Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Od kiedy można założyć konto w banku dla dziecka?

31 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Dawniej pierwsze drobniaki odkładało się do skarbonki, dziś dzieci mogą trzymać oszczędności na koncie w banku. Na rynku istnieją różnorodne oferty pozwalające otworzyć rachunki albo aby zbierać środki finansowe na przyszłość, albo uczyć najmłodszych rozsądnego gospodarowania gotówką. Czy warto założyć dziecku konto w banku? A jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Rodzaje kont dla dziecka

Przede wszystkim zanim założy się konto dla dziecka, trzeba się zastanowić, jaką ma mieć ono formę. Może być zarówno typowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, jak i kontem oszczędnościowym, na którym zbiera się pieniądze na przyszłość. Ten pierwszy rodzaj zazwyczaj obsługuje już samo dziecko, drugi służy rodzicom do gromadzenia środków na przykład na edukację albo ułatwienie startu w dorosłość. 

Konta dla dziecka 0–13 lat

Tak naprawdę można założyć konto w banku dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, chociaż tego typu rachunki są produktami rzadko spotykanymi na rynku. Dziecko poniżej 13 lat nie ma prawa wykonać żadnej operacji, w tym przelewu, bez autoryzacji rodzica. Autoryzacji dokonuje się poprzez własne konto internetowe – to na nim pojawia się informacja o chęci wykonania przez dziecko przelewu na inny rachunek i dopiero po zatwierdzeniu tej operacji, gotówka rzeczywiście zostaje przelana. 

Inną opcją jest korzystanie z kart przedpłaconych – pre-paid. Karty te doładowuje się dowolną kwotą. Można nimi płacić w sklepie albo wypłacać dzięki nim pieniądze z bankomatu, używając kodu PIN. Gdy gotówka do dyspozycji się skończy, trzeba po prostu kolejny raz zasilić kartę.

Konta dla dziecka 13+

Skąd wziął się podział na 0–13 i 13–18 lat? 13 lat to granica wyznaczana przez polskie przepisy – po tym czasie dziecko staje się osobą małoletnią z ograniczonym prawem do wykonywania czynności prawnych, w tym zawierania umów za zgodą opiekuna prawnego. Wówczas może również samodzielnie dysponować pieniędzmi, także za pomocą karty płatniczej lub debetowej. Przy kontach 13+ nie wymaga się zatwierdzenia przelewów czy innych operacji. Nastolatek posiadający rachunek bankowy z kartą ma możliwość płatności zbliżeniowych, wypłaty z bankomatów, zakupów przez internet itp. Dziecko powyżej 13 roku życia nie dostanie jednak karty kredytowej – chyba, że jako dodatkową do rachunku prowadzonego przez rodziców. Nie dokona również zmian typu zwiększenie dziennego limitu transakcji bez zgody opiekunów prawnych.

Zazwyczaj prowadzenie konta dla dzieci i nastolatków jest darmowe. Banki raczej nie pobierają opłat także za wydanie i obsługę kart płatniczych czy debetowych, wypłaty z bankomatów oraz przelewy internetowe.

Konto dla dziecka – czy warto je zakładać?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na założenie konta do odkładania pieniędzy na przyszłość, czy rachunku obsługiwanego od początku do końca przez dziecko, warto to zrobić. Gotówka z myślą o przyszłości zawsze się przyda. A wystarczy przelewać po 100 zł miesięcznie na konto oszczędnościowe, żeby po 16 latach mieć już prawie 20 tysięcy złotych. Wiadomo, że przez ten czas wzrośnie inflacja, więc wartość pieniędzy będzie nieco niższa, ale banki oferują rachunki z oprocentowaniem, które pozwalają zminimalizować tę stratę. Czasami zdarza się również, że klienci otrzymują na przykład premię za regularne wpłaty na konto. 

Teoretycznie można również gromadzić środki na swoim rachunku, ale to zawsze pociąga za sobą ryzyko wykorzystania tych pieniędzy przy okazji większych wydatków albo – w przypadku posiadania większej liczby dzieci – nierównego podziału gotówki. Najwygodniej stworzyć osobne konta dla każdego z dzieci i zamknąć te rachunki wtedy, gdy uzna się za stosowne.

A co z kontami obsługiwanymi bezpośrednio przez najmłodszych? To doskonała nauka zarządzania finansami. Przeważnie dzieciom trudniej jest wydać gotówkę zgromadzoną na koncie niż tą, którą mają w portfelu. Dodatkowym plusem są nawet niewielkie odsetki, motywujące do dalszego oszczędzania. Dla wielu ważne będzie także to, że rodzic przez cały czas może mieć kontrolę nad tym, co dzieje się na koncie dziecka.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top