Nie zawsze stać nas na zakup nowego samochodu, dlatego ciekawym wyborem jest leasing. Do tej pory taką formę finansowania wybierały głównie firmy. Jednak aktualnie sytuacja nieco się zmienia i z roku na rok leasing konsumencki zyskuje większe grono klientów. Warto wiedzieć na czym on polega i jakie ma zalety.
Leasing dla osoby prywatnej jest procesem bardzo szybkim i stosunkowo łatwym. Nie musicie prowadzić działalności gospodarczej, by zdecydować się na taką formę finansowania. Zasady leasingu można porównać do zasad wynajmu. Zatem biorca podpisuje umowę z firmą leasingową i w zamian za korzystanie z samochodu płaci miesięczną opłatę. Trzeba jednak pamiętać, że samochód nadal jest własnością firmy leasingowej, a nie konsumenta. Wiele osób sądzi, że po okresie trwania leasingu wynajmujący jest zobowiązany do zakupu pojazdu. Otóż nie. Oczywiście ma prawo do zakupu. Może także wymienić przedmiot leasingu na inny, np. nowszy samochód. Jeżeli jednak w umowie jest zapis, że osoba prywatna jest zobowiązana do zakupu przedmiotu leasingu, to mamy wtedy do czynienia z kredytem konsumenckim.
Jeżeli chcieliście kiedykolwiek wziąć kredyt na samochód, to wiecie, że formalności jest naprawdę sporo, a i raty nie są najniższe. Dlatego do jednej z największych zalet leasingu konsumenckiego należy to, że formalności jest naprawdę niewiele. Przede wszystkim konsument musi przedstawić dwa dokumenty tożsamości. Może być to ksero dowodu osobistego i np. paszportu bądź prawa jazdy. Należy jeszcze dołączyć zaświadczenie o przychodach. Takie procedury nazywa się uproszczonymi i aktualnie stosuje je najwięcej firm oferujących leasing dla osoby prywatnej. Zatem najczęściej rozpatrywanie formalności nie trwa dłużej niż jeden dzień. Ale to nie wszystkie zalety leasingu konsumenckiego. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele firm oferujących leasing ma podpisane umowy z firmami samochodowymi. Dzięki temu klienci mogą otrzymać samochody w niezwykle korzystnej cenie. Coraz więcej konsumentów decyduje się na leasing, jednak ilość osób korzystających z niego jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach zachodnich. Dlatego też firmy leasingujące dokładają wszelkich starań, aby zdobyć nowych klientów oferując im naprawdę ciekawe warunki, a dodatkowo jeszcze pakiety usług, do których można zaliczyć np. darmowy przegląd. Leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu i nie zostaje nim po skończeniu umowy, chyba że zdecyduje się na wykup, co można oczywiście uznać za wadę tego rozwiązania. Ponadto samochód musi posiadać nie tylko OC, ale też AC i NNW, zatem koszty wzrastają, gdyż to klient zobowiązany jest do ich wykupienia. Leasingobiorca nie musi wykupować ubezpieczenia w rekomendowanej przez leasingodawcę firmie, lecz ma pełną dowolność.
Większość osób sądzi, że osoby prywatne mogą wziąć w leasing tylko samochód. Jednak nie jest to prawda. Otóż leasingować można także sprzęty IT, czy nawet ekspres do kawy, a nawet mieszkanie. Niewiele osób wie, że można leasingować mieszkanie. Jego zasady są bardzo podobne do klasycznego wynajmu. W tym przypadku wynajem trwa przez wiele lat i leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia rat. Oczywiście po skończeniu umowy leasingobiorca ma prawo pierwokupu. Taka opcja jest na pewno droższym rozwiązaniem niż w przypadku wzięcia klasycznego kredytu hipotecznego, ale jednocześnie może być dobrym wyborem dla osób, które nie posiadają np. wysokiego wkładu własnego czy nie mogą otrzymać wysokiego kredytu hipotecznego.
Nim zdecydujecie się na podpisanie umowy, warto sprawdzić koszty rat leasingu. Większość firm może Wam udostępnić specjalny kalkulator, co pozwoli Wam na obliczenie, ile będziecie musieli płacić, można także poprosić o całkowity harmonogram spłat. Pamiętajcie jednak, że decydując się na leasing konsumencki nie możecie odliczać sobie żadnych kosztów. W przypadku leasingu samochodu w racie leasingowej macie doliczoną kompleksową obsługę serwisową, a także opiekę assistance czy nawet komplet opon. Warto pamiętać, aby wykupić ubezpieczenie GAP. Jest to specjalne ubezpieczenie na wypadek, gdy samochód zostanie skradziony bądź też zostanie tak uszkodzony, że nie będzie nadawał się do dalszej jazdy. Otóż ubezpieczenie GAP chroni przed utratą wartości pojazdu, zatem wartość odszkodowania będzie obliczana na podstawie wartości rynkowej pojazdu sprzed wypadku czy też kradzieży, a nie na podstawie kwoty, którą jeszcze musicie spłacić.
O ile nie tylko samochód można wziąć w leasing, tak nadal dotyczy to tylko przedmiotów firmowych. Zatem od osób prywatnych nie można wziąć samochodu w leasing. Firmy leasingujące kupują samochody np. od dealerów czy autoryzowanych przedstawicieli danej marki, a nie od osób prywatnych, gdyż te nie są w stanie wystawić faktury VAT.
Warto zatem zastanowić się czy warto wziąć leasing konsumencki w naszym przypadku i przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. .