Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Wypowiedzenie umowy OC w PZU krok po kroku

18 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Sprawdzasz ubezpieczenia i trafiłeś na tańszą opcję? A może właśnie sprzedałeś samochód? Sytuacje, w których będziesz chciał złożyć wypowiedzenie umowy OC w PZU, mogą być różne. Warto jednak dokładnie wiedzieć, jakie są Twoje prawa i obowiązki z tym związane. Samo złożenie wypowiedzenia umowy OC jest bardzo łatwe.

Złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU należy zacząć od sprawdzenia, kiedy polisa dobiega końca. Może wydawać się to pozornie bardzo błahe, ale w praktyce jest niezwykle istotne. Najważniejsze przy wypowiedzeniu umowy OC w PZU jest przestrzeganie wszystkich terminów, ponieważ jest ono możliwe najpóźniej dzień przed zakończeniem jego ważności.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU w praktyce

Wypowiedzenie umowy OC w PZU musi zostać złożone w formie pisemnej. Na stronie PZU bez problemu znajdziesz odpowiedni formularz, który należy wypełnić drukowanymi literami, a następnie własnoręcznie podpisać. Wypowiedzenie umowy OC w PZU należy złożyć najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. Jednym z wyjątków od tej reguły jest umowa, która została automatycznie przedłużona. W tym przypadku wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie jej trwania.

Kiedy jeszcze możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC w PZU? Poniżej kilka sytuacji, o których warto wiedzieć.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU poprzedniego właściciela pojazdu

Spełniłeś swoje marzenie. Kupiłeś upragniony samochód. W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć umowę OC w PZU w każdej chwili. Warto zaznaczyć, że poprzedni właściciel otrzyma zwrot składki za niewykorzystany czas ubezpieczenia. Ta informacja może się przydać również w momencie sprzedaży samochodu z aktualnym ubezpieczeniem OC.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU poprzedniego właściciela pojazdu jest możliwe na podstawie art. 31 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Oczywiście nie jest to obowiązek i jeśli jesteś zainteresowany, zamiast składać wypowiedzenie, możesz zostawić ubezpieczenie dla siebie do końca jego trwania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że poprzedni właściciel samochodu nie może sam złożyć wypowiedzenia umowy OC w PZU. jednym słowem: możesz spać spokojnie i w pełni korzystać z nowego samochodu. Oczywiście, jeśli jego OC jest nadal ważne. W ciągu 14 dni od sprzedaży, sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. W ten sposób formalnie umowa OC przechodzi na ciebie, czyli nowego właściciela. Wypowiedzenie umowy OC w PZU – automatycznie przedłużenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku umowy, która została automatycznie przedłużona po zakończeniu pierwotnego okresu jej trwania, wypowiedzenie możliwe jest w dowolnym momencie. Jeśli zakupisz ubezpieczenie w innej firmie na ten sam okres, wystarczy, że złożysz odpowiednie wypowiedzenie umowy OC w PZU stosowane w sytuacji podwójnego ubezpieczenia.

Częstym pytaniem pojawiającym się w tej sytuacji jest kwestia dotycząca odzyskania części pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jest to oczywiście możliwe. Po złożeniu wypowiedzenia umowy OC w PZU będziesz zobligowany do zapłacenia tylko za okres, po którym nastąpiło automatyczne przedłużenie umowy. W praktyce będzie to po prostu czas, w którym faktycznie obowiązywało ubezpieczenie.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU zawartej przez telefon lub przez Internet

Zakupy przez Internet dają wiele możliwości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (znany większości jako UOKIK) podkreśla, że konsument ma 14 dni na odstąpienie umowy zawartej na odległość, poza lokalem przedsiębiorstwa bez podawania przyczyny. W przypadku wypowiedzenia umowy OC w PZU na tej podstawie, zapłacisz jedynie za okres, w którym obowiązywała umowa i ubezpieczenie.

Wyrejestrowanie samochodu a wypowiedzenie umowy OC w PZU Wyrejestrowanie samochodu nie jest wbrew pozorom czynnością, która zdarza się rzadko. Najczęściej mamy z nią do czynienia w momencie, gdy decydujemy się oddać samochód na przysłowiowy złom, czyli do stacji demontażu pojazdów. Gdy samochód ulega zniszczeniu, nie mamy już czego ubezpieczać. Podobnie dzieje się, gdy pojazd zostanie skradziony. W tym przypadku musisz udokumentować fakt trwałej utraty samochodu. Jeśli przytrafiła ci się kradzieży, niezbędne będzie zaświadczenie z policji. Z kolei przy złomowaniu – zaświadczenie z wspomnianej stacji demontażu pojazdów.

Wyrejestrowanie może nastąpić również w momencie sprzedaży samochodu. Ważne jednak, by była to sprzedaż do innego kraju, a co za tym idzie pojazd zostanie zarejestrowany w innym kraju.

Przy składaniu wypowiedzenia OC w PZU w każdej z wymienionych sytuacji wyrejestrowania, do dokumentu wypowiedzenia należy dołączyć dokumentację potwierdzającą zaistniałą sytuację.

Formalności związane z wypowiedzeniem umowy OC w PZU

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBKU w artykule 28. jasno wskazuje, że rezygnacja z polisy OC powinna mieć formę pisemną. W celu złożenia wypowiedzenia umowy OC w PZU należy wypełnić odpowiedni druk. Następnie podpisany druk wystarczy przesłać tradycyjną pocztą faksem lub też zeskanowany dokument przesłać drogą elektroniczną na podany na stronach PZU adres email.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU będzie miało swój skutek dopiero po otrzymaniu go przez ubezpieczyciela. Warto o tym pamiętać szczególnie, kiedy zbliża się termin, w którym takie wypowiedzenie można złożyć. Jeśli robisz to na przysłowiową ostatnią chwilę, warto uzyskać potwierdzenie np. w postaci stempla pocztowego z odpowiednią datą lub potwierdzenia złożenia wypowiedzenia u agenta.

Podsumowanie

Złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU jest możliwe w kilku przypadkach. Przede wszystkim należy pamiętać o terminach. Minimalnym okresem wypowiedzenia jest dzień przed końcem obowiązywania umowy. W przypadku umowy przedłużonej automatycznie, złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU możliwe jest w każdej chwili. Szczególnie, gdy wykupisz inną polisę. W tym przypadku warto pamiętać o możliwości odzyskania części wysokości składki ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie, gdy jest to ubezpieczenie poprzedniego właściciela samochodu. Zgodnie z prawem, możesz odstąpić w ciągu 14 dni od umowy zawartej przez telefon lub Internet. Umowa OC rozwiązuje się również w chwili wyrejestrowania pojazdu. Pamiętaj jednak, że masz obowiązek poinformować o tym ubezpieczyciela i dostarczyć mu potwierdzenie wyrejestrowania np. z powodu złomowania lub kradzieży. I ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia: wypowiedzenie umowy OC w PZU musi być sporządzone na piśmie.

Powiązanie wpisy

Karta kredytowa to ciekawe rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Zastanawiasz się, od ilu lat można mieć kartę kredytową? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszym artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top