Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Wypowiedzenie umowy OC w PZU krok po kroku

18 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Sprawdzasz ubezpieczenia i trafiłeś na tańszą opcję? A może właśnie sprzedałeś samochód? Sytuacje, w których będziesz chciał złożyć wypowiedzenie umowy OC w PZU, mogą być różne. Warto jednak dokładnie wiedzieć, jakie są Twoje prawa i obowiązki z tym związane. Samo złożenie wypowiedzenia umowy OC jest bardzo łatwe.

Złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU należy zacząć od sprawdzenia, kiedy polisa dobiega końca. Może wydawać się to pozornie bardzo błahe, ale w praktyce jest niezwykle istotne. Najważniejsze przy wypowiedzeniu umowy OC w PZU jest przestrzeganie wszystkich terminów, ponieważ jest ono możliwe najpóźniej dzień przed zakończeniem jego ważności.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU w praktyce

Wypowiedzenie umowy OC w PZU musi zostać złożone w formie pisemnej. Na stronie PZU bez problemu znajdziesz odpowiedni formularz, który należy wypełnić drukowanymi literami, a następnie własnoręcznie podpisać. Wypowiedzenie umowy OC w PZU należy złożyć najpóźniej dzień przed jej zakończeniem. Jednym z wyjątków od tej reguły jest umowa, która została automatycznie przedłużona. W tym przypadku wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie jej trwania.

Kiedy jeszcze możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC w PZU? Poniżej kilka sytuacji, o których warto wiedzieć.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU poprzedniego właściciela pojazdu

Spełniłeś swoje marzenie. Kupiłeś upragniony samochód. W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć umowę OC w PZU w każdej chwili. Warto zaznaczyć, że poprzedni właściciel otrzyma zwrot składki za niewykorzystany czas ubezpieczenia. Ta informacja może się przydać również w momencie sprzedaży samochodu z aktualnym ubezpieczeniem OC.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU poprzedniego właściciela pojazdu jest możliwe na podstawie art. 31 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Oczywiście nie jest to obowiązek i jeśli jesteś zainteresowany, zamiast składać wypowiedzenie, możesz zostawić ubezpieczenie dla siebie do końca jego trwania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że poprzedni właściciel samochodu nie może sam złożyć wypowiedzenia umowy OC w PZU. jednym słowem: możesz spać spokojnie i w pełni korzystać z nowego samochodu. Oczywiście, jeśli jego OC jest nadal ważne. W ciągu 14 dni od sprzedaży, sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. W ten sposób formalnie umowa OC przechodzi na ciebie, czyli nowego właściciela. Wypowiedzenie umowy OC w PZU – automatycznie przedłużenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku umowy, która została automatycznie przedłużona po zakończeniu pierwotnego okresu jej trwania, wypowiedzenie możliwe jest w dowolnym momencie. Jeśli zakupisz ubezpieczenie w innej firmie na ten sam okres, wystarczy, że złożysz odpowiednie wypowiedzenie umowy OC w PZU stosowane w sytuacji podwójnego ubezpieczenia.

Częstym pytaniem pojawiającym się w tej sytuacji jest kwestia dotycząca odzyskania części pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jest to oczywiście możliwe. Po złożeniu wypowiedzenia umowy OC w PZU będziesz zobligowany do zapłacenia tylko za okres, po którym nastąpiło automatyczne przedłużenie umowy. W praktyce będzie to po prostu czas, w którym faktycznie obowiązywało ubezpieczenie.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU zawartej przez telefon lub przez Internet

Zakupy przez Internet dają wiele możliwości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (znany większości jako UOKIK) podkreśla, że konsument ma 14 dni na odstąpienie umowy zawartej na odległość, poza lokalem przedsiębiorstwa bez podawania przyczyny. W przypadku wypowiedzenia umowy OC w PZU na tej podstawie, zapłacisz jedynie za okres, w którym obowiązywała umowa i ubezpieczenie.

Wyrejestrowanie samochodu a wypowiedzenie umowy OC w PZU Wyrejestrowanie samochodu nie jest wbrew pozorom czynnością, która zdarza się rzadko. Najczęściej mamy z nią do czynienia w momencie, gdy decydujemy się oddać samochód na przysłowiowy złom, czyli do stacji demontażu pojazdów. Gdy samochód ulega zniszczeniu, nie mamy już czego ubezpieczać. Podobnie dzieje się, gdy pojazd zostanie skradziony. W tym przypadku musisz udokumentować fakt trwałej utraty samochodu. Jeśli przytrafiła ci się kradzieży, niezbędne będzie zaświadczenie z policji. Z kolei przy złomowaniu – zaświadczenie z wspomnianej stacji demontażu pojazdów.

Wyrejestrowanie może nastąpić również w momencie sprzedaży samochodu. Ważne jednak, by była to sprzedaż do innego kraju, a co za tym idzie pojazd zostanie zarejestrowany w innym kraju.

Przy składaniu wypowiedzenia OC w PZU w każdej z wymienionych sytuacji wyrejestrowania, do dokumentu wypowiedzenia należy dołączyć dokumentację potwierdzającą zaistniałą sytuację.

Formalności związane z wypowiedzeniem umowy OC w PZU

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBKU w artykule 28. jasno wskazuje, że rezygnacja z polisy OC powinna mieć formę pisemną. W celu złożenia wypowiedzenia umowy OC w PZU należy wypełnić odpowiedni druk. Następnie podpisany druk wystarczy przesłać tradycyjną pocztą faksem lub też zeskanowany dokument przesłać drogą elektroniczną na podany na stronach PZU adres email.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU będzie miało swój skutek dopiero po otrzymaniu go przez ubezpieczyciela. Warto o tym pamiętać szczególnie, kiedy zbliża się termin, w którym takie wypowiedzenie można złożyć. Jeśli robisz to na przysłowiową ostatnią chwilę, warto uzyskać potwierdzenie np. w postaci stempla pocztowego z odpowiednią datą lub potwierdzenia złożenia wypowiedzenia u agenta.

Podsumowanie

Złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU jest możliwe w kilku przypadkach. Przede wszystkim należy pamiętać o terminach. Minimalnym okresem wypowiedzenia jest dzień przed końcem obowiązywania umowy. W przypadku umowy przedłużonej automatycznie, złożenie wypowiedzenia umowy OC w PZU możliwe jest w każdej chwili. Szczególnie, gdy wykupisz inną polisę. W tym przypadku warto pamiętać o możliwości odzyskania części wysokości składki ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie, gdy jest to ubezpieczenie poprzedniego właściciela samochodu. Zgodnie z prawem, możesz odstąpić w ciągu 14 dni od umowy zawartej przez telefon lub Internet. Umowa OC rozwiązuje się również w chwili wyrejestrowania pojazdu. Pamiętaj jednak, że masz obowiązek poinformować o tym ubezpieczyciela i dostarczyć mu potwierdzenie wyrejestrowania np. z powodu złomowania lub kradzieży. I ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia: wypowiedzenie umowy OC w PZU musi być sporządzone na piśmie.

Powiązanie wpisy

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupimy OC, wydaje się rzeczą bardzo prostą – w końcu zakres OC jest zawsze taki sam, a jedyną różnicą pomiędzy ofertami jest cena. To prawda, jednak przy wyborze OC warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych kwestii...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top