Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania – co należy wiedzieć?

24 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Choć wielu urzędników z przyzwyczajenia woli rejestrować samochody ze względu na miejsce zameldowania, to warto pamiętać, że kierując się do wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania również można załatwić niezbędne formalności. Jaka jest podstawa prawna i jak załatwić wszystko sprawnie i szybko? Postaramy się te kwestie wyjaśnić.

Co sprawia, że decydujemy się na rejestrację samochodu poza miejscem zameldowania?

W dzisiejszych czasach stałe miejsce zamieszkania jest rzadkością. Wiele osób musi zmieniać pracę, w związku z tym miejsce stałego pobytu może zmienić się nie tylko dwukrotnie, ale nawet kilkukrotnie. Jeśli nowe miejsce pracy znajduje się kilkaset kilometrów od miejsca zameldowania, to trudno nowy samochód rejestrować w starym miejscu i specjalnie jechać „szmat drogi” w tym celu.

Jest jeszcze inna strona medalu i związana jest ona z wyobcowaniem w nowym miejscu. Każdy nowy mieszkaniec miasta chce szybko poczuć się jak u siebie, a nie jak osoba wykorzeniona, która nie przynależy ani do miejsca zameldowania, a nie zamieszkania. Inne tablice rejestracyjne od razu pokazują, że nie jesteśmy stąd, co może budzić zainteresowanie, ale również niepokój czy niestety nawet czasami agresję, choć zdarza się to coraz rzadziej, to i takie pobudki powodują rejestrację samochodu w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Zakup samochodu – 30 dni na rejestrację

Każdy właściciel nowego pojazdu musi pamiętać, że według obowiązującego prawa ma 30 dni na jego rejestrację. Tak stanowią przepisy. Zwykle udajemy się do starostwa powiatowego, a dokładnie wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zameldowania.

Jeśli jednak nie mieszkamy już w tym mieście i pod danym adresem, to wszelka korespondencja z wydziału komunikacji będzie kierowana i tak na adres zameldowania, jeśli taki podamy we wniosku. Wtedy będziemy się musieli pofatygować po pocztę lub prosić obecnego właściciela mieszkania o przesłanie korespondencji na nasz adres. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania, a więc w miejscu zamieszkania.

Jak zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania?

Udając się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, musisz zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, które będą dołączone do wniosku. Sam wniosek o rejestrację samochodu musi zawierać adres zamieszkania, a nie zameldowania.

Poza tym procedura jest taka sama, gdyż należy przedłożyć:

  • dokument tożsamości,
  • dowód własności pojazdu,
  • kartę pojazdu, jeśli została ona wydana,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód wniesienia niezbędnych opłat.

Ponadto warto mieć ze sobą dokumenty, które są dowodem na to, że dane miasto jest obecnym miejscem zamieszkania. W takiej sytuacji nie powinno być żadnego problemu. Jakie dokumenty powinieneś jeszcze wziąć ze sobą i kiedy urzędnik może Ci odmówić, a także co wtedy zrobić – dowiesz się z dalszej części naszego poradnika.

Co zrobić, jeśli urzędnik nie chce zarejestrować samochodu?

Są takie sytuacje, że urzędnik kieruje się adresem, który widnieje w dokumencie tożsamości, a jeśli jest to miejsce zameldowania, to nie chce dokonać rejestracji pojazdu. Powinniśmy być na nie przygotowani i znać podstawę prawną. Kwestia rejestracji samochodu poza miejscem zameldowania regulowana jest przez art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Możemy w nim przeczytać, że rejestracji pojazdu na wniosek właściciela dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, wydając dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, w sytuacji, gdy jest wymagana.

Zatem na ów przepis w przypadku problemów należy się powołać. Urzędnik ma prawo poprosić nas o dokumenty uwiarygadniające nasze miejsce zamieszkania w danym miejscu. Może być to umowa najmu mieszkania albo deklaracja rozliczeniowa PIT składana w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji raczej nie powinien już odmówić.

Jeśli nie mamy przy sobie odpowiednich dokumentów, które jasno pokazują, że mieszkamy w danym mieście, to możemy zostać odprawieni z kwitkiem. Mamy jeszcze jednak instytucje odwoławcze, do których możemy się zwrócić.

Co zrobić w przypadku odmowy rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania?

Jeśli ustne powołanie się na art.73 ust. 1 nie pomoże, to możemy złożyć odwołanie w formie pisemnej, powołując się na ów artykuł do kierownika wydziału komunikacji. Jeśli interwencja u zwierzchnika wydziału nie pomoże, należy zwrócić się do wyższej instancji, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Z reguły jednak tego typu problemy nie pojawiają się, a urzędnicy bez żadnych kłopotów rejestrują auto w miejscu zamieszkania. Takie rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne i decyduje się na nie wiele osób, więc nie trzeba obawiać się negatywnych reakcji ze strony urzędnika. Tym bardziej, że obowiązujące w Polsce przepisy w jasny sposób określają, że właściciel samochodu ma pełne prawo do zarejestrowania do w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Wymiana tablic rejestracyjnych nie jest już konieczna!

Należy pamiętać o tym, że od 2022 roku wymiana tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu nie jest już konieczna. Oznacza to, że kierowca nie musi wymienić tablic na nowe. Może on w dalszym ciągu korzystać z dotychczasowych tablic rejestracyjnych – nawet, jeśli auto zakupił od osoby, która mieszka w zupełnie innym rejonie kraju. To dobry sposób zarówno na oszczędności, jak i na ograniczenie formalności. Wystarczy złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania – podsumowanie

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania jest ważna, gdyż takie rozwiązanie jest dla nas znacznie wygodniejsze. Warto wiedzieć, że przepisy są tutaj po naszej stronie i jeśli je znamy i potrafimy przytoczyć, a także pamiętamy o wszystkich niezbędnych dokumentach, to nie powinno być problemów z załatwieniem formalności. Zatem pozostaje nam życzyć Wam krótkich formalności i „szerokiej drogi”!

Powiązanie wpisy

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z zadłużeniem, a z powodu problemów finansowych spłata comiesięcznych zobowiązań często staje się niemożliwa.

Dawniej pierwsze drobniaki odkładało się do skarbonki, dziś dzieci mogą trzymać oszczędności na koncie w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top