Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu?

29 listopada, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Z uwagi na to, że Twoje dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, musisz zapewnić mu całodobową opiekę? Niestety, nie jesteś w stanie połączyć opieki nad dzieckiem z pracą zarobkową, przez co musiałeś zrezygnować z zatrudnienia? Wsparciem dla takich osób jak Ty jest świadczenie pielęgnacyjne. Sprawdź, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu. 

Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest świadczenie pielęgnacyjne. Otóż jest to swego rodzaju wsparcie finansowe dla osób, które zmuszone są do rezygnacji z pracy zarobkowej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. W wielu przypadkach dzieci, u których orzeczono niepełnosprawność, wymagają całodobowej opieki. Niestety, w takiej sytuacji niemożliwe staje się wykonywanie pracy zarobkowej – najczęściej więc z pracy rezygnuje z jeden rodziców. Świadczenie pielęgnacyjne ma zatem zapewnić takiej osobie środki na utrzymanie, z uwagi na fakt, że nie ma ona sposobu na ich zarobienie. 

Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu?

Jedną z kwestii, nad którą zastanawia się wiele osób, jest to, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu. Może to być istotne na przykład wtedy, gdy osoba pobierająca takie świadczenie chce skorzystać z innych form wsparcia, w przypadku których kluczowe jest kryterium dochodowe. 

W 2022 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 złotych, a w 2023 roku kwota ta wzrośnie do 2458 złotych. Dla wielu osób kwota ta jest jednak niewystarczająca – tym bardziej, że musi ona wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków. Osoby, które korzystają ze świadczenia pielęgnacyjnego, często nie mają innych źródeł dochodu, więc ich sytuacja finansowa bywa niezbyt dobra.

To, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić to, w jakim celu ma zostać wyliczony dochód. W niektórych przypadkach bowiem świadczenie pielęgnacyjne może wliczać się do dochodu, a w innych nie. 

Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu przy dodatku mieszkaniowym?

Przykładem może być sytuacja, w której osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne chce starać się o dodatek mieszkaniowy. Kryterium dochodowe ma tutaj kluczowe znaczenie – jego przekroczenie może skutkować nieprzyznaniem dodatku. Na szczęście, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy. 

Świadczenie pielęgnacyjne a dodatek osłonowy

Obecnie wiele osób zastanawia się również nad tym, czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do dochodu w przypadku, gdy dana osoba ubiega się o dodatek osłonowy. Przypomnijmy – dodatek ten stanowi jeden z kluczowych elementów Tarczy Antyinflacyjnej rządu, która ma na celu przede wszystkim uchronienie obywateli przed skutkami rosnących cen energii, gazu i żywności. Zgodnie z założeniami programu, przy wyliczaniu dochodu osób ubiegających się o dodatek osłonowy, nie uwzględnia się między innymi świadczenia pielęgnacyjnego, 500 plus, zasiłku rodzinnego czy zasiłku stałego. 

Podsumowanie

W większości przypadków świadczenie pielęgnacyjne nie wlicza się do dochodu – na przykład w sytuacji, gdy osoba pobierająca takie świadczenie ubiega się o dodatek mieszkaniowy czy o dodatek osłonowy. To dobra informacja dla osób, które chcą ubiegać się o wsparcie i zależy im na spełnieniu kryteriów dochodowych. 

Powiązanie wpisy

Wykup mieszkania komunalnego i zdobycie go na własność to popularna opcja, dzięki której nabywający może skorzystać z atrakcyjnych bonifikat przy nabywaniu nieruchomości od gminy. Zastanawiasz się nad wykupem mieszkania komunalnego, jednak nie wiesz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top