Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Odwołany lot – odszkodowanie

7 maja, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Choć jeszcze sto lat temu wydawało się to niemalże niemożliwe, dziś podniebne podróże na jednego końca świata na drugi są zupełną powszechnością. Dziś samolotami lata niemal każdy, do pracy, na wakacje, na podróże służbowe, do rodziny na święta czy w jakiekolwiek inne miejsce z dowolnej przyczyny. Obecnie właściwie nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez możliwości przedostania się z punktu A do punktu B w błyskawicznym czasie. Samoloty latają z ogromną prędkością, a rozsiane na całym globie lotniska umożliwiają przedostanie się z najbardziej odległych krańców naszego globu na miejsce w maksymalnie kilkanaście godzin. Wszystko to sprawia, że pasażerowie pokładają bardzo duże nadzieje i ogromne ilości środków w liniach lotniczych, często niepotrzebnie, potulnie godząc się ze swoim losem w niektórych przypadkach.

Wszyscy wiemy jak ważnymi dla nas są podróże samolotami, jednak wielu z nas miało w swoim życiu styczność z sytuacją, w której to zmuszeni byliśmy odwołać nasze, czasem niezwykle ważne zawodowo lub osobiście plany z powodu ogromnego opóźnienia lub też odwołanego lotu. W wielu przypadkach ogromne ilości pasażerów “godzą się” na swój los, koczując po kilkanaście godzin na lotnisku, często bez wystarczającej ilości jedzenia i picia. Warto jednak pamiętać, że w momentach, gdy dowiadujemy się o wielogodzinnym opóźnieniu, lub odwołaniu lotu mamy swoje prawa, a linie lotnicze mają wobec nas znaczne obowiązki.

W roku 2004 Komisja Unii Europejskiej wprowadziła rozporządzenie o numerze EC 261/2004 które to usystematyzowało dotychczasowe prawo lotnicze. Według tego rozporządzenia zostały ustalone zadośćuczynienia pieniężne i odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot, a także za nie wpuszczenie na pokład samolotu i wiele innych sytuacji. Według rozporządzenia każdy pasażer ma prawo ubiegać się nie tylko o aktualną i rzetelną informację, ale także linie lotnicze zobowiązane są do zapewnienia poszkodowanemu pasażerowi odpowiedniej opieki – posiłków, noclegu, możliwości wykonania telefonu i napisania maila a także do wypłacenia należnego odszkodowania z odwołany lot.

Według trwającego od 14 lat rozporządzenia, o odszkodowanie za odwołany lot mają prawo ubiegać się wszyscy pasażerowie postawieni w sytuacji oczekiwania na lot przekraczającego 2 godziny. Kwoty odszkodowań ustalane są indywidualnie, przede wszystkim na podstawie przewidywanej długości lotu a także czasu oczekiwania na samolot. Według ustalonych przez Komisję Europejską zasad, wszystkie odwołane loty na odległościach mniejszych niż 1500 kilometrów mogą być gratyfikowane kwotą do 250 Euro. Loty na ternie Unii Europejskiej mierzące powyżej 1500 km a także loty od 1500 do 3000 km poza Unią Europejską mogą zagwarantować odszkodowanie w granicach 400 euro, natomiast, kiedy odwołany jest lot liczący ponad 3000 km możemy starać się o odszkodowanie za odwołany lot w granicach 600 euro, czyli około 2500 zł. W celu dowiedzenia się o dokładnej prognozie proponowanego przez linie lotnicze odszkodowania warto skorzystać z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów odszkodowań lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Powiązanie wpisy

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad zakupem nowego auta? Znalazłeś świetną okazją – samochód demonstracyjny w dobrej cenie? Dowiedz się, czy warto zdecydować się na takie auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top