Holowanie pojazdu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Wiąże się z wcześniejszą awarią samochodu bądź też kolizją z innym pojazdem. Mimo, że holowanie jest koniecznością i to taką, której sobie nie raczej nie życzymy, warto wiedzieć, jak holować auto. Wielu kierowców popełnia błędy, które mogą doprowadzić nawet do poważniejszego uszkodzenia samochodu.
Prawidłowe holowanie samochodu opisane jest ze szczegółami w rozdziale 5 Kodeksu Drogowego. Co istotne, odpowiedzialność za holowanie auta spoczywa na osobie, która podejmuje się holowania. W przypadku nieprzestrzegania przepisów, nieprawidłowego holowania, niedostosowania się do wymagań technicznych to holujący otrzyma mandat.
Kierujący pojazdem może holować auto tylko pod warunkiem, że:
W jakich warunkach nie można holować pojazdu? Przede wszystkim należy pamiętać, że z przyczyn bezpieczeństwa zabronione jest holowanie pojazdu na autostradzie. Wyjątkiem jest tutaj holowanie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Ponadto zabronione jest holowanie więcej niż jednego pojazdu, chyba że jest to pojazd członowy, a także holowanie pojazdu z przyczyną.
Warto pamiętać, że pojazd musi mieć również sprawny układ kierowniczy, a także hamulce, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. Niedozwolone jest także holowanie pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony.
Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest odpowiednie wyposażenie służące do holowania. Do holowania samochodów osobowych wystarczająca jest lina o długości 4-6 m. Jej cena nie jest wygórowana – można ją kupić już nawet za 10 zł, warto jednak zainwestować w grubszą, a co za tym idzie bardziej wytrzymała linkę.
Drugim niezbędnym elementem wyposażenia jest trójkąt ostrzegawczy. Jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Trójkąt ostrzegawczy zawsze umieszcza się po lewej stronie pojazdu. W przypadku małej widoczności należy ponadto uruchomić światła pozycyjne
Lina zawsze powinna być napięta, przymocowana do haka za pomocą zaczepów. Warto pomyśleć o specjalnym oznaczeniu liny np. za pomocą czerwonych pasów.
Przed rozpoczęciem holowania warto ustalić znaki porozumiewania się między holującym a holowanym. Może to być potrzebne w przypadku nagłego hamowania, bądź też wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Co do zasady – osobą holującą powinna być osoba z większym doświadczeniem – najlepiej taka, która w przeszłości holowała już inny pojazd.
W przypadku zmiany pasa bądź też skrętu, powinno być to zasygnalizowane przez obydwie strony, tak aby manewr ten był dostrzegalny dla innych uczestników ruchu.
Najważniejszą kwestią pozostaje jednak zachowanie spokoju i opanowania. Sytuacja i tak nie jest komfortowa, dlatego nie warto dokładać sobie dodatkowego stresu. Należy utrzymywać stałą prędkość, nie hamować gwałtownie, w miarę możliwości wybrać drogę mniej uczęszczaną, tak by spokojnie dotrzeć do celu.
Holowanie samochodu nie jest tak oczywistą sprawą, jaką mogłoby się wydawać. Przy wykonywaniu tej czynności kierowcy często popełniają rażące błędy, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo do tego się zabrać. W końcu każdemu z nas zależy na tym, żeby spokojnie dotrzeć do celu. Najważniejsze zawsze pozostaje opanowanie i ścisła współpraca pomiędzy holowanym a holującym.