Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Ubezpieczenie samochodu po rejestracji – kiedy należy wykupić polisę OC?

27 sierpnia, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kupiłeś wymarzone auto? Zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać, zanim będziesz mógł zacząć z niego korzystać? Choć kupno samochodu wiąże się z pewnymi formalnościami, nie masz się czego obawiać. Powinieneś poradzić sobie z nimi bardzo szybko – tym bardziej, że nie są one skomplikowane. Jedną z ważniejszych kwestii jest ubezpieczenie samochodu po rejestracji. Sprawdź, kiedy należy wykupić polisę OC, dlaczego nie warto z tym zwlekać i na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ubezpieczeniowej!

Zakup samochodu – o jakich formalnościach musisz pamiętać? 

Wiele osób obawia się, że zakup samochodu wiąże się z ogromną ilością formalności, których dopełnienie może zająć kilka dni. Na szczęście nie ma w tym wiele prawdy. Często większość tych rzeczy udaje się załatwić w jeden, maksymalnie dwa dni. O czym należy pamiętać po kupnie samochodu? 

Bardzo istotna jest prawidłowo sporządzona umowa kupna/sprzedaży auta. To właśnie ona jest podstawą do przeniesienia własności samochodu. Będzie Ci potrzebna m.in. w Urzędzie Skarbowym czy podczas rejestracji pojazdu. 

Umowa kupna/sprzedaży – co musi zawierać?

Dobrze przygotowana umowa kupna/sprzedaży samochodu, podpisana pomiędzy sprzedawcą a nabywcą auta, powinna zawierać takie elementy, jak:

 • data i miejsce podpisania umowy i dokonania transakcji, 
 • dane sprzedającego: imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego i dane kontaktowe, 
 • ewentualnie dane współwłaściciela, 
 • dane nabywcy, 
 • informacje na temat pojazdu: markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, kolor itp. – im więcej informacji, tym lepiej,
 • w umowie można umieścić informację o istniejących uszkodzeniach, a także zapis, że nabywca zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu, 
 • oświadczenie sprzedawcy, że jest właścicielem pojazdu, 
 • cena pojazdu i datę jego przekazania nowemu właścicielowi, 
 • informacja, która ze stron uiści podatek po kupnie samochodu. Z reguły opłacaniem podatku od czynności cywilnoprawnych zajmuje się kupujący, jednak – zgodnie z prawem – może to zrobić także sprzedawca, 
 • dokładna lista dokumentów, które zostaną przekazane nabywcy wraz z samochodem – książka serwisowa, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie itp., w zależności od tego, jakie dokumenty posiada sprzedawca. 

Umowa powinna zostać przygotowana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i podpisana przez każdą ze stron. Należy pamiętać, że jest to bardzo ważny dokument, niezbędny podczas dokonywania kolejnych formalności, związanych z zakupem samochodu. Warto więc na wszelki wypadek zeskanować dokument i zapisać sobie także jego elektroniczną wersję. 

Podatek od kupna samochodu

Kolejna rzecz to opłacenie podatku od kupna samochodu. W większości przypadków jest on opłacany przez kupującego. Zgodnie z prawem nabywca ma 14 dni na jego opłacenie, jednak warto zrobić to zaraz po zakupie samochodu. Aby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, należy udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz PCC-3. Można to zrobić także online. Podatek wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Po dokonaniu wpłaty zadbaj o to, aby otrzymać jej potwierdzenie. 

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

Kolejny krok to rejestracja pojazdu. Możesz zarejestrować samochód w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub w urzędzie dzielnicy. W tym celu musisz przygotować:

 • wniosek o rejestrację pojazdu, 
 • dokument tożsamości, 
 • umowę kupna/ sprzedaży, 
 • kartę pojazdu (jeśli ją otrzymałeś), 
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Uwaga: samochód musi posiadać ważne badanie techniczne, ponieważ bez tego nie zostanie zarejestrowany. Koniecznie sprawdź, czy auto ma przegląd. Jeśli nie, udaj się na stację diagnostyczną – oczywiście auto musi być dowiezione na lawecie. 

Na zarejestrowanie samochodu masz 30 dni, jednak – podobnie jak w przypadku podatku – nie warto tak długo zwlekać. Rejestracja wymaga uiszczenia dodatkowych opłat w łącznej wysokości 179 zł. Na kwotę tę składa się:

 • opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i naklejkę na szybę (85 zł), 
 • pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód (13,50 zł), 
 • koszt tablic rejestracyjnych (80 zł),
 • 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. 

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu po rejestracji

Po dokonaniu wszystkich formalności, związanych z zakupem samochodu, musisz zadbać także o wykupienie polisy. Pamiętaj, że w Polsce nie można poruszać się autem bez ważnego OC! Jeśli kupiłeś samochód używany, możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Jeżeli jednak jest to nowe auto z salonu, OC powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. 

Samochód używany – co z OC? 

Jeśli kupiłeś auto używane, prawdopodobnie posiada ono jeszcze ważne ubezpieczenie. Może ono automatycznie przejść na nowego właściciela, czyli na Ciebie. Poprzedni właściciel ma 14 dni od transakcji na powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o tym, że auto zmieniło właściciela. Możesz w dalszym ciągu korzystać z polisy, aż do momentu jej wygaśnięcia. 

Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkukacji składki. Jeśli okaże się ona wyższa niż w przypadku poprzedniego właściciela, będziesz zobowiązany do opłacenia różnicy. Jeżeli jednak będzie niższa, różnica ta zostanie zwrócona poprzedniemu właścicielowi. 

Bardzo istotne jest także to, że  – w przeciwieństwie do ubezpieczenia kupionego samodzielnie – polisa po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie. Musisz więc pilnować terminu jej wygaśnięcia, aby uniknąć ewentualnej kary za brak OC. 

Nowe auto z salonu – kiedy należy wykupić polisę OC? 

W sytuacji, gdy dany samochód nie ma ważnego ubezpieczenia, musisz je wykupić. Wielu kierowców, którzy kupili auto, zadaje sobie pytanie, co najpierw – rejestracja pojazdu czy zakup OC? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, samochód musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji. Możesz więc udać się do firmy ubezpieczeniowej z miękkim dowodem, który otrzymasz podczas rejestracji auta. 

Możesz także najpierw ubezpieczyć samochód, a następnie udać się do urzędu w celu rejestracji pojazdu. Z reguły jednak kierowcy wybierają tę pierwszą opcję. Obecnie kierowcy chętnie decydują się na zakup ubezpieczenia online. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na sporą oszczędność czasu – a często również pieniędzy. 

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji – jaka kara? 

Niestety, często emocje i obowiązkowe formalności, związane z zakupem samochodu sprawiają, że kierowcy… zapominają o wykupieniu ubezpieczenia. Ty także nie kupiłeś OC w dniu rejestracji? Również i w tym przypadku przepisy nie pozostawiają wątpliwości – samochód musi być ubezpieczony w sposób ciągły. W przeciwnym wypadku kierowcy grozi mandat. 

W 2020 roku kary za brak OC są rekordowo wysokie. To, na jaką kwotę będzie opiewał mandat, zależy przede wszystkim od tego, jak długo pojazd nie był ubezpieczony. W przypadku samochodów osobowych kary są następujące:

 • 1040 zł – jeśli brak OC trwał nie dłużej niż trzy dni, 
 • 2600 zł – jeżeli samochód nie był ubezpieczony od czterech do 14 dni, 
 • 5200 zł – gdy samochód nie był ubezpieczony przez okres dłuższy niż 14 dni. 

Jak widać, nie warto zapominać o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu, ponieważ kara może być bardzo dotkliwa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma bardzo dużą skuteczność w wykrywaniu kierowców, którzy mieli przerwę w ubezpieczeniu OC. Jeżeli więc zdarzyło Ci się zapomnieć o wykupieniu polisy, zrób to jak najszybciej – bo prawdopodobieństwo otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

Dobra polisa to podstawa – zadbaj o swoje auto!

Choć po zakupie samochodu koniecznie jest dopełnienie kilku formalności, warto zwrócić szczególną uwagę na zakup odpowiedniej polisy. Oczywiście jako kierowca z pewnością będziesz kierował się przede wszystkim ceną, jednak ogromne znaczenie ma także to, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe cieszy się dużym zaufaniem i czy w razie powstawania szkody i konieczności ubiegania się o odszkodowanie będziesz mógł liczyć na profesjonalną obsługę. 

Ubezpieczenie OC powinno dawać Ci komfort, a w razie konieczności – możliwość szybkiej wypłaty odszkodowania lub uzyskania wsparcia. Zwróć uwagę na wszystkie te elementy, a po dokonaniu niezbędnych formalności będziesz zadowolonym, szczęśliwym użytkownikiem swojego nowego samochodu!

Powiązanie wpisy

Zastanawiasz się, jak znieść współwłasność nieruchomości? Poznaj trzy sposoby, aby to osiągnąć. Przy okazji dowiesz się, kto ponosi koszty zniesienia współwłasności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top