Banki kuszą klientów szeroką ofertą kont osobistych. Zanim jednak skorzysta się z propozycji jednego z nich, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wbrew pozorom mają duże znaczenie. Mowa tu nie tylko o opłatach, lecz także między innymi dostępności bankomatów, placówek czy kredytów.
Praktycznie w każdym banku klient znajdzie bezpłatne konto osobiste. Czy rzeczywiście jest ono zupełnie darmowe? Często tak, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z takich warunków bywa stały, comiesięczny wpływ na konto w określonej kwocie. Jeśli nie otrzymasz w danym miesiącu na przykład przelewów na 2000 zł, bank pobierze opłatę za prowadzenie konta zgodnie z tabelą opłat uwzględnioną w umowie.
Inne kwoty, z którymi trzeba się liczyć, to koszty za wydanie i obsługę karty debetowej – tutaj zazwyczaj można uniknąć opłat, realizując odpowiednią liczbę transakcji bezgotówkowych albo wykonując transakcje na ustaloną kwotę. Poza tym bank pobiera pieniądze za korzystanie z bankomatów (szczególnie innych banków) oraz przelewy internetowe.
Przed podjęciem decyzji o wyborze banku warto podsumować wszystkie te opłaty i na tej podstawie porównać oferty.
W dzisiejszych czasach prawie każdy potrzebuje nie tylko dostępu do pieniędzy przez internet, lecz także nowoczesnych rozwiązań ułatwiających na przykład płatności. Jednymi z kryteriów decydujących o założeniu konta bywa bankowa aplikacja mobilna umożliwiająca transakcje przy użyciu BLIK-a, możliwość zamknięcia rachunku przez internet albo wydania różnorodnych dyspozycji online. Nawet, jeśli początkowo nie planujesz korzystać z takich usług, warto zwrócić na nie uwagę.
Wybierając bank, sprawdź również liczbę i lokalizację placówek stacjonarnych, bankomatów, wpłatomatów oraz opłaty za transakcje w oddziałach. Czasami może się okazać, że wszystkie darmowe bankomaty są bardzo oddalone od Twojego miejsca zamieszkania, co może znacznie utrudnić dostęp do nich albo zmusić Cię do płacenia za każdą wypłatę z bankomatu innego banku.
Nie zapomnij przeczytać dokładnie także warunków zamykania konta – zdarza się, że promocja na rachunek obowiązuje tylko przez kilka miesięcy, ale klient ma obowiązek prowadzić go przez rok lub dwa od momentu założenia.
Inną kwestią, którą warto zweryfikować przed podjęciem ostatecznej decyzji, jest obowiązująca oferta promocyjna. Banki coraz częściej proponują klientom na przykład zwrot kilku procent za zakupy w wybranych sklepach, kilkaset złotych za otwarcie rachunku albo zniżki do restauracji. To dodatkowe udogodnienie, często bardzo kuszące. Tu trzeba jednak pamiętać o podatkach – każde pieniądze otrzymane od banku to przychód, od którego zapłaci się 19% podatku, tak zwanego podatku Belki.
Zanim podpiszesz umowę na prowadzenie konta, dokładnie przeczytaj cały dokument. Niektóre banki oferują promocje czasowe, między innymi dla studentów, które przestają obowiązywać po ukończeniu przez klienta określonego wieku. Wówczas konto nie jest już tak korzystne, dlatego lepiej albo unikać takich rozwiązań, albo odpowiednio wcześnie przenieść rachunek do innego banku.
Jeśli dodatkowo planujesz założenie konta oszczędnościowego, należy sprawdzić proponowane oprocentowanie. Nierzadko wysokie oprocentowanie wiąże się z wysokimi kosztami prowadzenia rachunku, co zwyczajnie nie będzie opłacalne, bo wydasz więcej niż zarobisz na oszczędnościach.
Kolejne kryterium to dostępność kredytów gotówkowych – jeśli planujesz w niedługim czasie wzięcie kredytów, dowiedz się, czy wybrany przez Ciebie bank ma korzystną ofertę. Dzięki temu unikniesz dodatkowych formalności.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo pieniędzy. Instytucja finansowa, jakiej chcesz powierzyć swoją gotówkę, powinna być objęta Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dlaczego? Ponieważ, jeżeli bank ogłosi upadłość, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewni Ci zwrot pieniędzy zgromadzonych na rachunku.