Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Najtańsze ubezpieczenie OC – Sprawdź, dlaczego nie warto przepłacać na OC

30 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Bezdyskusyjnie sądzimy, że to, co jest tanie, jest nic niewarte. Przyznaj sam, ile razy zdarzyło Ci się kupić droższą część do samochodu, będąc przekonanym, że jest lepsza? Na szczęście są przypadki, gdzie lepsze równa się tańsze – tak właśnie jest z ubezpieczeniem OC. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać najtańsze ubezpieczenie OC? Podpowiadamy!

Ubezpieczenie OC – czym jest i kto ma obowiązek wnieść opłatę

Ubezpieczenie OC, to nic innego jak obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Obowiązek wniesienia wskazanej opłaty spoczywa na kierowcy samochodu, przy czym polisa zawsze obejmuje samochód, nigdy właściciela. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, jeśli będziesz zmuszony pożyczyć od kogoś samochód. 

Konieczność wniesienia opłaty wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Zakres ochrony gwarantowanej także jest opisany w dokumencie, natomiast wysokość związanej z tym opłaty jest ustalana indywidualnie przez ubezpieczycieli. 

OC – co obejmuje i dlaczego jest konieczne?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na najtańsze ubezpieczenie OC, czy dasz się namówić na droższą wersję pakietu ochrony, jego zakres nie ulegnie zmianie i będzie obejmował:

– potrącenie pieszego, rowerzysty lub zwierzęcia (domowego albo dzikiego);

– zderzenie z innym pojazdem, nawet wówczas, gdy stoisz na poboczy lub parkingu;

– uderzenie w budynek lub ogrodzenie;

Zastanawiasz się, dlaczego ubezpieczenie komunikacyjne jest konieczne? Poza tym, że wymaga od Ciebie tego prawo, a obowiązek został uregulowany stosowną ustawą, mając wykupioną polisę OC możesz czuć się spokojnie! Co gwarantuje ubezpieczenie OC, a nawet bardziej precyzyjnie – co pokryje OC sprawcy?

– Koszty odszkodowania za spowodowaną szkodę i związane z nią straty;

– W razie konieczności holowanie samochodu i jego postój na parkingu strzeżonym płatnym;

– Nocleg dla poszkodowanych, jeśli zdarzenie miało miejsce w dużej odległości od miejsca zamieszkania;

– Naprawę uszkodzonego pojazdu i zorganizowanie samochodu zastępczego na czas trwania naprawy;

– Koszty akcji ratunkowej i związanych z nią działań;

– Opłaty związane z przeglądem technicznym  samochodu, po zakończonej naprawie;

– W  razie konieczności – tłumaczenie potrzebnych dokumentów;

– Koszty powrotu do zdrowia, rehabilitacji albo dożywotniej renty;

Najtańsze ubezpieczenie OC, czy najdroższe? Z czego wynikają różnice w wysokości wymaganych opłat?

Pakiet gwarantowanej ochrony, wynikającej z opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jest zawsze taki sam. Z czego więc wynikają różnice w cenach? 

Uzupełniając kalkulator OC wprowadzasz dane, na podstawie których przedstawiane są Ci konkretne propozycje. Jakie parametry ubezpieczyciele biorą pod wagę, przygotowując ofertę? Analizowana jest przede wszystkim historia Twojej jazdy. Jeśli była bezkolizyjna, masz szczęście – otrzymasz wyższy procent zniżki, tym samym płacąc mniejszą składkę. Podobnie jest  z Twoim wiekiem i pojemnością silnika Twojego samochodu. Widoczne w cenach różnice wynikają ze swobodnej interpretacji tych danych. 

Kiedy polisa OC Ci nie pomoże?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na najtańsze ubezpieczenie OC, czy postawiłeś na droższą opcję pakietu, są sytuacje, w których polisa OC jest bezradna. Należą do nich sytuacje powszechnie uważane za naganne. Należą do nich:

– prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;

– ucieczka z miejsca wypadku;

– prowadzenie samochodu, mimo braku wymaganych dokumentów; 

– prowadzenie  samochodu, który ukradłeś;

– celowe doprowadzenie do zdarzenia drogowego;

Polisa OC, nawet jeśli zdecydujesz się na jej droższą wersję, w dalszym ciągu będzie obejmowała dokładnie tyle samo sytuacji i będzie gwarantowała dokładnie taką samą pomoc, jak w momencie wyboru najtańszego ubezpieczenia OC. 

Nie masz czasu, by porównywać ze sobą oferty lokalnych ubezpieczycieli? Zdecyduj się na kalkulator OC. Dzięki możliwościom jakie gwarantuje, szybko i wygodnie poznasz proponowane oferty, dodatkowo uatrakcyjnione przez rabaty!

Powiązanie wpisy

Naklejki rejestracyjne, które przykleja się na szybę, są wykonywane naprawdę solidnie. Ich usunięcie może sprawić pewne problemy, a jest to konieczne przy zmianie numeru rejestracyjnego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top