Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Kupiłem auto, co dalej? Czyli jakie formalności czekają Cię po zakupieniu samochodu?

5 lipca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

To jakie formalności czekają nas po zakupieniu samochodu zależne jest od tego czy kupujemy samochód w kraju czy sprowadzamy go z zagranicy. Tutaj dużej różnicy nie ma w kwestii zakupu samochodu nowego czy też używanego, bo formalności są podobne. Zatem dziś przedstawimy nasz poradnik pt. „Kupiłem auto, co dalej?”

Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce i ile to kosztuje?

Po zakupie samochodu należy go zarejestrować. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji, starostwa powiatowego bądź urzędu miasta. Trzeba pamiętać, że na rejestrację mamy 30 dni, liczone od daty zakupienia pojazdu. Oczywiście w wydziale komunikacji musicie złożyć odpowiednie dokumenty. Jednym z najważniejszych jest wniosek o rejestrację, który możecie pobrać ze strony urzędu bądź też otrzymać na miejscu. Należy dołączyć dowód własności pojazdu, którym jest np. umowa kupna bądź faktura VAT. Kolejnym ważnym dokumentem jest wyciąg ze świadectwa homologacji. Jeżeli występuje karta pojazdu, to także należy ją dołączyć. Oczywiście musicie jeszcze złożyć kserokopię dowodu tożsamości, a także potwierdzenie opłat rejestracyjnych. Jeżeli kupujecie samochód używany, to dodatkowo musicie dołączyć dokument potwierdzający przejście badania technicznego pojazdu. Przegląd przeprowadzany jest w okręgowej stacji kontroli pojazdów i kosztuje 99 zł. Wiele osób zastanawia się czy musi zabrać ze sobą także tablice rejestracyjne, w przypadku samochodu używanego. I tutaj odpowiedź zależy od tego, gdzie dotychczas pojazd był zarejestrowany. Jeżeli był zarejestrowany w tym samym urzędzie miasta czy gminy, to nie trzeba wymieniać tablicy rejestracyjnej, natomiast w pozostałych przypadkach jest to konieczne. Oczywiście za rejestrację trzeba zapłacić. Opłata za wyrobienie dowodu rejestracyjnego plus komplet znaków legalizacyjnych i nalepka kontrolna to koszt 85 zł. Opłata za pozwolenie czasowe wynosi 80 zł, a za kartę pojazdu 75 zł. Wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych to koszt 80 zł. Jeżeli chcecie mieć indywidualne tablice to musicie zapłacić 1000 zł. Opłata ewidencyjna standardowo wynosi 50 gr.

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

Coraz więcej osób ściąga samochody z zagranicy i wtedy formalności wyglądają nieco inaczej. Jeżeli samochód został sprowadzony do kraju przed 1 stycznia 2016 r., to każdego kierowcę obowiązuje opłata recyklingowa, która wynosi 500 zł i musi być wpłacona na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby złożyć wniosek o rejestrację samochodu sprowadzanego z zagranicy, trzeba dołączyć do niej umowę zawartą ze sprzedawcą. Należy także dołączyć odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Należy pamiętać, że jeżeli umowa nie jest w języku polskim, to będzie się ponosić dodatkowe koszty za jej przetłumaczenie. Następnie należy uiścić podatek akcyzowy. Macie na to 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu z zagranicy i wymaga to złożenia deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Podatek akcyzowy wynosi 18,6% dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3. W przypadku pozostałych samochodów stawka to 3,1%. Stawka może być niższa w przypadku samochodów hybrydowych o połowę, w zależności od pojemności silnika. Oczywiście samochód musi mieć wykonany aktualny przegląd techniczny na terenie Polski. Do rejestracji pojazdu potrzebujecie przetłumaczonych dokumentów. W przypadku zakupu w krajach Unii Europejskiej wystarczy tylko umowa kupna-sprzedaży. Z kolei w przypadku pozostałych krajów wymagane są polskie wersje wszystkich dokumentów samochodowych. Dodatkowo poza podatkiem akcyzowym musicie jeszcze zapłacić za rejestrację.

Jakie jeszcze formalności musisz spełnić w przypadku zakupu samochodu?

Poza uiszczeniem opłaty akcyzowej, musisz zapłacić podatek 2% od wzbogacenia w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy. Taki sam podatek musisz zapłacić, jeśli kupujesz samochód w Polsce. Ponadto kupując samochód, musisz obowiązkowo wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Najlepiej skorzystać z przeglądarki, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Firmy ubezpieczeniowe proponują atrakcyjne zniżki dla kierowców, którzy do tej pory jeździli bezszkodowo. Coraz większą popularnością cieszy się AC. Dzięki niemu można liczyć na ochronę finansową w razie wypadku, w niektórych przypadkach występują jednak wyłączenia. Dotyczy to spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu czy środków odurzających czy celowej nieostrożności. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC i AC możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz formularz online na stronie agencji ubezpieczeniowej. Przypominamy także że pojazd należy wyposażyć w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę oraz kamizelki odblaskowe, a także zapasowe koło. Pamiętajcie, że sprowadzając samochód spoza Unii Europejskiej musicie przedstawić dowód odprawy celnej przewozowej. Warto jeszcze zaopatrzyć się w zapasowe żarówki samochodowe, zwłaszcza jeśli zamierzasz wybrać się do Czech, gdyż tam są one wymagane wśród podstawowego wyposażenia samochodu.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top