zasady – osobą holującą powinna być osoba z większym doświadczeniem – najlepiej taka, która w przeszłości holowała już inny pojazd.

W przypadku zmiany pasa bądź też skrętu, powinno być to zasygnalizowane przez obydwie strony, tak aby manewr ten był dostrzegalny dla innych uczestników ruchu.

Najważniejszą kwestią pozostaje jednak zachowanie spokoju i opanowania. Sytuacja i tak nie jest komfortowa, dlatego nie warto dokładać sobie dodatkowego stresu. Należy utrzymywać stałą prędkość, nie hamować gwałtownie, w miarę możliwości wybrać drogę mniej uczęszczaną, tak by spokojnie dotrzeć do celu.

Holowanie auta – podsumowanie

Holowanie samochodu nie jest tak oczywistą sprawą, jaką mogłoby się wydawać. Przy wykonywaniu tej czynności kierowcy często popełniają rażące błędy, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo do tego się zabrać. W końcu każdemu z nas zależy na tym, żeby spokojnie dotrzeć do celu. Najważniejsze zawsze pozostaje opanowanie i ścisła współpraca pomiędzy holowanym a holującym.

Powiązanie wpisy

Karta debetowa to jeden z najpopularniejszych sposobów płatności na całym świecie. Pozwala ona na dokonywanie płatności bezpośrednio z konta bankowego, co jest wygodne i bezpieczne. W tym artykule omówimy, jak działa karta debetowa, od momentu dokonania transakcji do rozliczenia płatności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top