Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że o stłuczkę na drodze nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zderzenia lub drobnej kolizji, takiej jak szkoda parkingowa Często drobne wypadki spowodowane są z winy innych uczestników ruchu, a czasami jest to kwestia pecha lub złych warunków pogodowych. Jeśli zadajesz sobie pytanie „stłuczka – co robić?”, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem! Dzięki niemu dowiesz się, jak postępować po kolizji i łatwiej będzie Ci zachować zimną krew.
Stłuczka jest potocznym określeniem kolizji drogowej i ma miejsce wtedy, gdy podczas zderzenia nastąpiło uszkodzenie pojazdów oraz nikt nie został ranny. Stłuczka nie zawsze jest powodem do wzywania policji. Kiedy jednak dochodzi do tego, że uczestnicy kraksy zostali ranni – jest to wypadek drogowy i należy wezwać służby. Każde tego rodzaju zdarzenie powoduje ogromny stres, szczególnie u kierowcy, który do stłuczki doprowadził. Warto jednak nieco się uspokoić, ocenić szkody i sprawdzić, czy nikt nie ucierpiał. Pamiętajmy, że każdego dnia na drogach dochodzi do wielu drobnych stłuczek – prawdopodobnie więc prędzej czy później przydarzy się ona każdemu kierowcy, nawet najbardziej doświadczonemu. No właśnie, a kiedy już dojdzie do stłuczki – co robić?
To najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy uczestnik takiego zdarzenia, jak stłuczka czy nawet szkoda parkingowa. Każda kolizja dorogowa jest przyczyną stresu wśród kierowców, dlatego warto spróbować ostudzić nerwy. W sytuacji, w której nikt nie został poszkodowany, dobrym rozwiązaniem jest napisanie odpowiedniego oświadczenia i zakończenie sprawy bez konieczności wybierania numeru 112. Uniknąć interwencji policji można także wtedy, gdy sprawca przyznaje się do winy i chce załatwić sprawę polubownie.
W przypadku, w którym ustalenie winy przysparza trudności, warto zadzwonić po policję. Niestety często interwencja policji może skończyć się mandatem dla jednej ze stron, choć wcale nie musi tak być. Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których wezwanie policji jest obowiązkowe. Policję powinno się wezwać, gdy istnieją przypuszczenia, iż druga strona jest nietrzeźwa, nie ma prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub polisy OC. Należy także zadzwonić po służby w momencie, gdy któraś z osób, uczestniczących w zdarzeniu, ucierpiała. W takim wypadku trzeba zadzwonić nie tylko po policję, ale też po pogotowie, ponieważ samodzielna ocena stanu zdrowia może być niewystarczająca.
Jeżeli poszkodowana strona chce usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela, musi posiadać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, dlatego warto wozić taki formularz w samochodzie. Gdy podczas stłuczki nie miało się go pod ręką, należy spisać dokument na zwykłej kartce. Powinien zawierać dokładny opis zdarzenia i poniesionych w jego wyniku szkód, dane osobowe kierowców oraz informacje dotyczące pojazdów. Na oświadczeniu nie może zabraknąć informacji o ubezpieczeniu OC, czytelnych podpisów kierowców i ewentualnych świadków.
Oświadczenie musi być spisane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, a dodatkowo warto zrobić zdjęcie dokumentu. Niestety, obecnie popularne są różnego rodzaju oszustwa, polegające na podrabianiu takich oświadczeń, warto więc dodatkowo się zabezpieczyć, aby druga strona nie próbowała zrzucić na nas winy i wyłudzić odszkodowania. Po spisaniu oświadczenia warto skontaktować się jak najszybciej z ubezpieczycielem OC i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, odszkodowanie można uzyskać w przeciągu kilku dni od zdarzenia.
Niewątpliwie każdej stłuczce towarzyszy uczucie stresu ze strony sprawcy, lecz nigdy nie warto uciekać z miejsca wypadku. Stłuczka może zostać zarejestrowana przez system monitoringu lub opisana przez świadków. Jeżeli kraksa zostanie zgłoszona na policję, uciekinierowi grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych.
Większe problemy niż kara pieniężna stanowi sprawa z ubezpieczycielem. Jeżeli udowodni on, że kierowca umyślnie uciekł z miejsca wypadku, ma prawo zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto porozumieć się z poszkodowanym, a w przypadku jego nieobecności – poczekać lub zostawić kartkę z numerem telefonu. Ucieczka z miejsca zdarzenia może przysporzyć wiele strat, dlatego nawet podczas silnego stresu, warto zachować nerwy na wodzy i spróbować porozumieć się z poszkodowanym.
Każda kolizja drogowa jest przyczyną stresu dla obu stron, a w tak trudnym momencie nawet doświadczeni kierowcy zastanawiają się „stłuczka – co robić?”. Nie zawsze jednak stłuczka musi zakończyć się interwencją policji. Służby powinny być wezwane w sytuacji, w której kierowcy nie potrafią ustalić winy lub jeden z nich wydaje się nietrzeźwy. Policja zajmuje się spisaniem oświadczenia o kolizji, a gdy służby nie są wzywane, warto spisać takie oświadczenie na własną rękę. Dokument jest podstawą do usunięcia szkody na koszt ubezpieczyciela. Kluczowe dla uzyskania odszkodowania, które pozwoli na naprawienie szkody na koszt sprawcy, jest spisanie oświadczenia, dzięki któremu nie będzie wątpliwości co do tego, kto ponosi winę za zaistniałe zdarzenie. Mimo nerwów związanych z kraksą, należy zachować zimną krew i nie uciekać z miejsca zdarzenia, ponieważ może skutkować ona wysokim mandatem oraz naprawą uszkodzonego samochodu na własny koszt.