Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

ZIELONA KARTA NA UKRAINĘ – Dowiedz się, jak ją uzyskać

26 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kiedy wybierasz się za granicę zwykle musisz zabrać ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu, a także dokument poświadczający posiadane ubezpieczenie OC oraz rzecz jasna dowód tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Gdy wybierasz się na Ukrainę, która nie należy do Unii Europejskiej musisz mieć oczywiście ważny paszport. Musi być on ważny przynajmniej 90 dni, bo tyle na podstawie paszportu i bez wizy można przebywać na Ukrainie. Jednak w związku z tym, że Ukraina nie jest członkiem UE, musisz mieć również Zieloną Kartę. Czym jest i jak ją wyrobić – tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest Zielona Karta? Ukraina nie respektuje poświadczenia obowiązkowego OC

O ile w krajach Unii Europejskiej wystarczy Ci poświadczenie posiadania aktualnego obowiązkowego OC, o tyle odpowiednikiem tego dokumentu w innych krajach jest Zielona Karta. Ukraina nie jest tu odosobniona, gdyż taki dokument trzeba wyrobić przed wyjazdem samochodem do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Mołdawii, Maroko, Rosji, Turcji czy Tunezji. System Zielonej Karty obowiązuje w przestrzeni międzynarodowej od 1953 roku. Jest odpowiednikiem obowiązkowego OC w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. Posiadanie takiej karty jest niezwykle istotne. W razie spowodowania stłuczki szkody zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Zatem jest to obowiązek, który koniecznie należy spełnić.

W jaki sposób można starać się o Zieloną Kartę na Ukrainę?

Staranie się o Zieloną Kartę nie jest trudne. Wystarczy wypełnić wniosek o Zieloną Kartę online u swojego ubezpieczyciela. Jednak należy to zrobić odpowiednio wcześnie, gdyż procedura wydania Zielonej karty może potrwać do dwóch tygodni. Jeśli siedziba ubezpieczyciela znajduje się w Twoim mieście to wniosek możesz wypełnić na miejscu, a stosowne dokument otrzymać od ręki lub oczekiwać zdecydowanie krócej na jego odbiór. Można skontaktować się w tej sprawie z ubezpieczycielem mailowo lub telefonicznie. W ten sposób również uzyska się niezbędne informacje. Wniosek jest jednak niezbędny, choć stosowne informacje można podać przez telefon, a Zielona Karta może zostać przesłana na nasz adres w ciągu 14 dni. Decydując się na taki wyjazd trzeba zastanowić się na jaki czas będzie nam potrzebna Zielona Karta na Ukrainę. Możemy bowiem mieć bowiem ważność na 15 dni, ale możemy zdecydować się również na to, by była wystawiona na 12 miesięcy i to należy zawrzeć we wniosku. Na pewno, jeśli często podróżujesz na Ukrainę, powinieneś wybrać tę drugą opcję.

Co jeśli nie zdążysz wyrobić Zielonej Karty u swojego ubezpieczyciela?

Może się zdarzyć, że wyjazd wypadnie nagle i nie masz owych 2 tygodni, by wyrobić Zieloną Kartę na Ukrainę Co wtedy zrobić? Masz na szczęście jeszcze inne możliwości. Wszak firm ubezpieczeniowych, jest mnóstwo i jeśli Twój ubezpieczyciel nie ma siedziby w Twoim mieście, możesz udać się do innego. Oczywiście wyrobienie Zielonej Karty w tym przypadku będzie Cię kosztowało od 150 do nawet 400 zł. W normalnym trybie, gdy korzystasz z usług Twojego ubezpieczyciela, u którego masz wykupione OC, wyrobienie Zielonej Karty na Ukrainę czy w inne miejsce jest najczęściej bezpłatne. Zatem różnica jest spora, zwłaszcza, że taki wyjazd stanowi niemały wydatek. Warto zatem pamiętać o takich formalnościach wcześniej i stosunkowo szybko wypełnić wniosek online. To nic nie kosztuje. Formalności załatwiasz kiedy chcesz ze swojego domu, a ubezpieczyciel przysyła Ci na Twój adres Zieloną Kartę. Nie musisz zatem nigdzie się fatygować, co w dobie epidemii jest wygodne i bezpieczne.

Warunki otrzymania Zielonej Karty u niektórych ubezpieczycieli

Jeśli masz ubezpieczenie OC w AXA Direct, Aviva, Benefia, Generali, Linnk4, Proama, czy PZU, to Zieloną Kartę możesz otrzymać za darmo. W Proama wniosek musisz złożyć przynajmniej 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem, podobnie jest w AVIVA. W MTU za Zieloną Kartę zapłacisz kilkanaście złotych, a wniosek musisz złożyć na 16 dni przed wyjazdem. Zatem jak widać warunki mogą być bardzo różne. Jeśli udasz się do placówki PZU, to formalności możesz załatwić na kilka dni przed planowanym wyjazdem.

Bywają sytuacje, że Zieloną Kartę wyrabia się naprawdę na ostatnią chwilę. Warto wiedzieć, że agenci ubezpieczeniowi pracują bardzo często przy granicach i jeśli zupełnie zapomnimy o tej ważnej kwestii, to tam możemy załatwić Zieloną Kartę „last minute”, czyli ubezpieczenie graniczne, legalnie i za opłatą. Trzeba jednak pamiętać, że agenci ubezpieczeniowi pracują jedynie przy dużych przejściach granicznych, zatem w takiej sytuacji należy udać się tam, gdzie wiemy, że będziemy mogli skorzystać z takich usług. Ubezpieczenie graniczne zawierane jest z firmą ubezpieczeniową, w tym przypadku z Ukrainy, na krótki termin, najczęściej 15 do 30 dni. Polisa OC graniczna może być zawarta również na okres od 30 dni do roku. Zatem jest rozwiązanie, gdy naprawdę zapomni się o wszystkim i warto o tym pamiętać. Pozostaje życzyć udanej podróży na Ukrainę!

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top