W każdym miesiącu musisz spłacać kwotę kredytu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten proces – tym bardziej, że w perspektywie masz jeszcze 20 lat comiesięcznego płacenia wysokich rat? A może otrzymałaś nagły zastrzyk pieniędzy i chcesz szybko uwolnić się od zobowiązania finansowego w firmie pożyczkowej? Sprawdzamy, jak szybko spłacić kredyt i co na ten temat mówi prawo.
18 grudnia 2011 roku weszła w życie nowa Ustawa o kredycie konsumenckim. Zaktualizowane przepisy regulują między innymi kwestię wcześniejszej spłaty kredytów. Zgodnie z Ustawą konsument ma prawo do spłaty zobowiązania przed czasem, jednak w takiej sytuacji instytucje finansowe mogą pobierać rekompensatę, jeśli klient zdecyduje się na takie rozwiązanie. Nie może ona być wyższa niż 1% kwoty spłaconej przedterminowo.
Co bardzo ważne, zapis ten dotyczy wyłącznie kredytów o stałej stopie oprocentowania. Według przepisów, które obowiązywały wcześniej, spłata kredytu przed terminem nie pociągała ze sobą żadnych dodatkowych opłat.
Nie ma obowiązku informowania banku o wcześniejszej spłacie kredytu. Możesz zrobić to w każdej chwili. Warto wnikliwie przeczytać umowę z bankiem i przeanalizować, czy przedterminowa spłata kredytu rzeczywiście się opłaca – w większości przypadków jednak odpowiedź jest twierdząca.
Większość analityków i doradców kredytowych jest w tej kwestii zgodna – spłata kredytu przed terminem może być bardzo opłacalna. Korzyści mogą być różne, w zależności od rozwiązania, które wybierzesz.
Jeśli zdecydujesz się na nadpłatę kredytu hipotecznego, korzyści mogą być naprawdę wymierne. Zastanawiasz się, jak szybko spłacić kredyt? Masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to nadpłata kredytu z jednoczesnym pozostawieniem ustalonego wcześniej okresu kredytowania i zmniejszeniem wysokości rat. Druga możliwość to nadpłata kredytu ze skróceniem planowanego okresu kredytowania oraz z dalszym spłacaniem raty w takiej samej wysokości, jak dotychczas.
Z pewnością druga, czyli nadpłata kredytu, skrócenie okresu kredytowania i spłacanie rat w takiej samej wysokości. Dlaczego? Być może Twoje przychody wzrosły od momentu, kiedy brałeś kredyt. Oznacza to, że stać Cię teraz na spłatę wyższych rat. Warto się na to zdecydować, ponieważ w ten sposób okres kredytowania zostanie skrócony. Dzięki temu szybciej uporasz się ze zobowiązaniem hipotecznym i nie będziesz musiał spłacać go tak długo.
Załóżmy, że co miesiąc będziesz spłacał podwójną ratę kredytu – w ten sposób okres kredytowania zostanie skrócony, na przykład z 30 na 15 lat, co z całą pewnością jest bardzo ciekawą perspektywą. W takiej sytuacji zyskujesz dodatkowe korzyści, ponieważ zmniejszeniu ulega również wysokość odsetek.
Wróćmy na chwilę do pierwszej opcji – nadpłata kredytu ze zmniejszeniem wysokości rat i pozostawieniem takiego samego okresu kredytowania. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby każdego miesiąca spłacać wyższą ratę albo nie wiesz, czy będzie dysponował takimi pieniędzmi za kilka lat, możesz zdecydować się właśnie na tę opcję. Dzięki temu za jakiś czas raty będą niższe, w efekcie czego nie obciążą tak bardzo domowego budżetu.
Pierwszą rzeczą, którą koniecznie musisz zrobić, jest dokładne przeanalizowanie umowy z bankiem. Znajdziesz tam informacje na temat warunków wcześniejszej spłaty kredytu. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku szybkich pożyczek gotówkowych. W umowie znajdziesz informacje na temat tego, jaka będzie ewentualna opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania. W ten sposób upewnisz się, czy bank obciąży Cię dodatkowymi opłatami.
Posiadanie tak potężnego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny na 30 lat, bez wątpienia może być źródłem silnego stresu. Aby jak najszybciej odzyskać swobodę finansową, warto zastanowić się na tym, jak szybko spłacić kredyt. Jeśli Twoje przychody regularnie rosną, możesz zdecydować się na spłacanie podwójnych rat w każdym miesiącu – w ten sposób zmniejszysz okres kredytowania o połowę. Taka perspektywa z pewnością jest bardzo przyjemna i warto dążyć do zwiększania przychodów, tak aby jak najwcześniej uporać się z kredytem hipotecznym.