Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej – na co zwrócić uwagę?

3 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Chcesz wziąć kredyt i zastanawiasz się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa? Korzystałeś z różnych kalkulatorów zdolności kredytowej, ale uzyskane wyniki mocno różnią się między sobą? Sprawdź, jak znaleźć wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej! 

Czym jest zdolność kredytowa? 

Zdolność kredytowa to zdolność osoby, która bierze kredyt, do spłaty pewnej kwoty wraz z odsetkami w określonym terminie. Innymi słowy, zdolność kredytowa pozwala na określenie, jaką kwotę kredytu możesz otrzymać, abyś nie miał trudności z jego spłaceniem. W określaniu zdolności kredytowej pod uwagę brane jest wiele czynników, co ma na celu określenie, jaki kredyt możesz uzyskać, aby nie było późniejszych kłopotów z jego spłacaniem. Zdolność kredytowa ma szczególne znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych, które często opiewają na bardzo wysokie kwoty. 

Zdolność kredytowa – jakie czynniki są brane pod uwagę?

Każdy bank ma swoje własne sposoby na określanie zdolności kredytowej. Niektóre biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość zarobków i wydatków, inne uwzględniają całościową sytuację finansową, a jeszcze inne – rodzaj umowy o pracę, liczbę osób na utrzymaniu czy obecne zadłużenia. 

Najczęściej jednak podczas wyliczania zdolności kredytowej pod uwagę brane są następujące czynniki: 

 • dochody – jeśli będziesz chciał ubiegać się o kredyt w banku, musisz mieć świadomość, że będziesz musiał przedstawić szczegółowe informacje na temat swoich zarobków, nie tylko aktualnych, ale też na przykład z ostatnich 12 czy 24 miesięcy. Na ten podstawie bank określi, czy Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i czy posiadasz stałe źródła dochodów, 
 • wydatki – kolejna rzecz, która zostanie uwzględniona przez bank. Musisz jednak mieć świadomość, że bank prawdopodobnie weźmie pod uwagę dane GUS, dotyczące tego, jaka jest średnia wysokość wydatków w przypadku określonej ilości osób w gospodarstwie domowym. Możesz jednak przygotować informacje na temat tego, jakie są Twoje miesięczne koszty stałe – to z pewnością nie zaszkodzi, a być może konkretny bank będzie chciał uwzględnić te dane, 
 • obecne zadłużenia – jeśli aktualnie spłacasz jakiś kredyt, niezależnie od tego, czy będzie to kredyt na większą kwotę, czy może niewielka pożyczka na smartfon, bank z pewnością uwzględni to przy wyliczaniu Twojej zdolności kredytowej. Co ciekawe, jeśli w przeszłości brałeś niewielki kredyt i spłacałeś go w terminie, może to pozytywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. 

Podczas wyliczania zdolności kredytowej banki mogą uwzględniać także: 

 • wiek kredytobiorcy, 
 • wysokość wkładu własnego, 
 • liczbę osób na utrzymaniu, 
 • stan cywilny, 
 • wykonywany zawód
 • miejsce zamieszkania, 
 • ubezpieczenie. 

To najważniejsze parametry, które zostaną uwzględnione przez bank. Dodatkowo przygotuj informacje o rodzaju umowy, na podstawie której osiągasz przychody, ile osób mieszka w Twoim gospodarstwie domowym, jakie są Twoje koszty życia, jaka jest kwota aktualnych zobowiązań finansowych itp. Dzięki temu cały proces wyliczania Twojej zdolności kredytowej zostanie usprawniony. 

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Warto wiedzieć, w jaki sposób działa kalkulator zdolności kredytowej. Obecnie w internecie można znaleźć wiele tego typu narzędzi. Pozwalają one na orientacyjne wyliczenie zdolności kredytowej na podstawie najbardziej podstawowych informacji. Kalkulator uwzględnia wszystkie podane przez Ciebie informacje. Najczęściej dotyczą one:

 • wysokości osiąganych dochodów, 
 • wysokości miesięcznych kosztów życia, 
 • raty innych zobowiązań finansowych, 
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym, 
 • obecne limity na kartach. 

Na tej podstawie kalkulator może wstępnie określić, jaką kwotę kredytu możesz otrzymać w banku. Wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej uwzględni jednak szereg innych danych, o podanie których zostaniesz poproszony na etapie wypełniania formularza. Mogą one dotyczyć:

 • wysokości kredytu, jaki chcesz uzyskać, 
 • ilości miesięcznych rat, 
 • rodzaju rat: malejących lub stałych.

A zatem, aby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, wystarczy uzupełnić odpowiedni formularz. Następnie narzędzie przetworzy podane informacje i określi, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Większość dostępnych w internecie kalkulatorów jest darmowa, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z kilku z nich. Pozwoli Ci to na określenie najbardziej wiarygodnego kalkulatora zdolności kredytowej.

Jak wybrać wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej?

W internecie można znaleźć wiele różnych rodzajów kalkulatorów zdolności kredytowej, jednak bardzo często dokonywane przez takie narzędzia wyliczenia nie są w 100% precyzyjne. W efekcie może okazać się, że kalkulator wyliczy Twoją zdolność kredytową na pewnym poziomie, a podczas wizyty w banku okaże się, że zdolność ta jest zupełnie inna. Jak wobec tego wybrać wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej? 

Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Dobrze dopracowane narzędzie

Obecnie w sieci można znaleźć wiele stron internetowych czy narzędzi, które – widać to już na pierwszy rzut oka – nie są dobrze dopracowane. Strony nie są spójne pod względem logicznym, nie są atrakcyjne wizualnie, a narzędzie (na przykład kalkulatory) mają różne braki lub nie działają poprawnie. 

Jeżeli zależy Ci na tym, aby skorzystać z naprawdę wiarygodnego kalkulatora zdolności kredytowej, postaraj się znaleźć narzędzie, które będzie dobrze dopracowane. Zwróć uwagę na wszystko – na wygląd, na sposób działania czy na brak błędów. W ten sposób masz większą szansę na to, że wyniki z kalkulatora będą dokładne i zgodne z prawdą. 

Im więcej danych, tym lepiej? 

Ogromne znaczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej ma nie tylko wysokość Twoich zarobków czy wydatków, ale też inne elementy. Właśnie dlatego wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej można poznać między innymi po tym, jak wiele danych trzeba podać w formularzu, aby poznać swoją zdolność. 

Jeśli do poznania wyniku wystarczy podanie dwóch lub trzech informacji, możesz mieć pewność, że określona przez narzędzie zdolność kredytowa nie będzie precyzyjna. Zwróć więc uwagę na przykład na to, czy pojawiają się pytania o liczbę osób na utrzymaniu, rodzaj umowy o zatrudnienie, poszczególne wydatki itp. Im więcej danych, tym bardziej wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej. 

Wybieraj zaufane strony

Wybierając kalkulator zdolności kredytowej, postaraj się korzystać z narzędzi, które cieszą się dużym zaufaniem. Bardzo dobrym sposobem będzie zapoznania się z opiniami na temat danego narzędzia czy też strony internetowej, na której jest ono dostępne czy firmy, przez którą został stworzony dany kalkulator. 

Nie wybieraj pierwszego lepszego kalkulatora, bo istnieje spore ryzyko, że nie będzie on wiarygodny. Z drugiej strony – możesz dać szansę mniej popularnym narzędziom, ponieważ jest szansa na to, że wyliczenia kalkulatora będą bardziej obiektywne. 

Korzystaj z różnych narzędzi

To zdecydowanie najważniejsza wskazówka, jeśli zależy Ci na uzyskaniu wiarygodnych wyników z kalkulatora zdolności kredytowej. Możesz wykorzystać zarówno bardzo popularne narzędzia, jak i te nieco mniej znane. Poznając różne wyniki, łatwiej będzie Ci określić, jaka jest Twoja orientacyjna zdolność kredytowa. 

Pamiętaj, że prawdopodobnie większość kalkulatorów w internecie nie wyliczy Twojej zdolności kredytowej w 100% dokładnie, jednak korzystanie z kilku narzędzi da Ci pogląd na to, jaki kredyt możesz otrzymać. 

Kiedy i dlaczego warto korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Przede wszystkim z wiarygodnego kalkulatora zdolności kredytowej warto korzystać w sytuacji, gdy zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, ale nie wiesz, na jaką kwotę w banku możesz liczyć. Dzięki kalkulatorowi będziesz mógł wstępnie określić, jaki kredyt możesz otrzymać, co pozwoli Ci zaplanować swój budżet, na przykład na zakup mieszkania. Pamiętaj, że im większy będzie Twój wkład własny w kredyt mieszkaniowy, tym większe są szanse na uzyskanie kredytu – i tym mniejsza będzie kwota do spłaty. 

Oczywiście różne kalkulatory kredytowej pokażę Ci różne wyniki – a różnice mogą być naprawdę spore. Jeśli skorzystasz z jednego z popularnych kalkulatorów, możesz okazać Ci, że wyniki będą zaskakujące – na przykład, że w jednym banku otrzymasz 300 000 zł kredytu, a w innym – 380 000 zł. Różnica jest naprawdę duże – właśnie dlatego warto wybrać wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej. 

Wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy rozglądasz się za najlepszą ofertą kredytu hipotecznego, czy też chcesz sprawdzić, na jaką kwotę z banku możesz liczyć, wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej może być bardzo dobrym narzędziem dla Ciebie. Skorzystanie z kalkulatora zajmuje niewiele czasu i jest darmowe, dlatego warto sprawdzić, jaką kwotę kredytu możesz otrzymać! 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top