Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kredyt 300 tys – ile wynosi rata, ile trzeba oddać?

10 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Na końcu artykuły przedstawiamy krótką analizę kredytu gotówkowego w wysokości 300 000 złotych na okres 10 lat.

Uwaga tylko jeden bank oferuje kredyt gotówkowy w kwocie 300 000

Szczegółowe informacje na temat kredytu dostępne tutaj: Santander BP – Idealny kredyt gotówkowy

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób z chęci posiadania własnej nieruchomości decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Decydując się na takie posunięcie warto zorientować się nie tylko co do wymagań dotyczących pozyskania kredytu, ale również zorientować się co do jego kosztów oraz odsetek, jakie będą musiały zostać zwrócone do banku dodatkowo z wysokością pożyczonej kwoty. To, ile przy kredycie w wysokości 300 000 złotych należy oddać do banku zależy od wielu czynników, między innymi od okresu czasu na jaki pożyczka zostanie zaciągnięta, rodzaju i zasad panujących w banku czy typu kredytu (poszczególne typy kredytów czasem w dość znaczącym stopniu różnią się pomiędzy sobą wysokością oprocentowania). W dużym skrócie można powiedzieć, że całkowita wysokość kredytu będzie uzależniona od:

  • wyboru sposobu kredytowania – chodzi tu o wybór pomiędzy ratami stałymi bądź malejącymi,
  • długości okresu kredytowania (im jest on krótszy tym wysokość odsetek do spłaty będzie niższa),
  • rodzaju kredytu (w przypadku większości banków oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe niż popularnego kredytu konsumenckiego),
  • oceny scoringowej klienta,
  • daty wypłaty kredytu oraz daty wpłaty pierwszej raty,
  • terminowości spłaty zadłużenia (często wszelkie opóźnienia w płatności poszczególnych rat wiążą się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty).

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą ofertę kredytową

Na rynku obecnie działa mnóstwo banków, które klientom posiadającym odpowiednio udokumentowaną zdolność kredytową są w stanie udzielić kredytu w wysokości 300 000 zł na dowolny okres czasu (z reguły nie przekracza on jednak 35 lat, przy jego ustalaniu w dużej mierze pod uwagę brany jest również wiek kredytobiorców). Zawsze zanim jednak dotrzemy do baku w celu zapoznania się z ofertą przede wszystkim należy przeanalizować własną sytuację finansową, by uniknąć ryzyka związanego ze zbyt wysokimi ratami, które znacząco mogą obniżyć standard i komfort życia. Dodatkowo warto też zastanowić się nad tym, czy posiadamy odpowiednio wysoki wkład własny (od jakiegoś czasu banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych są zobowiązane go jego uwzględniania w umowie kredytowej). W większości przypadków wymagany jest wkład własny na poziomie 10-20% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku braku odpowiedniej wysokości wkładu własnego, bank może odmówić udzielenia kredytu.

Kredyt w wysokości 300 000 zł – tu nie ma miejsca na pośpiech

W przypadku kredytu pośpiech będzie najgorszym doradcą. W takim przypadku nigdy nie należy podejmować decyzji po wizycie w pierwszym lepszym banku, a przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej zapoznać się z co najmniej kilkoma ofertami, aby spośród nich wybrać te najkorzystniejszą. Brak porównania ofert kredytowych może być niezwykle nieopłacalny, bowiem mając na uwadze oprocentowanie w poszczególnych bankach raty kredytu mogą różnić się pomiędzy sobą nawet o kilkaset złotych. To w ostatecznym rozrachunku przez cały okres kredytowania daje dość dużą dodatkową kwotę do zapłaty.

300 000 kredytu na okres 20 i 30 lat

Zaciągając kredyt 300 tys na 20 lat (mając na uwadze kredyt hipoteczny) w zależności od wysokości oprocentowania rata i ogólny koszt kredytu wyglądają w sposób następujący:

  • 3, 5% – 4% – rata kredytu w takim przypadku waha się w przedziale 1770 zł – 1810 zł (wysokość rat może być wyższa lub niższa w zależności od tego, czy wybrane zostaną raty stałe czy malejące). Ogólny koszt kredytu w takim przypadku mieści się w przedziale 425 000 zł – 433 000 zł.
  • Zaciągając kredyt 300 tys na 30 lat (mając na uwadze kredyt hipoteczny) w zależności od wysokości oprocentowania rata i ogólny koszt kredytu wyglądają w sposób następujący:
  • 3, 5% – 4% – rata kredytu w takim przypadku waha się w przedziale 1360 zł – 1410 zł (wysokość rat może być wyższa lub niższa w zależności od tego, czy wybrane zostaną raty stałe czy malejące). Ogólny koszt kredytu w takim przypadku mieści się w przedziale 495 000 zł – 510 000 zł.

Rata to nie wszystko

Decydując się na zaciągnięcie kredytu należy liczyć się z tym, że koszty z nim związane nie będą się odnosiły jedynie do konieczności spłaty comiesięcznej raty. W takim przypadku w rzeczywistości występuje jeszcze mnóstwo kosztów okołokredytowych. Czasem banki mające bardzo atrakcyjne oprocentowanie wymagają poniesienia dodatkowych kosztów np, w postaci ubezpieczenia, co w ogólnym rozrachunku sprawia, że tani kredyt okazać się może mniej opłacalny niż ten z nieco wyższym oprocentowaniem, gdzie dodatkowych kosztów jest nieco mniej. Z jakimi dodatkowymi kosztami należy się liczyć przy kredycie? Najczęściej opłata pobierana jest także za:
– udzielenie kredytu – w przypadku kredytu w wysokości 300 000 zł należy liczyć się z prowizją w wysokości na poziomie 5000 – 7000 zł;
– ubezpieczenie – najczęściej banki wymagają wykupu ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na wypadek utraty pracy.

Kredyt gotówkowy w wysokości 300 000 złotych

Wielu z naszych czytelników nie jest zainteresowanych kredytem hipotecznym i chcą wziąć kredyt gotówkowy w kwocie 300 tysięcy. Aktualnie taki kredyt dopuszcza właściwie jeden bank – Santander Bank Polska S.A. Kwota 300 000 złotych, jest to maksymalna kwota kredytu gotówkowego jaki można otrzymać w tym banku. Na stronie internetowej znajduje się informacja, że RRSO takiej pożyczki wynosi 11,13%, maksymalny okres spłaty tego kredytu to 10 lat (120 miesięcy).

Przyjmijmy, że ktoś zdecydował się na kredyt w maksymalnej wysokości, o najdłuższym czasie spłaty i ratach równych przez cały okres kredytowania. RRSO wynosi wspomniane 11,13%. W takim przypadku rata 4 154,61 złotych miesięcznie. Łącznie, przez te 10 lat trzeba oddać 498 552,82 złote, za kredyt w wysokości 300 000 złotych.

Powiązanie wpisy

Czeka Cię wykupienie obowiązkowej polisy OC na samochód? W takim razie sprawdź z nami, jak można zawrzeć umowę z ubezpieczycielem w najniższej cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top