Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Światła pozycyjne – kiedy je stosować?

8 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Wszystkie światła zamontowane w samochodzie pełnią swoją określoną rolę. Świateł mijania używa się do jazdy przy normalnych warunkach przejrzystości powietrza, a kierunkowskazy sygnalizują zamiar zmiany pasa lub kierunku jazdy. Światła awaryjne ostrzegają innych kierowców o awarii samochodu lub o wypadku na drodze. Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy ich używać? 

Światła pozycyjne – kwestie techniczne

Światła pozycyjne sygnalizują położenie pojazdu w warunkach ograniczonej widoczności powietrza innym uczestnikom ruchu drogowego. Stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu, w przeciwieństwie do świateł postojowych, z którymi często są mylone. 

Wyróżnia się światła pozycyjne tylne (w kolorze czerwonym), a także przednie (w kolorze białym). Każdy samochód powinien być wyposażony w parę świateł pozycyjnych tylnych jak i przednich, gdyż przy dobrej przejrzystości powietrza w nocy, pojazd musi być widoczny z odległości co najmniej 300 metrów. 

Samochody, których długość przekracza 6 metrów, powinny mieć zamontowane światła pozycyjne boczne. Zasada ta dotyczy również samochodów osobowych, do których dołączono przyczepę.

W światłach pozycyjnych najczęściej montuje się żarówki 5W – R5W o mocy 24 watów. Ich cena jest stosunkowo niska, a gwarantują dobre oświetlenie pojazdu.

Światła pozycyjne w rowerach i motocyklach

W przypadku rowerów i motocykli światła pozycyjne nie muszą być podwójne. Wystarczy jedna lampka z przodu i jedna z tyłu. W przypadku motoroweru światło pozycyjne przednie powinno być umieszczone nie niżej niż 350 mm, a nie wyżej niż 1200 mm od powierzchni jezdni. Jeżeli chodzi o światło pozycyjne przednie to dopuszczalny przedział wysokości  to: nie niżej niż 250 mm, a nie wyżej 1200 mm od powierzchni.

Jeżeli szerokość pojazdu przekracza 80 cm, obowiązkowe jest zamontowanie dwóch świateł umieszczonych symetrycznie względem pionowej symetrii płaszczyzny pojazdu.

Rower powinien wyposażony być z przodu w światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, natomiast z tyłu w pojedynczą lampę koloru czerwonego. Widoczność świateł roweru powinna sięgać do 150 metrów. Ikonka świateł pozycyjnych na desce rozdzielczej to dwa reflektory świecące w przeciwnych kierunkach, z 3 kreskami po bokach.

Kiedy stosuje się światła pozycyjne?

Światła pozycyjne, ze względu na fakt, że zdecydowanie poprawiają widoczność pojazdu, stosowane są najczęściej w przypadku uszkodzenia pojazdu. 

Inne sytuacje, w których jest obowiązek ich stosowania, reguluje Prawo o ruchu drogowym. Ze świateł pozycyjnych należy korzystać w następujących przypadkach:

  • postój awaryjny – w sytuacji, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne można stosować światła postojowe, 
  • holowanie pojazdu – określa to Art. 31.1. Światła pozycyjne stosuje się przede wszystkim w przypadku ograniczonej widoczności,
  • w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • w przypadku dłuższego postoju – jeżeli samochód nie jest wyposażony w światła postojowe.

Stosowanie świateł pozycyjnych w wyżej wymienionych sytuacjach znacząco zmniejsza ryzyko kolizji. Ich prawidłowe użycie i zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu położenia samochodu sprawia, że inni kierowcy mają czas, by zwolnić i w bezpiecznej odległości ominąć pojazd. Światła pozycyjne znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Światła pozycyjne a postojowe

Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest fakt, iż światła postojowe nie są obowiązkowe. Można ich używać, jednak nie każdy pojazd jest w nie wyposażony. Światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, ale nie obowiązuje to w przeciwnym kierunku. Światła postojowe dotyczą wyłącznie pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m i nie można umieszczać tych świateł na innych pojazdach.

Światła pozycyjne – podsumowanie

Światła pozycyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu. Stosuje się je przede wszystkim w czasie uszkodzenia pojazdu, aby poinformować o tym innych kierowców. Za jazdę z niewłaściwym oświetleniem policja może wystawić mandat do 200 zł. O właściwym oświetleniu warto pamiętać cały rok – nie tylko zimą, gdy widoczność jest gorsza. Warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach używać danego światła samochodowego. 

Powiązanie wpisy

wiązkowe ubezpieczenie samochodu wielu kierowców spędza sen z powiek, i to już na długo przed dniem, w którym trzeba opłacić składkę.

Sytuacja na świecie robi się coraz bardziej skomplikowana i niepewna. Jak przygotować się na trudniejsze czasy, a w szczególności gdzie trzymać pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top