Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec i nie dać się oszukać?

26 czerwca, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Sprowadzanie samochodów zza naszej zachodniej granicy ciągle jest bardzo popularne, nie tylko wśród komisów samochodowych, ale również osób prywatnych. Do niedawna na szeroką skalę istniał proceder cofania liczników w samochodach. Związane jest to z aktualizowaną stroną rządową Historia Pojazdu, gdzie można znaleźć historię pojazdów nie tylko zarejestrowanych w Polsce, ale również tych importowanych z zagranicy po numerze VIN. Od kwietnia baza została uzupełniona o samochody importowane z Niemiec, których jest ponad 60%. Niedawne zmiany w prawie nieco ukróciły zapędy osób, które chciały oszukać kupujących, co do stanu sprzedawanych samochodów. Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec i nie dać się oszukać.

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec? Podaj jedynie trzy główne informacje o samochodzie

Jeszcze do niedawna zdarzało się, że samochody 10-letnie miały na liczniku przejechanych 100 tys. km, co już było podejrzane. Wiele osób decydowało się przed zakupem na przegląd samochodu u mechanika i jazdę próbną. Wtedy można było z pomocą fachowca dopatrzyć się nieprawidłowości, które znacząco wpływały na wartość samochodu i decydowały o zakupie lub zdecydowaniu się na inny model. Można było jeszcze na podstawie oględzin negocjować cenę.

Obecnie jawne oszustwo w postaci przekręcania licznika nie jest już tak powszechne, gdyż wiele samochodów można sprawdzić, dzięki poszerzonej bazie Historia Pojazdów. Jest ona stale rozbudowywana o kolejne kraje. Od pewnego czasu można sprawdzić w niej samochody importowane z Niemiec. Trzeba posiadać numer VIN, datę pierwszej rejestracji, a także numer rejestracyjny pojazdu. Takich informacji powinien udzielić sprzedający.

Jest to istotne, gdyż można tam znaleźć informacje nie tylko o przebiegu samochodu, ale jego kolejnych właścicielach i wszystkich zdarzeniach drogowych z udziałem danego samochodu. Zatem mamy tu nie tylko dane techniczne i przebieg pojazdu, ale również historię incydentów, historię sprawdzeń w serwisie, sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych, usterki fabryczne, historię internetową, dane producenta, opcje wyposażenia i zdjęcia pojazdu.

Usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dostępna jest od 2014 r., jednak dopiero od niedawna baza samochodów dostępnych w Historii Pojazdów znacząco się poszerzyła. Wszystko dzięki współpracy z większą ilością firm dostarczających dane o importowanych samochodach. Do firmy CARFAX, dołączyła firma AutoDNA.

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec? Poradnik krok po kroku

Aby jeszcze raz usystematyzować wszystkie informacje, powiemy, jak krok po kroku sprawdzić przebieg auta z Niemiec. Na samym początku musisz wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl. Aby sprawdzić auto zza granicy, musicie założyć profil zaufany. Interesujące dane znajdziesz w zakładce „Dane zagraniczne”.

Warto również wiedzieć w jaki sposób założyć profil zaufany. Aby założyć profil zaufany wystarczy mieć konto internetowe w jednym z banków: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millenium Bank lub Alior Bank. Można również go założyć, gdy posiada się konto na platformie Envelo, dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód) oraz czytnik NFC lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Musisz jedynie na stronie usług bankowych znaleźć zakładkę profil zaufany i wypełnić formularz. Gdy już go założysz bez przeszkód możesz sprawdzić historię samochodu sprowadzanego z Niemiec.

Pomocny może się okazać raport TUV

Sprzedający może i nawet powinien Ci udostępnić dokument z przeglądu rejestracyjnego, czyli TUV. To tak zwany raport o samochodzie, w którym znajduje się między innymi informacja o przebiegu w dniu wykonania ostatniego badania technicznego pojazdu. Trzeba wiedzieć, że w Niemczech takie badania muszą być wykonywane co dwa lata.

Czy warto kupować samochody używane z Niemiec?

Pytanie zatem brzmi: czy warto kupować samochody z Niemiec? Wiele osób hołduje zasadzie, że samochody sprowadzane z Niemiec są lepszej jakości i w lepszym stanie technicznym. Jednak,aby to zweryfikować koniecznie trzeba zajrzeć do historii danego pojazdu. Zatem, jeśli nie był jeszcze zarejestrowany w Polsce, konieczne jest założenie profilu zaufanego i wtedy można bez przeszkód sprawdzić informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Uchroni nas to również przed zakupem samochodu, który został skradziony gdyż i takie informacje można znaleźć w historii pojazdu.

Przede wszystkim jednak, gdy od strony prawnej wszystko będzie w porządku, wczytasz się w historię pojazdu od pierwszej rejestracji przez kolejnych właścicieli. Zauważysz czy jakieś informacje nie zostały celowo pominięte przez sprzedającego, będziesz zatem w lepszym położeniu, chcąc ewentualnie negocjować cenę, do czego zawsze masz prawo.

Faktem jest, że niemieckie samochody są solidne i często 10-letni pojazd może spokojnie posłużyć drugie tyle w Polsce. Korzystna cena w połączeniu z dobrym stanem technicznym, to główne powody dlaczego samochody z Niemiec ciągle cieszą się dużą popularnością. Sprzedawcy również są bardziej uważni, a przebiegi w ostatnim czasie na aukcjach znacząco wzrosły. Zatem już nie kupujesz przysłowiowego „kota w worku”.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top