Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Autocasco – czy warto?

1 czerwca, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Każdy pojazd, niezależnie od stanu czy rocznika, musi posiadać ubezpieczenie OC. Za jego brak grożą wysokie kary. Istnieje jednak także ubezpieczenie AC, które nie jest obowiązkowe, a dobrowolne. AC chroni pojazd między innymi na wypadek kradzieży czy uszkodzenia. Sprawdź przed czym jeszcze chroni ubezpieczenie AC oraz dlaczego warto je wykupić.

Co to jest autocasco?

Autocasco, czyli tzw. AC jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych. Obejmuje ono takie pojazdy jak samochody czy motocykle i chroni je na wypadek kradzieży, utraty, uszkodzenia lub zniszczenia. Warto zaznaczyć, że AC wykracza poza obowiązkowe ubezpieczenie AC i chroni nie osobę poszkodowaną, a właściciela auta. Często kierowcy zastanawiają się, czy warto wykupić autocasco. Do tego dochodzi powszechnie znana opinia, że AC jest drogie. Czas obalić ten mit – wiele ubezpieczalni oferuje bardzo korzystne oferty ubezpieczenia AC.

Autocasco – dla kogo?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, które może wykupić każdy właściciel samochodu (lub motocyklu). Z reguły wykupują je osoby, które jeżdżą autami nowszymi, o dużej wartości. Wtedy wykupienie autocasco jest najbardziej opłacalne. Naprawa nowego czy też drogiego auta może być bardzo kosztowna. Nawet małe zarysowanie może wiązać się z koniecznością lakierowania całego auta. Przy autcasco dobre jest to, że nawet jeśli właściciel auta zarysuje je z własnej winy, to nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów naprawy. Chociażby z tego powodu warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC. 

Na ubezpieczenie AC często decydują się również osoby, które są właścicielami nieco starszych aut. Ubezpieczalnie przeważnie oferują autocasco dla pojazdów, które mają nie więcej niż 15 lat. Jeśli posiadasz auto zabytkowe lub kolekcjonerskie i chcesz wykupić dla niego odpowiednie AC, to powinieneś wybrać się do rzeczoznawcy. Pomoże Ci on w ustaleniu sumy, na którą powinieneś ubezpieczyć swoje auto. 

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Zakres ubezpieczenia AC zależy od tego, jaki pakiet się wybierze. Różne firmy ubezpieczeniowe oferują autocasco w różnych wariantach oraz w bardziej lub mniej korzystnych cenach. Z tego powodu przed wykupieniem AC warto porównać oferty różnych firm i wybrać tę najbardziej opłacalną dla Ciebie. Podstawowa ochrona AC obejmuje takie sytuacje jak kradzież pojazdu, zniszczenie (zarówno z własnej winy, winy innego kierowcy albo na skutek zjawisk atmosferycznych) czy też zderzenie ze zwierzęciem. Niektórzy kierowcy decydują się na zakup rozszerzonego AC. Najczęściej są to właściciele drogich pojazdów albo takich, które są szczególnie narażone na uszkodzenia czy kradzież. Rozszerzone AC oferuje już więcej możliwości dla kierowcy. W zależności od wyboru oferty, może zawierać na przykład zapewnienie pojazdu zastępczego w razie wypadku albo awarii, wymianę koła, a nawet nocleg dla kierowcy, który znajduje się daleko od domu. 

Czego nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela pojazdu na wypadek naprawdę wielu niespodziewanych sytuacji. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieją sytuacje, których AC nie obejmuje. Podczas wybierania oferty, warto zwrócić na to uwagę i zapytać swojego ubezpieczyciela o dokładne warunki umowy. Ubezpieczenie autocasco nie obejmuje na przykład sytuacji, kiedy pojazd zostanie uszkodzony umyślnie lub przez niedbalstwo właściciela. AC nie zostanie także wypłacone, jeśli kierujący pojazdem w chwili powstania szkody był pod wpływem alkoholu. Inną sytuacją, której autocasco nie obejmuje jest kradzież auta na skutek pozostawienia odpalonego pojazdu z kluczykiem w środku. Pewnie dla niektórych może się to wydawać niemożliwe, jednak zdarzają się osoby, które chcąc uzyskać pieniądze robią celowo podobne rzeczy. Ubezpieczalnia liczy się z tym i zabezpiecza na taki wypadek. Ubezpieczenie AC nie obejmuje także sytuacji, kiedy w trakcie uszkodzenia pojazd nie jest zarejestrowany albo nie posiada przeglądu. 

AC – czy warto je mieć?

Niezależnie od tego, jaki posiadasz samochód – naprawdę warto mieć wykupione autocasco. Pomoże Ci ono w wielu sytuacjach, kiedy pojazd zostanie skradziony albo uszkodzony. Jeśli nie posiadasz AC, a zdarzy ci się jedna z sytuacji, które niestety często mają miejsce, na przykład zarysowanie auta albo stłuczka, o wypłaceniu odszkodowania możesz tylko pomarzyć. Kwotę ubezpieczenia AC oraz jej zakres warto wybrać po przejrzeniu różnych ofert. Szczególnie ważne jest posiadanie AC, jeśli Twoje auto jest drogie albo jest marki, która często pada łupem złodziei. Nie zastanawiaj się i jak najszybciej wykup ubezpieczenie AC – naprawdę warto!

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top