Sytuacja na świecie robi się coraz bardziej skomplikowana i niepewna. Wszechobecnie zwiększające się koszty życia, paliw, energii i żywności, rozpędzająca się inflacja oraz zawirowania polityczne w wielu krajach sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się co robić, jak przygotować się na trudniejsze czasy, a w szczególności gdzie trzymać pieniądze.
Poszukiwanie miejsc na przechowywanie pieniędzy nie dotyczy już tylko majętnych osób, które chciałby ulokować nadmiar gotówki, ale dotyka także przeciętnych osób, które na co dzień słyszą o wielu zagrożeniach i chciałyby się do nich przygotować.
Zastanawiając się gdzie chcemy trzymać pieniądze w pierwszej kolejności trzeba poświęcić chwilę na rozważenie kilku najważniejszych zagadnień:
Odpowiedzi na powyższe pytania będą miały istotny wpływ na formę przechowywania oszczędności.
Zastanawiając się gdzie trzymać oszczędności, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić w jakiej formie będą te oszczędności. Opcji jest wiele. Oszczędności mogą występować w formie gotówki, lub mogą być przechowywane w formie:
Gotówka jest popularną formą przechowywania oszczędności. Gotówka daje najłatwiejszy dostęp do posiadanych funduszy oraz oferuje największą niezależność. Pieniądze w formie gotówki dostępne są od razu i można wykorzystać je praktycznie na dowolny cel.
Posiadanie gotówki nastręcza jednak szeregu problemów, z którymi każdymi posiadać gotówki musi się zmierzyć, a najważniejsze z nich to:
Poza powyższymi gotówka nastręcza wielu dodatkowych trudności. Warto wspomnieć o:
Pomimo bardzo poważnych wad i ograniczeń, gotówka jest popularną formą przechowywania oszczędności. Zasługą tego stanu rzeczy jest niewątpliwa wolność i niezależność, którą ona daje.
Najpoważniejszą alternatywą do przechowywania pieniędzy w formie gotówki jest trzymanie pieniędzy w bankach. Banki to przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w działaniu na rynku finansowym, które oferując szereg usług powiązanych z gotówką. Banki oferują wiele produktów, które pozwalają na przechowywanie pieniędzy, a są to najczęściej:
W zależności od wybranego produktu banku zmienia się dostępność zdeponowanych środków, możliwość zarządzania nimi oraz zysk z depozytu.
Podstawowe rachunki w bankach najczęściej nie oferują oprocentowania, czyli pieniądze zgromadzone na koncie nie generują zysku dla właściciela. Inaczej jest w przypadku innych produktów bankowych takich jak konta oszczędnościowe, lokaty i inwestycje. W przypadku tych produktów pojawiają się zyski z ulokowania środków, jednak dostęp do pieniędzy jest ograniczony. Wcześniejsze zrezygnowanie z danego produktu banku wiąże się najczęściej z pewnymi opłatami.
Warto pamiętać, że niektóre z produktów banków obarczone są ryzykiem i zysk w żaden sposób nie jest gwarantowany.
Najważniejsze zalety trzymania pieniędzy w banku to:
Największym atutem przechowywania pieniędzy w bankach jest bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Nie trzeba wtedy martwić się o to, czy pieniądze nie zostaną skradzione, czy ktoś niepowołany otrzyma do nich dostęp, czy nie zostaną zniszczone itp.
Poza zaletami pojawia się jednak wiele wad, czy też utrudnień, które trzeba mieć na uwadze. Warto wspomnieć między innymi o:
Akcje i obligacje, to pewne roszczenia w stosunku do emitenta tych instrumentów finansowych.
Akcje, są to udziały w przedsiębiorstwie i jego majątku, które pozwalają na udział w zyskach firmy. Popularnie rozumiane akcje giełdowe pozwalają na swobodny handel akcjami na giełdzie. Odpowiednio zarządzany portfel akcji może wypracować zyski. Akcje popularnych firm posiadają dużą płynność i w przypadku konieczności zamiany akcji na gotówkę można tego relatywnie szybko dokonać.
Obligacja, to papiery dłuższe wyemitowane przez emitenta. W obligacjach emitent zobowiązuje się do wykupienia wyemitowanych obligacji wraz z odsetkami w określonym terminie w przyszłości. Obligacje są najczęściej emitowane przez:
Wysokość odsetek pochodzących z obligacji zależy popytu inwestorów, oceny emitenta przez agencje ratingowe oraz sytuacji międzynarodowej. W zależności od zainteresowania emitent może zaoferować wyższe lub niższe odsetki w danej rundzie emisji obligacji, a następnie modyfikować oferowane odsetki w kolejnych emisjach.
Akcje i obligacje mogą w niektórych sytuacjach zaoferować znaczne zyski, jednak obarczone są dużym ryzykiem inwestycyjnym, które zależy od danego aktywa finansowego.
Trzymanie pieniędzy w nieruchomościach cieszy się niezwykła popularnością w ostatnich latach. Wiele osób zdecydowało się na zakup inwestycyjny mieszkania, aby budować swój majątek, dywersyfikować go lub osiągać przychody z najmu lub dalszej sprzedaży nieruchomości.
Największą zaletą trzymania pieniędzy w nieruchomościach jest fakt, że jest to inwestycja w realne aktywo, które praktycznie nie jest zależne od nikogo. Dodatkowo osoby inwestujące w nieruchomości liczą na:
Minusy inwestowania w nieruchomości to:
Ten rodzaj trzymania pieniędzy posiada wiele zalet i jest chętnie wybierany przez osoby zastanawiające się gdzie trzymać pieniądze.
Obecny poziom inflacji skłania coraz większą liczbę osób do trzymania oszczędności w zapasach i drobnych “inwestycjach”. W zależności od wiedzy, sytuacji zawodowej i zasobności portfela te zapasy mogą diametralnie różnić się od siebie. Ogólną ideą jest zamiana posiadanej gotówki na dobre, które:
Przy obecnym poziomie inflacji coraz bardziej zasadne jest zaopatrzenie się w podstawowe produkty gospodarstwa domowego o relatywnie dużej wartości, dla których przewiduje się, że ich cena wzrośnie. Jako przykłady można tutaj wskazać np. droższe produkty spożywcze o dłuższym terminie przechowywania np. kawa, czekolada, oleje, przetwory w słoikach, konserwy. Obserwując obecne tempo wzrostu cen widać, że na przestrzeni około 2 lat wiele produktów spożywczych podrożało o 100 i więcej procent. Są to np. kawa, olej, kasze itp. Kolejna kategorią może być chemia domowa, której ceny także nieustannie rosną, a które to produkty są nieustannie zużywane w przeciętnym gospodarstwie domowym.
W przypadku posiadania większej gotówki lub pewnych specjalizacji można rozważyć zakup narzędzi lub materiałów eksploatacyjnych, które mogą być w przyszłości potrzebne.
Ostatnią podkategorią są dobra, które mogą obniżyć przyszłe koszta stałe są inwestycje. Rosnące ceny energii elektrycznej i kosztów ogrzewania skłaniają wiele osób do podjęcia kroków, które zmniejszą zużycie energii. Najczęściej są to:
Trzymanie pieniędzy w formie metali szlachetnych jest jedną z popularniejszych metod przechowywania środków. Tego rodzaju inwestycja posiada wiele bardzo istotnych zalet, z których najważniejsze to:
Na przechowywanie pieniędzy trzeba spojrzeć szerzej. Pieniądze, to nie tylko gotówka lub liczby prezentujące stan konta. Pieniądze, to także dobra, które możemy kupić za pieniądze, a które przechowują wartość lub w przyszłości mogą być dla nas użyteczne.
Zachęcamy do szerszego myślenia o pieniądzach.