Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Samochody z USA

9 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Główną zaletą zakupu samochodu z USA jest jego niska cena – za oceanem pojazdy są stosunkowo niedrogie, co powoduje, że cieszą się one dużym powodzeniem także w Polsce. Nierzadko okazuje się, że zakupienie auta ze Stanów Zjednoczonych pozwala na znaczne oszczędności, ale, oczywiście, wiąże się to także z pewnymi niedogodnościami, które dotyczą głównie sprowadzenia pojazdu oraz formalności z tym związanych.

Jak kupić auto z USA?

Zasadniczo istnieje kilka sposobów na to, aby zakupić samochód z USA. Są to:

osobiste udanie się do USA i znalezienie odpowiedniego modelu, a potem zakupienie go i zorganizowanie przewozów – jest to jednak związane z bardzo wysokimi kosztami, w tym także potrzebą uzyskania wizy, co powoduje, że dodatkowe wydatki mogą sprawić, że auto z USA może kosztować w efekcie tyle, co w Europie

skorzystanie z usług firm pośredniczących w transakcji – zadaniem jej pracowników jest znalezienie odpowiedniego samochodu i następnie sprowadzenie go do kraju

zakup samochodu z USA będącego już w Polsce – można wtedy go zobaczyć i sprawdzić, nie musząc opuszczać kraju

Ile to kosztuje?

Ceny samochodów z USA są zróżnicowane, ale szacuje się, że oszczędności mogą dochodzić do 30% ceny pojazdu. Natomiast samo sprowadzenie auta do Polski to wydatek około 7-10% jego wartości. W Polsce trzeba też opłacić cło oraz akcyzę, a ponadto podatek VAT liczony nie tylko od wartości samochodu, ale również od kwoty cła i akcyzy. Dodatkowe koszty to: tłumaczenie dokumentów, modyfikacja do rejestracji auta w kraju, przegląd techniczny, opłata recyklingowa, wydanie tablic i dowodu rejestracyjnego.

Istnieją także triki, które pozwalają na ominięcie cła, akcyzy oraz VAT-u. Wówczas pojazdy sprowadzane są jako mienie przesiedleńcze. Żeby skorzystać z takiej opcji, właściciel pojazdu musi legalnie i nieprzerwanie przebywać w USA przez co najmniej rok, a jego samochód musi być używany przez co najmniej rok. Dodatkowo też nie można od razu go sprzedać.

Zmiany w pojeździe

W ramach dopasowania pojazdu w wersji amerykańskiej do polskich wymogów technicznych konieczne jest: wymiana oświetlenia, wymiana kierunkowskazów, modyfikacja układu wydechowego, zmiana zegarów, które muszą mieć oznaczenia km/h. Zwykle koszty takiego dostosowania samochodu to wydatek 3-5 tysięcy złotych, ale mogą kosztować więcej w przypadku modeli luksusowych.

Czy zatem opłaca się sprowadzać używane samochody z USA? Zasadniczo tak, ale najbardziej korzystne jest to w przypadku pojazdów droższych, gdzie różnica na cenie między Polską a USA jest największa. Trzeba jednak samemu przeanalizować oferty i pamiętać o tym, że sprawy formalne oraz modyfikacje mogą być czasochłonne i kosztowne.

Powiązanie wpisy

Lada moment wygasa Twoja polisa OC? A może nie jesteś zadowolony ze współpracy z obecnym ubezpieczycielem i chciałbyś znaleźć inne towarzystwo ubezpieczeniowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top