Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Zakup używanego auta – na co zwrócić uwagę?

9 maja, 2022Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Jeśli chcą Państwo zdecydować się na zakupienie używanego samochodu, wówczas konieczne jest zapoznanie się z wieloma modelami i nigdy nie powinno się podejmować pochopnych decyzji. Na co należy zwrócić w szczególności?

(Zbyt) niska cena

Wielu kupujących szuka dla siebie jak najtańszych ofert. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze kupowanie tanio się opłaca. Gdy cena pojazdu jest niska w porównaniu z jego ceną rynkową, może to oznaczać, że jego stan techniczny nie jest zbyt dobry, pochodzi on z wypadku czy kradzieży. Niestety, nieuczciwi handlarze niejednokrotnie sztucznie zawyżają ceny, dlatego nie zawsze jest to sytuacja jasna, więc konieczne jest dokładne sprawdzenie auta.

Ważny test samochodu

Nigdy nie powinno się kupować pojazdu przed jego wcześniejszym przetestowaniem. Warto wsiąść do środka włączyć w nim wszystko, co się da, pojechać na przejażdżkę, testując hamulce, skrzynie biegów, sprzęgło. Należy wsłuchać się w pracę silnika. Osoby, które nie mają doświadczenia w samochodach, powinny skontaktować się ze specjalistami. Warto też zapytać, czy możliwe jest sprawdzenie auta w zaufanym serwisie. Gdy sprzedawca nie wyrazi na to zgody, wówczas najlepiej zrezygnować od razu z oferty.

Umowa kupna-sprzedaży

Również ważne jest potwierdzenie transakcji umowa kupna-sprzedaży. Powinna być ona sporządzona na piśmie, by przeprowadzić inne czynności urzędowe, na przykład rejestrację pojazdu. Dodatkowo będzie ona przydatna wtedy, gdy samochód niedługo po zakupie zacznie sprawiać problemy i trzeba będzie go zareklamować.

Warto sprawdzać opinie online

W przypadku zakupu samochodu od handlarza czy w komisie, zawsze warto wcześniej sprawdzić opinie na temat tych sprzedających online. Można to zrobić bardzo łatwo – wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki nazwę firmy, aby zobaczyć na różnych forach i serwisach, co sądzą o nich klienci.

Zatem zakupienie używanego samochodu zawsze jest związane z ryzykiem. Można jednak je zmniejszyć, kupując sprawdzony pojazd od osoby znajomej lub zaufanego handlarza, zawsze dokładnie go testując i dbając o to, aby transakcja była potwierdzona właściwą umową.

Powiązanie wpisy

W dzisiejszym świecie coraz bardziej powszechne staje się załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu. Niewątpliwie jest to znaczna oszczędność czasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top