Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Światła pozycyjne – kiedy je stosować?

8 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Wszystkie światła zamontowane w samochodzie pełnią swoją określoną rolę. Świateł mijania używa się do jazdy przy normalnych warunkach przejrzystości powietrza, a kierunkowskazy sygnalizują zamiar zmiany pasa lub kierunku jazdy. Światła awaryjne ostrzegają innych kierowców o awarii samochodu lub o wypadku na drodze. Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy ich używać? 

Światła pozycyjne – kwestie techniczne

Światła pozycyjne sygnalizują położenie pojazdu w warunkach ograniczonej widoczności powietrza innym uczestnikom ruchu drogowego. Stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu, w przeciwieństwie do świateł postojowych, z którymi często są mylone. 

Wyróżnia się światła pozycyjne tylne (w kolorze czerwonym), a także przednie (w kolorze białym). Każdy samochód powinien być wyposażony w parę świateł pozycyjnych tylnych jak i przednich, gdyż przy dobrej przejrzystości powietrza w nocy, pojazd musi być widoczny z odległości co najmniej 300 metrów. 

Samochody, których długość przekracza 6 metrów, powinny mieć zamontowane światła pozycyjne boczne. Zasada ta dotyczy również samochodów osobowych, do których dołączono przyczepę.

W światłach pozycyjnych najczęściej montuje się żarówki 5W – R5W o mocy 24 watów. Ich cena jest stosunkowo niska, a gwarantują dobre oświetlenie pojazdu.

Światła pozycyjne w rowerach i motocyklach

W przypadku rowerów i motocykli światła pozycyjne nie muszą być podwójne. Wystarczy jedna lampka z przodu i jedna z tyłu. W przypadku motoroweru światło pozycyjne przednie powinno być umieszczone nie niżej niż 350 mm, a nie wyżej niż 1200 mm od powierzchni jezdni. Jeżeli chodzi o światło pozycyjne przednie to dopuszczalny przedział wysokości  to: nie niżej niż 250 mm, a nie wyżej 1200 mm od powierzchni.

Jeżeli szerokość pojazdu przekracza 80 cm, obowiązkowe jest zamontowanie dwóch świateł umieszczonych symetrycznie względem pionowej symetrii płaszczyzny pojazdu.

Rower powinien wyposażony być z przodu w światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, natomiast z tyłu w pojedynczą lampę koloru czerwonego. Widoczność świateł roweru powinna sięgać do 150 metrów. Ikonka świateł pozycyjnych na desce rozdzielczej to dwa reflektory świecące w przeciwnych kierunkach, z 3 kreskami po bokach.

Kiedy stosuje się światła pozycyjne?

Światła pozycyjne, ze względu na fakt, że zdecydowanie poprawiają widoczność pojazdu, stosowane są najczęściej w przypadku uszkodzenia pojazdu. 

Inne sytuacje, w których jest obowiązek ich stosowania, reguluje Prawo o ruchu drogowym. Ze świateł pozycyjnych należy korzystać w następujących przypadkach:

  • postój awaryjny – w sytuacji, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne można stosować światła postojowe, 
  • holowanie pojazdu – określa to Art. 31.1. Światła pozycyjne stosuje się przede wszystkim w przypadku ograniczonej widoczności,
  • w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • w przypadku dłuższego postoju – jeżeli samochód nie jest wyposażony w światła postojowe.

Stosowanie świateł pozycyjnych w wyżej wymienionych sytuacjach znacząco zmniejsza ryzyko kolizji. Ich prawidłowe użycie i zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu położenia samochodu sprawia, że inni kierowcy mają czas, by zwolnić i w bezpiecznej odległości ominąć pojazd. Światła pozycyjne znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Światła pozycyjne a postojowe

Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest fakt, iż światła postojowe nie są obowiązkowe. Można ich używać, jednak nie każdy pojazd jest w nie wyposażony. Światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, ale nie obowiązuje to w przeciwnym kierunku. Światła postojowe dotyczą wyłącznie pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m i nie można umieszczać tych świateł na innych pojazdach.

Światła pozycyjne – podsumowanie

Światła pozycyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu. Stosuje się je przede wszystkim w czasie uszkodzenia pojazdu, aby poinformować o tym innych kierowców. Za jazdę z niewłaściwym oświetleniem policja może wystawić mandat do 200 zł. O właściwym oświetleniu warto pamiętać cały rok – nie tylko zimą, gdy widoczność jest gorsza. Warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach używać danego światła samochodowego. 

Powiązanie wpisy

Ostatnie lata przyniosły znaczny rozwój usług, związanych z finansowaniem firm. Jednym ze sposobów na finansowanie działalności firmy jest faktoring online.

Chiny to druga pod względem wielkości gospodarka na świecie. Jednocześnie jest to najbardziej zaludniony kraj na ziemi. Właśnie dlatego waluta Chin, yuan (CNY), jest jedną z najważniejszych walut na rynku międzynarodowym. Dowiedz się wszystkiego na temat waluty Chin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top