Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach? Poznaj je, zanim wybierzesz się do naszych południowych sąsiadów.

25 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Coraz więcej osób chętnie wybiera się własnym samochodem za granicę, zwłaszcza do pobliskich Czech. Można wszak zwiedzić nie tylko Pragę, ale również Ołomuniec, czy Ostravę. Ponadto wiele osób do Czech wybiera się na imprezy kulturalne i sportowe, których odbywa się tam całkiem sporo. Niezależnie od tego czy wybierasz się na jeden dzień czy kilka dni, musisz do podróży do Czech odpowiednio się przygotować, a także wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach.

Konwencja Wiedeńska a praktyka

Choć Czechy ratyfikowały Konwencję Wiedeńską według której respektowane powinno być wyposażenie samochodu zgodne z tym, jakie przepisy obowiązują w kraju w którym jest zarejestrowane. Jednak niejednokrotnie policjanci czescy mimo wszystko sprawdzają wyposażenie na podstawie czeskich przepisów. Warto zatem wiedzieć, jakie wyposażenie jest niezbędne, tym bardziej że lista różni się, ale nieznacznie i nie warto dokładać sobie niepotrzebnie dodatkowych problemów.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Wybierając się do Czech kierowca musi mieć w swojej kabinie kamizelkę odblaskową. Zatem nie może być ona schowana w bagażniku. W razie opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu czy autostradach kamizelkę musi mieć na sobie nie tylko kierowca, ale również wszyscy pasażerowie. Ponadto obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy. Każdy kierowca w samochodzie musi mieć również apteczkę spełniającą standardy europejskie. Warto wiedzieć, że według znowelizowanego czeskiego prawa, jeśli termin przydatności się skończył nie ma obowiązku wymiany apteczki na nową. Warto przypomnieć w jakie elementy musi być wyposażona apteczka. Otóż powinno się w niej znaleźć: opakowanie plastrów 10×6 cm w ilości 8 sztuk, plaster o długości 5 metrów i szerokości 2,5 cm, opatrunek indywidualny typu G, opatrunek indywidualny typ M, opaska elastyczna 6 cm – 1 sztuka, opaska elastyczna 8 cm – 3 sztuki, chusta opatrunkowa 60×80 cm – 1 sztuka, chusta opatrunkowa 40×60 cm – 2 sztuki, chusta trójkątna, nożyce 14, 5 cm, koc ratunkowy 160×210 cm, środek dezynfekujący, ustnik do sztucznego oddychania, lateksowe rękawiczki, instrukcja udzielania pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka ostrzegawcza. Dodatkowo w apteczce warto mieć nóż, którym można przeciąć pasy bezpieczeństwa, a także zbijak do szyb czy środki przeciwbólowe. Ponadto wśród wyposażenia samochodu powinno znaleźć się koło zapasowe, lewarek i klucz. Obowiązkowa jest także gaśnica samochodowa. Na wyposażeniu trzeba mieć jeszcze komplet żarówek zapasowych i komplet bezpieczników i bezwzględnie należy o tym pamiętać. Podobnie jak w Polsce, także w Czechach dzieci do 36 kg i do 150 cm należy przewozić w fotelikach samochodowych lub na specjalnych, dopuszczonych do użytkowania w ruchu drogowym podstawkach. Jednak oczywiście rekomendowane są foteliki, gdyż tylko one zapewniają bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że pojazdy z przyczepą musi mieć dodatkowe lusterka boczne, a także trójkąt ostrzegawczy. Osoby, które chcą spać w kamperze na parkingach przy drodze mają taką możliwość i nie jest to nielegalne.

Obowiązkowe wyposażenie dodatkowe w okresie zimowym w Czechach

Podobnie, jak w Polsce, tak i w Czechach w okresie zimowym trzeba jeździć na zimowych oponach. Taki obowiązek jest na drogach, które nie są sypane solą od 1 listopada do 31 marca. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych opony zimowe są wymagane również poza tym okresem, zatem wtedy gdy drogi są oblodzone i występują opady śniegu. Na drogach, na których obowiązuje zakaz obsypywania solą widnieją specjalne znaki drogowe sygnalizujące początek takiej drogi. Jest to samochód na niebieskim tle poniżej którego znajduje się śnieżynka. Na takich drogach dopuszczalne jest również stosowanie łańcuchów. Głębokość rzeźby bieżnika w oponach samochodów do 3,5 t musi wynosić 4 mm, a w tych powyżej 3,5 t – 6 mm.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach – obowiązek posiadania winiet na autostradach

Jeśli wybierasz się na objazdową wycieczkę po Czechach swoim samochodem i masz zamiar poruszać się po czeskich autostradach i drogach szybkiego ruchu, to powinien być on zaopatrzony w winietę przyklejoną na w dolnym rogu szyby od strony pasażera. Taką winietę można zakupić w przygranicznych punktach, niektórych sklepach, a także na stacjach benzynowych. Warto wiedzieć, że na winiecie należy zapisać numer rejestracyjny samochodu przed jej przyklejeniem. Można zakupić winietę na 10 dni, miesiąc lub cały rok. Gdy straci ważność należy zdjąć ją z szyby. Jak kształtują się ceny takich winiet? Nie są one bardzo drogie, a jak to zwykle bywa im dłuższy okres, tym większa opłacalność. Zatem winieta 10-dniowa to koszt powyżej 50 zł, z kolei winieta miesięczna to koszt powyżej 70 zł, a za roczną trzeba zapłacić ok. 260 zł.

Teraz już wiesz, jak powinien być zaopatrzony Twój samochód, gdy wybierasz się do Czech. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to oczywiście również dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC, dowód tożsamości ważny przynajmniej 6 miesięcy w przypadku dowodu osobistego i 3 miesiące w przypadku paszportu.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top