Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Obowiązki kupującego i sprzedawcy podczas sprzedaży samochodu

9 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

W przypadku transakcji sprzedaży i kupna samochodu zarówno sprzedający, jak i kupujący mają swoje obowiązki. Poniżej zamieszczamy dla Państwa najważniejsze z nich, o których trzeba zawsze pamiętać.

Jakie instytucje trzeba odwiedzić?

Podczas prowadzenia transakcji konieczne jest odwiedzenie zasadniczo trzech instytucji, co dotyczy sprzedającego i kupującego. Są to:

  • lokalny Urząd Skarbowy
  • lokalny Wydział Komunikacji
  • zakład ubezpieczeniowy

Każda ze stron transakcji musi uregulować odpowiednie formalności w wyżej wymienionych instytucjach. Konieczne jest jednak wcześniejsze podpisanie umowy kupna-sprzedaży, która musi być przygotowana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Prawa i obowiązki dotyczące kupującego samochód

Kupujący musi pamiętać przede wszystkim o dokonaniu rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji – nie można przekroczyć terminu 30 dni od daty dokonania zakupu pojazdu. Do przeprowadzenia rejestracji pojazdu potrzebne są następujące dokumenty:

  • dowód własności pojazdu, na przykład umowa kupna-sprzedaży
  • dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym
  • ważna polisa OC
  • karta pojazdu
  • dowód osobisty

Konieczne jest też dokonanie złożenia deklaracji podatkowej PCC-3 i zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych – jego wysokość to 2% od wartości rynkowej pojazdu, natomiast opłatę należy uregulować w ciągu 14 dni w Urzędzie Skarbowym.

W przypadku ubezpieczenia OC kupujący ma możliwość wypowiedzenia umowy w terminie do 30 dni od podpisania umowy lub też może on kontynuować polisę – warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel może na nowo podliczyć składki i mogą być one wyższe.

Prawa i obowiązki dotyczące sprzedającego samochód

Sprzedający ma obowiązek przekazać nowemu właścicielowi odpowiednie dokumenty, w tym dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, a ponadto aktualne ubezpieczenie OC. Konieczne jest także poinformowanie ubezpieczyciela o tym, że pojazd został sprzedany – należy zrobić to w terminie do 30 dni. Można także starać się o zwrot nadpłaconej i niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.

Również ważne jest dokonanie wyrejestrowania pojazdu w lokalnym Wydziale Komunikacji. W tym przypadku także stosuje się termin wynoszący do 30 dni. Chociaż niepowiadomienie urzędu o sprzedaży pojazdu nie ma konsekwencji prawnych, to jednak może ochronić przed wieloma problemami, na przykład w przypadku mandatów z fotoradarów.

Podatek za samochód konieczny jest do opłacenia w sytuacji, gdy właściciel posiadał go przez krócej niż pół roku od momentu końca miesiąca kupna. W tym przypadku trzeba zapłacić podatek od dochodu, czyli różnicy w cenie zakupu i sprzedaży. Podatek ten wpisuje się w zeznaniu PIT.

Powiązanie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top