Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kredyt dla młodych – to musisz wiedzieć

17 marca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Marzysz o podróży dookoła świata? A może planujesz budowę domu? Rodzina powtarza, że jesteś młody, wszystko przed Tobą, jednak nie chcesz czekać przez wiele lat na własne mieszkanie? Z drugiej jednak strony wiesz, że nie stać Cię na budowę za gotówkę? Rozwiązaniem tych problemów będzie kredyt dla młodych. Sprawdź, jak przygotować się do takiego zobowiązania i zrealizować swoje plany.

Wiele młodych osób marzy o własnym mieszkaniu

Młode osoby to grupa klientów banków z dużymi perspektywami ze względu na dobre wykształcenie i aktywność na rynku pracy. Wielu z nich nie posiada jednak długiego stażu pracy i nie dysponuje stabilnymi dochodami, a co za tym idzie kapitałem na zabezpieczenie wkładu własnego na zakup mieszkania. Dobra informacja dla nich jest taka, że kredyty dla młodych nie są jednolite, ponieważ przy niewysokim kredycie gotówkowym, warunki oferowane przez banki są zupełnie inne niż przy zaciąganiu długoletniego kredytu hipotecznego, który przyznawany jest zazwyczaj na zasadach ogólnych. Poznaj sposoby na zwiększanie zdolności kredytowej i dowiedz się, czego możesz spodziewać się, kiedy starasz się o kredyt dla młodych.

Kredyt dla młodych – warunki finansowania

Osoby młode ze stałym źródłem utrzymania nie powinny mieć problemów z zaciągnięciem kredytu. Kwota dostępnego zobowiązania będzie jednak zależała od wysokości zarobków i aktualnej zdolności kredytowej. Przed przyznaniem decyzji o kredycie bank sprawdzi miesięczne koszty utrzymania wnioskodawcy oraz inne obciążenia pieniężne i dostosowuje wysokość kredytu do Twoich możliwości finansowych.

Wymagane dokumenty i koszty

Wydając decyzję kredytową, banki najczęściej żądają przedstawienia kilku dokumentów, np. dowodu osobistego, zaświadczenia o zarobkach oraz wniosku o kredyt. Na ich podstawie bank potwierdza tożsamość klienta i miesięczne zarobki. Wniosek kredytowy może zostać złożony w formie papierowej lub on-line.

Trudno jednoznacznie określić koszty kredytu dla młodych, ponieważ zależą one od wielu czynników, wśród których można wymienić kwotę kredytu, odsetki, okres kredytowania, prowizję, dodatkowe opłaty naliczane przez bank. Przy podejmowaniu decyzji sprawdź ranking kredytów dla młodych i wstępnie oceń czy spełniasz warunki banku.

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu dla młodych osób? 

Osoby z dobrą historią kredytową mają większe szanse na uzyskanie kredytu, dlatego warto regularnie spłacać swoje zobowiązania (pożyczki, opłaty za czynsz, Internet czy media), uregulować ewentualne debety na rachunku, posiadać lub przenieść rachunek do banku, gdzie chce złożyć wniosek. Wnioskowanie o kredyt ze współmałżonkiem lub partnerem jest bardziej wiarygodne, ponieważ dwie osoby, które posiadają stałe dochody to dla banku większe zabezpieczenie.

Warunki finansowania hipoteki

Kredyty hipoteczne dla młodych nie różnią się zasadniczo od tych przyznawanych innym kredytobiorcom. Zależą one w głównej mierze od wartości nieruchomości, która stanowi jego zabezpieczenie oraz oceny zdolności kredytowej klienta. Całkowity koszt kredytu hipotecznego wzrasta przy dłuższym okresie kredytowania, jednak raty miesięczne będą niższe, łatwiejsze do uregulowania. Szanse na finansowanie zwiększa wyższy wkład własny, który jednocześnie zmniejsza wysokość rat. 

Jednym z najważniejszych warunków uzyskania kredytu jest wniesienie wkładu, który co do zasady wynosi 20% wartości nieruchomości. Wkład ten bank może obniżyć, stosując np. dodatkowe zabezpieczenie kredytu i podwyższając marżę. W praktyce wniesienie wkładu własnego przy uwzględnieniu rosnących cen nieruchomości, jest często podstawowym problemem dla młodych ludzi.

Kredyt dla młodych – co decyduje o zdolności kredytowej? 

Kredyt gotówkowy i hipoteczny to zobowiązania długoterminowe poprzedzone dokładną analizą zdolności kredytowej przeprowadzaną przez bank. Wśród elementów, które banki biorą pod uwagę przed przyznaniem kredytu są: rodzaj i wysokość dochodów, gdzie preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Trzeba pamiętać, że bank dąży do maksymalnego zabezpieczenia spłaty kredytu, dlatego obok historii kredytowej bierze także pod uwagę wiek kredytobiorcy czy liczbę osób na utrzymaniu wnioskującego.

Kredyt konsolidacyjny dla młodych

Młodzi ludzie mogą starać się o kredyt konsolidacyjny, jeżeli posiadają już zobowiązania w banku. Co w ten sposób można zyskać? Przede wszystkim niższą łączną ratę miesięczną oraz wydłużenie okresu kredytowania. Ten kredyt jest dostępny dla młodych jeżeli spełniają określone kryteria dotyczące zdolności kredytowej, ponieważ bank sprawdzi, czy potencjalny kredytobiorca jest w stanie spłacać raty na czas.

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy to możliwe? 

Ciekawe rozwiązania wspierania mieszkalnictwa oferuje Nowy Ład w formie kredytu bez wkładu własnego. Propozycja rządu zakłada, aby kredyt dla młodych ludzie w wieku od 20 do 40 lat otrzymali bez wnoszenia wkładu własnego. Przy zaciąganiu kredytu będzie udzielana gwarancja wkładu własnego przez Bank Gospodarstwa Krajowego do 40% wartości nabywanej nieruchomości – maksymalnie do kwoty 100 tys. zł.

Nowy Ład przewiduje także dofinansowanie do kredytu hipotecznego po jego zaciągnięciu w zależności od liczby dzieci oraz Bon Mieszkaniowy – rodzinny lub społeczny w formie jednorazowej dopłaty do wskazanego przez beneficjenta celu mieszkaniowego (zakup lokalu, budowa domu, wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej). Bony społeczne będą przysługiwały osobom o niskim poziomie dochodów, a rodzinne głównie rodzinom wielodzietnym.

Kredyt dla młodych – podsumowanie

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu dla młodych nie jest łatwe, jednak możliwe jest wybranie optymalnej oferty. Należy zwrócić uwagę, że każdy bank inaczej kształtuje swoją politykę kredytową, a dynamiczna sytuacja młodych na rynku pracy często nie do końca przystaje do restrykcyjnych kryteriów instytucji finansowych. Nawet zatrudnienie na umowę o pracę nie gwarantuje pozytywnej oceny, a brak spełnienia podstawowych warunków kredytowych przekłada się niemal automatycznie na decyzję odmowną. Wysokie wymagania formalne nie przekreślają jednak szans na uzyskanie kredytu dla młodych. Coraz więcej instytucji respektuje również umowy cywilnoprawne, które gwarantują stabilny i regularny dochód. Odpowiednie dobranie kredytu dla młodych pozwoli na podwyższenie zdolności kredytowej, a młode osoby powinny zakładać długi okres spłaty kredytu hipotecznego.

Powiązanie wpisy

Od wielu lat spłacasz kredyt frankowy, jednak już od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu przeciwko bankowi? Nie wiesz tylko, od czego zacząć? Dowiedz się, jak uzyskać profesjonalne wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top