Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – czyli co decyduje o całkowitym koszcie pożyczki?

6 marca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Większość ludzi łapie się na tym, że nie potrafi ocenić jaki jest całkowity koszt pożyczki. Banki też nie starają się pomóc w określeniu rzeczywistych kosztów kredytu. Wabieni jesteśmy niskim oprocentowanie lub hasłami, że „kredyt kosztuje nas tylko jeden złoty dziennie”. Dlatego warto zapoznać się z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (w skrócie RRSO) – aby określić dokładnie ile kosztować będzie nas pożyczka

Zaciągając jakikolwiek kredyt lub pożyczkę w banku, najlepszym sposobem na porównanie atrakcyjności oferty jest sprawdzenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jeśli chodzi o banki, są one zobowiązane do podawania tej wartości w odniesieniu do modelowej pożyczki. Najczęściej taką informację możemy odnaleźć na dole oferty i jest ona opisana drobnym druczkiem. RRSO jest dobrym wskaźnikiem opłacalności pożyczek, ponieważ uwzględnia całkowite koszty kredytu ponoszone prze konsumenta. W takiej sytuacji porównanie poszczególnych ofert staj się o wiele łatwiejsze.

Co wpływa na wysokość kosztów pożyczki?

Pierwszym czynnikiem, składa się na koszt pożyczki jest oprocentowanie nominalne kredytu określone w skali roku. Jest to najczęściej właśnie te oprocentowanie podawane przez bank w reklamie. Oprocentowanie nominalne to wartość procentowa na podstawie której oblicza się odsetki od zaciągniętej pożyczki.

Drugim czynnikiem wpływającym na RRSO jest prowizja banku. Prowizja jest to opłata pobierana na rzecz instytucji finansowej w zamian za udzielenie pożyczki. Wszystkie banki pobierają prowizję, ponieważ jest to ich jedno z głównych źródeł zarabiania.

Kolejnym kosztem składającym się na RRSO jest koszt ubezpieczenia. Takie ubezpieczanie jest wymagane jako dodatkowe zabezpieczanie pożyczki. Niemal wszystkie banki zobowiązują do wykupienia ubezpieczenia. Jest ono potrzebne w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń, które utrudniają spłatę zobowiązań. Może to być np. pogorszenie się stanu zdrowia lub utrata pracy pożyczkobiorcy.

Innym kosztem, który może wystąpić przy zaciąganiu pożyczki jest opłata przygotowawcza. Niekiedy banki doliczają sobie dodatkową opłatę za przygotowanie dokumentacji, która jest potrzebna do udzielenia pożyczki.

Jak widać reklamowane oprocentowanie nominale to nie wszystko co wpływa na całkowity koszt pożyczki. Banki pobierają również prowizję oraz opłaty za ubezpieczenie. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia wszystkie koszty pożyczki i jest dobrym miernikiem do porównywania ofert banków. Banki są zobligowane do podawania RRSO, dlatego pamiętajmy aby korzystać z tej informacji

Powiązanie wpisy

Dlaczego karty zbliżeniowe są tak popularne? Nie jest to żadną tajemnicą – przy płatności do 100 zł wystarczy zbliżyć kartę do terminala i gotowe, pieniądze wędrują na konto sprzedawcy. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top