Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Odszkodowanie za opóźniony lot

7 maja, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Samoloty są obecnie jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. Każdego dnia po niebie latają dziesiątki tysięcy samolotów przewożąc setki tysięcy pasażerów – samoloty są podstawowym środkiem komunikacji, umożliwiającym przemieszczanie się nawet z kontynentu na kontynent w maksymalnie kilkanaście godzin, umożliwia to rodzinom częste widzenie się nawzajem nawet w momentach gdy mieszkają na dwóch odległych końcach świata. Z tego też powodu szalenie krzywdzącymi są momenty, w których to loty są opóźnione lub odwoływane.

Choć linie lotnicze dwoją się i troją, aby system lotów funkcjonował jak najlepiej, zdarzają się czasem drobne potknięcia wywołujące opóźnienia. Nie jest to notoryczny przypadek, bowiem na osiemset tysięcy lotów miesięcznie, jedynie 12,5 % zdarza się być opóźnionymi. Niejednokrotnie przyczyny te są niezwiązane z przewoźnikami, czasem jednak zdarza się, że wina za opóźniony lot leży po stronie linii lotniczych.

Wiele osób korzysta z linii lotniczych w sprawach rodzinnych i służbowych. Jest to w pełni zrozumiałe z powodu szybkości, dogodności jak i również obecnie niskich kosztów podróży samolotem. Opóźnione loty jednak okrutnie utrudniają załatwianie spraw, zarówno służbowych jak i prywatnych. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że lot opóźniony jest tak dużą ilość godzin, że bezpośrednio wpływa na plany podróżnych, uniemożliwiając realizację planów biznesowych lub rodzinnych. Wielu podróżnych nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwości, jakie mają w przypadku opóźnionego lotu – a wbrew pozorom, pasażerowie nie są pozostawieni sami sobie.

Prawo dotyczące lotów od 2004 roku zostało znacząco uregulowane. Europejska Komisja Lotów wydała bowiem na początku roku 2004 rozporządzenie o numerze EC 261/2004, mające na celu znaczne uregulowanie dotychczasowych przepisów dotyczących przede wszystkich opóźnień samolotów a także różnego rodzaju odszkodowań i zadośćuczynień należących się podróżnym. Rozporządzenie to od kilkunastu lat znacznie usprawnia politykę lotów i reguluje prawa podróżnych.

Dzięki rozporządzeniu EC 261/2004 możemy się dowiedzieć o szeregu możliwych sytuacji i okoliczności kwalifikujących spóźnienie samolotu do odszkodowania. Według rozporządzenia bowiem odszkodowania jakie dostać można za opóźniony lot sięgają nawet 600 Euro, czyli blisko 2500 złotych. Istnieją jednak pewne reguły, które to regulują wysokość wypłacanego odszkodowania. Według nich:

loty na odległościach mniejszych niż 1500 kilometrów, odszkodowanie maksymalne wypłacane jest w granicach 250 euro czyli około 1041 złotych, zależnie od kursu walut,

loty odbywające się terenie Unii Europejskiej, jednak mierzące powyżej 1500 kilometrów, oraz loty mieszczące się w granicach 1500 a 3500 kilometrów, oferują maksymalne odszkodowanie w granicach 400 euro, czyli ok. 1665 złotych,

wszystkie pozostałe, znacznie dłuższe loty, mogą być podstawą do ubiegania się o wiele wyższe, sięgające maksymalnego progu 600 euro, czyli około 2500 złotych odszkodowania.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top