Wybierając się do banku po kredyt, niezależnie od tego, czy ma być to kredyt gotówkowy czy hipoteczny przeznaczony na zakup własnej nieruchomości bądź jakikolwiek inny, zawsze warto wiedzieć, co należy przygotować i jakie dokumenty zdobyć, aby móc spełnić wszystkie wymagania stawiane przez bank w drodze do pozyskania kredytu.
Najważniejszym dokumentem dla osoby ubiegającej się o kredyt, niezależnie jakiego rodzaju jest dokument potwierdzający w sposób wiarygodny tożsamość takiej persony. Jest to podstawowy sposób pierwszej weryfikacji klienta stosowanej nie tylko przez banki (w parabankach przy tak zwanych szybkich pożyczkach dokument tożsamość ma jeszcze większe znaczenie). Po weryfikacji wstępnej, przebytej pomyślnie nie pozostaje nic innego, jak złożyć stosowny wniosek o przyznanie kredytu. W takim przypadku dodatkowym wymaganiem stawianym przez zdecydowaną większość placówek bankowych jest konieczność przedstawienia udokumentowanych dochodów osoby wnioskującej o przyznanie kredytu. W tym przypadku ważna jest nie tylko ich wysokość (która jest jednym z czynników branych pod uwagę przy ustalaniu zdolności kredytowej), ale przede wszystkim ich stałość. To właśnie osoby, które są w stanie udokumentować regularne wpływy mają zdecydowanie większe szansę na pozyskanie kredytu w wysokości, jaka jest im potrzebna na wybrany cel. W przypadku osób zatrudnionych w oparciu o jakąkolwiek umowę, dokument potwierdzający zarówno sam fakt zatrudnienia jak i wysokość czy stałość dochodów można pozyskać od pracodawcy (w wielu przypadkach to on uzupełnia przekazane przez bank specjalne druki, które później dołączone zostaną do dokumentacji kredytowej). Co ważne, dziś otrzymać kredyt można nie tylko pracując na umowę o pracę. Także osoby zatrudnione na umowę o dzieło czy umowę zlecenie, pod warunkiem posiadania płynności finansowej i po spełnieniu kilku warunków mogą bez problemów ubiegać się o pozyskanie kredytu.
Dokumenty potwierdzające regularne dochody, uznawane przez zdecydowaną większość banków to:
– umowa o pracę/umowa zlecenie/umowa o dzieło,
– dokument potwierdzający dochody pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej,
– w niektórych przypadkach banki mogą wymagać przedstawienia zaświadczenia o dochodach współmałżonka,
– zaświadczenie o wysokości renty/emerytury/świadczeń socjalnych.
Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup własnej nieruchomości należy liczyć się z tym, że w takim przypadku konieczne będzie załatwienie nieco większej ilości formalności niż w przypadku ubiegania się o klasyczny kredyt gotówkowy. W tym przypadku również będą niezbędne dokumenty tożsamości oraz te przedstawiające dochody. Ze względu na fakt, że z oczywistych względów kredyty hipoteczne opiewają na sumy większe niż kredyty gotówkowe, zasada ich pozyskiwania również jest nieco inna. W takim przypadku dla banku duże znaczenie ma nie tylko stałość dochodów, ale również stan kredytowanej nieruchomości oraz wiele innych kwestii z nią związanych. W przypadku starań o kredyt na zakup nieruchomości pochodzącej z rynku pierwotnego, w banku koniecznie należy przedstawić oryginał umowy przedwstępnej zawartej z deweloperem. Także w przypadku rynku wtórnego istnieje konieczność spisania takiej umowy pomiędzy stronami chcącymi zawrzeć pomiędzy sobą transakcję. Bardzo często banki proszą również o dostarczenie odpisu z księgi wieczystej oraz aktu notarialnego podpisanego po nabyciu danej nieruchomości.
Tak naprawdę należy mieć świadomość tego, że rodzaj dokumentów wymaganych przy staraniach o dowolny kredyt ustalany jest przez daną placówkę bankową (stąd wymagania w zależności od placówki mogą się miedzy sobą nieco różnić). Niezależnie jednak od tego, jakie dokumenty będą wymagane należy starannie podejść do ich skompletowania. Warto też pamiętać o tym, że aby otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu warto starannie dbać także o swoją historię kredytową.