Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kontrolki w samochodzie – co oznacza ich pojawienie się na desce rozdzielczej samochodu?

16 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Często kierowcy po ujrzeniu świecącej się kontrolki w samochodzie łapią się za głowę i snują najczarniejsze wizje – coś się dzieje za samochodem. Oczywiście, istnieje również i taka ewentualność, lecz nie zawsze paląca się dioda na desce rozdzielczej jest powodem do paniki i wykonywania nerwowych ruchów. Warto jednak wiedzieć, co oznacza dana kontrolka, o czym informuje i co zrobić, gdy któraś z nich zapali się.

Kontrolki w samochodzie – informacje ogólne

Sprawdzenie stanu kontrolek w samochodzie, a także tego, czy w ogóle działają jest dosyć prostą sprawą. Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce i uruchomić silnik, natomiast jedynie do samego zapłonu. Wszystkie kontrolki powinny się zapalić i świecić się przez kilka sekund. Oczywiście nie trzeba ich stanu sprawdzać za każdym razem, gdy wyruszamy w podróż, jednak sprawdzenie ich działania raz na jakiś czas jest mocno wskazane.

Kontrolki w samochodzie dzielą się na 3 rodzaje:

  • alarmowe – w kolorze czerwonym
  • sygnalizujące o niewielkiej usterce (ostrzegawcze) – w kolorze pomarańczowym
  • informujące o włączeniu w samochodzie danej funkcji – kolor zielony

Po zapaleniu się czerwonej diody w samochodzie w naszej głowie również powinna zaświecić czerwona lampka – coś złego dzieje się z naszym samochodem. W tym przypadku powinniśmy niezwłocznie zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu i sprawdzić co się dzieje z samochodem, a także postarać się usunąć usterkę. Może być to na przykład problem z układem hamulcowym, czy też akumulatorem.

Pomarańczowy kolor pozwala warunkowo dalej kierować samochodem, gdyż problem z samochodem, jaki wystąpił nie stanowi aż tak dużego niebezpieczeństwa, jednak w tym przypadku również warto mieć się na baczności i w możliwie szybkim czasie udać się np. do serwisu.

Kontrolki w kolorze zielonym określają uruchomienie poszczególnych funkcji, czy też systemów  w samochodzie. Przykładem może być np. włączenie świateł mijania, kierunkowskazu, tempomatu.

Jakie dokładnie kontrolki mogą zapalić się w samochodzie?

1. Kontrolki sygnalizujące święcą się na desce rozdzielczej w kolorze zielonym i informują o włączeniu:

  • tempomatu – służy do utrzymania stałej prędkości w samochodzie niezależnie od powierzchni po jakiej porusza się auto (symbol prędkościomierza ze strzałką)
  • świateł mijania – używane do oświetlenia drogi z przodu samochodu niepowodujące oślepienia innych uczestników ruchu – kierowców nadjeżdżających z przeciwnej strony (reflektor z ukośnymi paskami)
  • kierunkowskazu – planuje zmianę kierunku (zazwyczaj symbolem jest strzałka określająca planowany skręt w danym kierunku)
  • świateł przeciwmgielnych przednich – typ oświetlenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych (reflektor z 3 ukośnymi liniami przeciętymi falą)
  • świateł pozycyjnych – lampy włączane po zapadnięciu zmierzchu (dwa reflektory)

2. Kontrolki w kolorze pomarańczowym ostrzegają przed:

  • awarią oświetlenia – zaświeca się po włączeniu np. świateł pozycyjnych (symbol żarówki z wykrzyknikiem)
  • rezerwą paliwa – pojawiająca się ikonka dystrybutora sugeruję niezwłoczną wizytę na stacji benzynowej
  • systemem wtrysku paliwa (check engine) – przyczyną może być na przykład awaria układu wtryskowego, nadmierne zużycie katalizatora (symbol silnika)
  • ciśnieniem w oponach – prawidłowe ciśnienie w oponach to wartość 2,2 bara (symbol niepełnego koła z wykrzyknikiem w środku)
  • poduszką po stronie pasażera – jej wyłączenie sygnalizowane jest symbolem fotelikiem ustawionego tyłem do kierunku jazdy
  • ESP – elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy – symbolem jest najczęściej niepełne koło z wpisanym trójkątem i wykrzyknikiem
  • skrzynią biegów –  włączenie się tej kontrolki nie oznacza nic dobrego, dlatego warto jak najszybciej udać się do warsztatu, być może konieczna będzie wymiana skrzyni.

Symbolem jest zębate koło z wpisanym wykrzyknikiem 

  • świecami żarowymi – są to świece ułatwiające rozruch, stosowane przy małych temperaturach, używa się ich także w celu zmniejszania emisji szkodliwych składników spalin (symbol dwóch splecionych nitek)

3. Kontrolki czerwone – pilny problem do rozwiązania z:

  • wspomaganiem kierownicy – awaria kierownicy jest niezwykle niebezpieczne, dlatego zalecane jest natychmiastowe zatrzymanie pojazdu i wezwanie lawety (symbol koła z wpisaną kierownicą i wykrzyknikiem)
  • akumulatorem – często przyczyna tkwi w alternatorze – pojawienie się tej kontrolki niestety najczęściej kończy się sporymi wydatkami (symbol akumulatora)
  • klockami hamulcowymi – nastąpiło zużycie tarczy, bądź też klocków hamulcowych (symbol okręgu i przerywanych linii po jego bokach)
  • ABS – najczęściej przyczyną jest problem z czujnikiem, brak działającego systemu ABS zdecydowanie zwiększa ryzyko wypadku, gdyż jest to system umożliwiający większą kontrolę nad autem podczas gwałtownego hamowania
  • sygnalizatorem ogólnym – może oznaczać na przykład awarię czujników parkowania, czy też świateł zewnętrznych
  • krytycznym poziomem oleju silnikowego – teoria mówi, że niezwłocznie należy zatrzymać samochód, gdyż dalsza podróż może spowodować całkowite uszkodzenie podzespołów silnika (ikonka dzbanka z kropelką)
  • wysoką temperaturą płynu chłodniczego – najczęściej wystarczy uzupełnić poziom płynu chłodniczego (symbol trójkąta z wpisanym wykrzyknikiem)

Kontrolki w samochodzie – podsumowanie

Kontrolki w samochodzie pełnią bardzo ważną funkcję – ostrzegają przed problemami, informują o stanie pojazdu, o włączonych w nim systemach itp.  Stworzone zostały z myślą o zapewnieniu jak największego komfortu jazdy. Nie zawsze należy się ich bać, jednak zawsze warto wiedzieć co oznaczają poszczególne lampki i o co sygnalizują.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top