Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

OC dla młodych kierowców nie musi być drogie!

21 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Choć kurs na prawo jazdy i zdanie egzaminu to z pewnością najbardziej stresujący czas dla młodych osób, świeżo upieczeni kierowcy nie mogą zapominać o ubezpieczeniu OC. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Niestety ceny ubezpieczeń komunikacyjnych dla osób, które mają niewielkie doświadczenie za kierownicą, są bardzo wysokie. Poznaj sposoby na znalezienie taniego OC dla młodego kierowcy. 

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest takie drogie?

Statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości – większość wypadków na drogach powodowana jest właśnie przez młodych kierowców. Główną przyczyną kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz duża skłonność do brawury i ryzyka. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają ceny składek OC dla młodych kierowców – ryzyko jest duże. Jedną z przyczyn tego, że świeżo upieczeni kierowcy powodują tak wiele wypadków, jest oczywiście brak odpowiedniego doświadczenia – stosunkowo krótki kurs oraz niewielka ilość godzin, spędzonych na drodze, nie są w stanie zapewnić młodym kierowcom odpowiedniego przeszkolenia. Dlatego też po zdaniu egzaminu na prawo jazdy powinni oni nieustannie zachowywać szczególną ostrożność, jeździć powoli i mieć świadomość zagrożenia. Doświadczenie przyjdzie z czasem – podobnie jak niższe ceny ubezpieczenia OC. 

Na cenę składki OC młodych kierowców wpływa wiele czynników – nie tylko wiek i doświadczenie za kierownicą, ale też rodzaj pojazdu, stan cywilny czy miejsce zamieszkania. 24-letnie mieszkaniec Warszawy, który nie ma dzieci i żony, a na co dzień jeździ szybkim sportowym autem zapłaci za OC o wiele więcej niż 25-letnia mężatka, zamieszkująca niewielką miejscowość i jeżdżącą 10-letnim autem z niewielkim silnikiem. Towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie danych na temat kierowcy i pojazdu obliczają ryzyko wystąpienia kolizji – na tej podstawie wyliczają wysokość składki OC. W jaki sposób młodzi kierowcy mogą oszczędzić na OC? 

Sposoby na tanie OC dla młodych kierowców

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym młodzi kierowcy mogą nieco oszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym. 

  • bezpieczna jazda – to z pewnością metoda, o której powinien pamiętać każdy młody kierowca. Bezszkodowa jazda to skuteczny sposób na wypracowanie sobie zniżek OC – po 5 latach zniżki mogą wynieść nawet 50%, szczególnie w przypadku osób, które zdecydowały się na zrobienie prawa jazdy nieco później i skończyły już 24 lata. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają to, czy dany kierowca nie spowodował żadnej kolizji – jest to dla nich najlepszy dowód na to, że kierowca jeździ bezpiecznie i ryzyko wystąpienia kolizji jest niskie. Dodatkowo istotne jest tutaj bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów – z uwagi na niewielkie doświadczenie powinien on zapomnieć o brawurze i jeździć z zachowaniem szczególnej ostrożności,
  • korzystanie z kalkulatora OC – to jeden z najbardziej popularnych wśród kierowców sposobów na znalezienie taniego OC. Porównywarka ubezpieczeniowa na podstawie danych, podanych w formularzu, przygotowuje zestawienie cen składek u poszczególnych ubezpieczycieli. Warto wiedzieć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują tańsze OC młodym kierowcom – dlatego też takie porównanie jest skutecznym sposobem na znalezienie naprawdę taniej składki, 
  • zakup bezpiecznego samochodu – to jeden z podstawowych czynników, które wpływają na cenę OC. Szybki samochód o dużym silniku to w oczach ubezpieczycieli większe ryzyko kolizji – z tego powodu młodzi kierowcy powinni zdecydować się na bezpieczne auto, które nie skłania do brawury. Taki wybór z pewnością zostanie doceniony przez firmy ubezpieczeniowe,
  • znalezienie starszego współwłaściciela – najczęściej jest to rodzic, który ma wiele lat doświadczenia za kierownicą i posiada duże zniżki na OC. Dzięki temu sposobowi OC może być nawet 50% tańsze – dlatego też wiele młodych osób decyduje się na znalezienie starszego współwłaściciela auta. 

Tanie OC dla młodych kierowców? To możliwe!

Jak widać, istnieje kilka skutecznych sposobów na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodego kierowcy. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi bezpiecznej, bezszkodowej jazdy – w końcu to właśnie bezpieczeństwo jest najważniejsze na drodze. 

Powiązanie wpisy

Chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę, jednak obawiasz się, że Twoja historia kredytowa zawiera dane, które to uniemożliwią? Nie masz pewności, czy na Twojego kontrahenta nie czeka komornik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top