Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Prowadzisz firmę transportową? Faktoring pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji

24 listopada, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Branża transportowa nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony przedsiębiorcy muszą zmagać się z zatorami płatniczymi, a z drugiej – z ogromną konkurencją. Istnieje jednak prosty sposób na rozwiązanie tych problemów, przynajmniej w pewnym stopniu. Sprawdź, w jaki sposób faktoring może pozytywnie wpłynąć na płynność finansową Twojej firmy, a przy tym wyróżnić Cię na tle konkurencji! 

Firmy z branży transportowej mają spory kłopot

Branża transportowa zmaga się z wieloma trudnościami. Związane są one nie tylko z pandemią, która spowodowała znaczne utrudnienia, ale też z problemami z płatnościami, które z tej branży są niestety poważnym problemem. Jak wynika z badania Keralla Research, przeprowadzonego na początku 2021 roku, w ostatnim kwartale 2020 roku aż 62 proc. firm transportowych zmagało się z problemem opóźnień w płatnościach. Trudności dotyczyły głównie umów transportowych, leasingu i kart paliwowych, choć występowały także w przypadku płatności do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. 

Co zaskakujące, największe trudności z płatnościami pojawiały się w przypadku… innych firm z tej samej branży! Czy to oznacza, że w branży TSL brakuje chęci współpracy? Niekoniecznie. Problem leży gdzie indziej. Otóż w branży transportowej bardzo popularne są faktury z odroczonym terminem płatności – najczęściej wynosi on 60 dni. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie taki czas oczekiwania na płatność staje się problemem dla firmy, która fakturę wystawiła – szczególnie, jeśli w ciągu miesiąca takich dokumentów jest więcej. Dlaczego? W końcu pieniądze za wykonane zlecenie mogą trafić na konto dopiero po dwóch miesiącach – a przecież w tym czasie trzeba opłacić rachunki, zapłacić pracownikom czy pokryć koszty paliwa i serwisu pojazdów. Kosztów jest sporo, a na pieniądze trzeba czekać… 

Nic dziwnego, że w branży tak często występują zatory płatnicze. W końcu firma, która musi czekać na pieniądze, również spóźni się z płatnością. To z kolei spowoduje, że w kolejnej firmie pojawią się te same problemy. Czy istnieje rozwiązanie? Tak – jednak zdecydowanie nie chodzi tutaj o rezygnację z wystawiania faktur z długim terminem płatności. 

W jaki sposób faktoring może wesprzeć firmy z branży transportowej? 

Faktoring może być najlepszym rozwiązaniem problemów z utrzymaniem płynności finansowej, które spowodowane są długim czasem oczekiwania na przelewy od kontrahentów. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż kredyt w banku, głównie z uwagi na brak tak wielu formalności, na krótszy czas oczekiwania na decyzję, a także na to, że faktoring w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Jest to więc rozwiązanie bardzo bezpieczne. 

Sposób działania faktoringu jest bardzo prosty. Wystarczy, że przedsiębiorca, który wystawił fakturę z odroczonym terminem płatności, skorzysta z tej formy finansowania. To dobra alternatywa dla długiego oczekiwania na pieniądze. Tym bardziej, że w przypadku faktoringu pieniądze mogą wpłynąć na konto firmy nawet tego samego dnia. Jak to możliwe? 

Faktoring sprawi, że Twoja firma wyróżni się na tle konkurencji! 

Jak to możliwe? Czy faktoring rzeczywiście może sprawić, że Twoja firma wyróżni się na tle konkurencji, a Ty zyskasz nowych kontrahentów? Oczywiście, że tak. Obecnie w branży transportowej faktury z odroczonym terminem płatności, wynoszącym najczęściej 60 dni, są coraz bardziej popularne. Nadal jednak wiele firm nie oferuje swoim klientom takich faktur, głównie z uwagi na zbyt duże ryzyko utraty płynności finansowej. 

Jednocześnie wiele firm, które szukają wykonawców w branży transportowej, traktuje możliwość otrzymania faktury z odroczonym terminem płatności jako jeden z głównych czynników, wpływających na wybór wykonawcy. Oznacza to, że jeśli zaproponujesz potencjalnemu klientowi wystawienie faktury z długim terminem płatności, a Twój największy konkurent nie, będziesz na wygranej pozycji. Wbrew pozorom firmy bardzo często pozyskują nowych klientów właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu!

Z drugiej strony, decydując się na faktoring, nie będziesz ryzykował, że czas oczekiwania na pieniądze będzie bardzo długi. W efekcie niemal od razu po wystawieniu faktury zyskasz dostęp do środków, które możesz wydać na bieżące wydatki. W branży będziesz uchodził za osobę, która dokonuje płatności w terminie – a to spowoduje, że zyskasz uznanie i opinię rzetelnego kontrahenta. No i najważniejsze – będziesz miał do dyspozycji środki finansowe, które możesz przeznaczyć na inwestycje. Wszystko to z pewnością spowoduje, że wyróżnisz się na tle konkurencji, i to na wiele różnych sposobów. 

Czas to pieniądz! 

Doświadczeni przedsiębiorcy, którzy od lat działają w branży transportowej, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prowadzenie firmy bez korzystania z zewnętrznych form finansowania jest trudne. Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru wiele opcji, jednak w ostatnich latach to faktoring staje się najchętniej wybieraną formą finansowania. Dlaczego? Faktoring to minimum formalności, krótki czas oczekiwania na pieniądze, a przy tym 100% bezpieczeństwa. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na zadbanie o płynność finansową, na zabezpieczenie firmy przed zatorami płatniczymi, a także – jak się okazuje – na wyróżnienie się na tle konkurencji. A zatem nie ma na co czekać – jeśli chcesz, aby Twoja firma sprawnie funkcjonowała i generowała duże przychody, faktoring może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie ma na co czekać – w końcu czas to pieniądze! 

Powiązanie wpisy

Unia Europejska publikuję listę przewoźników, którym zabronione jest korzystanie z przestrzeni powietrznej państw europejskich.

Zakup własnego mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Po kilku latach oszczędzania i ewentualnym wsparciu się kredytem w końcu możesz cieszyć się własnym, wymarzonym mieszkaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top