Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak zgłosić darowiznę online?

6 lipca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

W dzisiejszym świecie coraz bardziej powszechne staje się załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu. Niewątpliwie jest to znaczna oszczędność czasu. Zdalnie można już złożyć wnioski o rejestrację pojazdu, wydanie prawa jazdy czy wpisanie do rejestru wyborców. Gama możliwości jest naprawdę szeroka. Jak się okazuje, za pośrednictwem Internetu można także zgłosić otrzymanie darowizny. Sprawdź, jak zgłosić darowiznę online!

Czym jest darowizna?

Darowizna to nieodpłatne przekazanie określonej części majątku drugiej osobie. Od spadku różni się tym, że otrzymywana jest za życia darczyńcy. Należy ją zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania. W przypadku niedopełnienia tego terminu darowizna zostanie opodatkowana, niezależnie od stopnia pokrewieństwa obdarowujących.

Grupy podatkowe darczyńców i limity finansowe

W przypadku podatku od spadku i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe:

  • grupa I – należą do niej: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, a także ojczym, macocha, a nawet teściowie. Najważniejsza informacja jest taka, że kwota wolna od podatku w przypadku tej grupy to 9637 zł;
  • grupa II – obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Kwota, która nie podlega opodatkowaniu w przypadku tej grupy, to grupy to 7276 zł;
  • grupa III – obejmuje innych nabywców, a kwota wolna od podatku stanowi 4902 zł.

W ramach grupy I wyróżnia się tzw. grupę 0, do której należą małżonek, macocha, a także zstępni. Traktowani są oni jako najbliższa rodzina, co skutkuje tym, że otrzymanie od nich darowizny uprawnia do całkowitego zwolnienia z podatku. Nie ma znaczenia przy tym fakt, czy darowizna wynosi 5 tysięcy złotych, czy może 1 mln zł. Cała kwota podlega uldze. 

Zgłoszenie darowizny online – instrukcja krok po kroku

Jak zgłosić darowiznę online? Okazuje się, że to naprawdę proste. Poniżej znajduje się instrukcja, jak zgłosić darowiznę przez internet krok po kroku.

Krok 1

Przede wszystkim darowiznę należy zgłosić poprzez formularz SD-Z2. Jest on dostępny na stronie internetowej podatki.gov.pl. W pierwszej kolejności należy wybrać zakładkę e-Deklaracje, następnie okienko SD -podatek od spadków i darowizn. Istotne jest, aby wybrać najbardziej aktualny formularz. W następnym kroku wyświetli się informacja o przejściu do portalu podatkowego, gdzie należy się zalogować lub założyć konto.

Wypełniając deklarację, należy przede wszystkim pamiętać o podaniu numeru PESEL lub NIP, a także daty nabycia darowizny. Konieczne jest również wpisanie adresu Urzędu Skarbowego, do którego kierowana jest deklaracja, tytułu nabycia rzeczy lub praw majątkowych

Uwaga! Który urząd wybrać? W przypadku darowizny nieruchomości właściwym będzie US ze względu na miejsce położenia nieruchomości. W innych przypadkach, na przykład rzeczy ruchomych, będzie US przypisany ze względu na miejsce zamieszkania obdarowującego. 

Krok 2

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie rodzaju dokumentu potwierdzającego otrzymanie darowizny, np. umowy, a także dane dotyczące nabytych rzeczy. Nie ma jednak obowiązku dołączania tego typu dokumentów do deklaracji. 

Krok 3

W następnej części trzeba określić stopień pokrewieństwa obdarowanego i darczyńcy. W przypadku darowizny pieniężnej należy zaznaczyć formę, w jakiej środki finansowe zostały przekazane drugiej stronie, np. poprzez przelew bankowy. Darowizna przekazana w gotówce nie podlega zwolnieniu z podatku, niezależnie od tego, w jakiej grupie podatkowej znajduje się obdarowujący.

Czas na potwierdzenie wniosku!

Po uzupełnieniu wszystkich pól niezbędne jest potwierdzenie deklaracji danymi autoryzującymi lub podpisem elektronicznym. Możliwości jest sporo, więc potwierdzenie zgłoszenia darowizny online nie powinno sprawić żadnych trudności. 

Zgłoszenie darowizny online – czy jest darmowe? 

Warto dodać, że cała procedura złożenia deklaracji otrzymania darowizny nie wiąże się z żadnymi kosztami. To dobra wiadomość dla osób, które obawiają się, że złożenie takiego wniosku wymagałoby uiszczenia dodatkowej płatności w urzędzie. Niezależnie od tego, czy darowizna zostanie zgłoszona online, czy też bezpośrednio w urzędzie, proces ten będzie bezpłatny.

Dodatkowe informacje

W przypadku otrzymania większej ilości dóbr, na przykład nieruchomości i środków pieniężnych, konieczne jest uzupełnienie dwóch osobnych formularzy. Brak zgłoszenia otrzymania darowizny traktowany jest przez Urząd Skarbowy jako oszustwo i skutkuje naliczeniem opodatkowania na zasadach ogólnych, dlatego warto pamiętać, aby uzupełnić wniosek w ustawowym terminie. 

Jeśli dopiero w trakcie kontroli Urzędu Skarbowego albo Urzędu Celno-Skarbowego dopatrzono się majątku, pochodzącego z darowizny lub polecenia darczyńcy – trzeba liczyć się z zapłaceniem podatku w wysokości 20% wartości tego majątku.

W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnieniem wniosku online warto skontaktować się z Krajową Informacją Skarbową:

  • 801 055 055 – z telefonu stacjonarnego,
  • 22 330 03 30 – z telefonu komórkowego.

Jak zgłosić darowiznę online – podsumowanie

Wiesz już, jak zgłosić darowiznę online. Możliwość wypełnienia odpowiedniego wniosku jest sporym ułatwieniem, pozwala bowiem na sporą oszczędność czasu. W większości przypadków zgłoszenie darowizny online zajmuje nie więcej, niż kilka minut. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top