Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Faktura VAT marża dla kupującego – najważniejsze informacje

5 stycznia, 2023Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Zajmujesz się sprzedażą towarów używanych, na przykład telefonów czy samochodów? A może specjalizujesz się w dokonywaniu dostaw dzieł sztuki lub innych towarów kolekcjonerskich? Koniecznie dowiedz się, czym jest faktura VAT marża i przekonaj się, że jest to świetny sposób na oszczędności w firmie. 

Czym jest faktura VAT marża?

Aby wytłumaczyć, czym jest faktura VAT marża, warto zacząć od wyjaśnienia terminu „marża”. Otóż zgodnie z Art 119. Ustawy o podatku od towarów i usług, przez marżę rozumie się:

2. (…) różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

A zatem marża to po prostu różnica pomiędzy kwotą, za jaką sprzedany został towar, a kwotą, za jaką został wcześniej nabyty przez sprzedawcę. 

Pora na wyjaśnienie, czym jest faktura VAT marżą. Jest to dokument księgowy, który  wystawiany w momencie dokonania transakcji. Kluczową kwestią jest to, że podatek od towarów i usług naliczany jest na podstawie marży. Okazuje się, że w wielu przypadkach takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne. 

Różnica pomiędzy fakturą VAT marża a fakturą tradycyjną polega na tym, że na fakturze VAT marża nie ma określonej kwoty podatku VAT. Sprzedawca musi samodzielnie obliczyć kwotę podatku VAT, a następnie zobowiązany jest do jej uiszczenia w Urzędzie Skarbowym. Z reguły jednak kwota podatku VAT jest o wiele niższa niż w przypadku standardowych faktur VAT. Nie jest ona bowiem naliczana od całej kwoty, a jedynie od określonej marży. 

Kto może wystawić taką fakturę?

Faktury VAT marża kojarzone są przede wszystkim ze sprzedawcami samochodów używanych, a także z różnego typu komisami, które specjalizują się w sprzedaży używanego sprzętu. Zgodnie z przepisami, faktura VAT marża może być wystawiona przez przedsiębiorców, którzy: 

 • zajmują się sprzedażą towarów używanych, 
 • świadczą usługi turystyczne, 
 • dokonując dostaw dzieł sztuki, antyków czy towarów kolekcjonerskich. 

Widać więc, że grupa przedsiębiorców, którzy mogą wystawiać faktury VAT marża, jest mocno ograniczona. Z pewnością jednak warto pamiętać o takiej możliwości w przypadku transakcji, gdzie przedmiotem są towary używane czy kolekcjonerskie. 

Faktura VAT marża – jakie informacje powinna zawierać? 

Kolejna istotna informacja dotyczy tego, co dokładnie musi znaleźć się na fakturze VAT marża. Pod wieloma względami faktura taka jest podobna do tradycyjnej faktury VAT. Na dokumencie nie może zabraknąć następujących informacji:

 • data wystawienia faktury, 
 • data transakcji, 
 • numer faktury, pozwalający na jej jednoznaczną identyfikację, 
 • dane sprzedawcy – tak samo, jak w przypadku innych typów faktur, 
 • dane nabywcy, 
 • informacje na temat towaru – nazwa, ilość, jednostki, 
 • cena towaru, 
 • termin płatności, 
 • sposób rozliczenia,
 • numer konta bankowego sprzedawcy w przypadku płatności przelewem. 

Uwaga! Jeśli chodzi o podanie ceny towaru na fakturze VAT marża, nie określa się tutaj stawki i kwoty podatku. 

Jak oznaczyć fakturę VAT marża?

Na każdej fakturze VAT marża musi znaleźć się odpowiednie oznaczenie, w zależności od tego, co jest przedmiotem transakcji: 

 • „Procedura marży – towary używane”,
 • „Procedura marży dla biur podróży”,
 • „Procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”,
 • „Procedura marży – dzieła sztuki”. 

Jest to ważne przede wszystkim w kontekście późniejszego rozliczenia takiej faktury przez przedsiębiorcę, który ją wystawił. 

Czy faktura VAT marża to dobre rozwiązanie?

Wystawianie faktur VAT marża to doskonały sposób na obniżenie podatku VAT, co dla wielu przedsiębiorców ma bardzo duże znaczenie. Jest to bowiem szansa na oszczędności w firmie. Nic dziwnego, że sprzedawcy przedmiotów używanych bardzo często korzystają z przywileju, jakim jest możliwość wystawiania faktur VAT marża. 

Początkowo jednak wystawianie faktur VAT marża może wydawać się skomplikowane, przede wszystkim z uwagi na konieczność samodzielnego wyliczenia podatku VAT. W praktyce jednak szybko okazuje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego. 

Podsumowanie

Faktura VAT marża jest dokumentem księgowym, który może być stosowany tylko przez nielicznych przedsiębiorców. Nie bez powodu możliwość ta traktowana jest jako przywilej, głównie z uwagi na możliwość obniżenia podatku VAT. Z pewnością więc przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą towarów używanych, powinni pamiętać o takiej możliwości. 

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top