Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Złomowanie auta

2 sierpnia, 2021Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Zdarzają się sytuacje, gdy samochód jest w tak złym stanie technicznym, że jego naprawa jest nieopłacalna. Jego utrzymanie jest zbyt drogie, a składki OC za wysokie. Co zrobić w sytuacji, gdy auto nie nadaje się już do użytku? Jednym z najlepszych rozwiązań jest złomowanie auta. 

Złomowanie auta – jak to zrobić?

Decydując się na złomowanie pojazdu, w pierwszej kolejności zadbać należy o skomplementowanie wszystkich niezbędnych dokumentów: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub innego dokumentu potwierdzającego dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

Co bardzo ważne, numer VIN samochodu musi być czytelny dla pracowników stacji demontażu. Jest to warunek konieczny – w innym przypadku złomowanie nie będzie możliwe.

Osoba, która dokonuje złomowania (może być to zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona) musi posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.

Stacja demontażu dokonuje unieważnienia wszystkich dokumentów dotyczących samochodu, wydaje stosowne oświadczenie o unieważnieniu, a także zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. 

Przed złomowaniem auta koniecznie należy sprawdzić, czy stacja demontażu działa legalnie. O tym, czy dany punkt działa zgodnie z przepisami, można dowiedzieć się w Urzędzie Wojewódzkim. Na mocy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji każda stacja demontażu musi posiadać stosowne zezwolenie na prowadzenie swojej działalności wydane przez marszałka województwa.

Co zrobić po zezłomowaniu pojazdu?

Drugą kwestią, o którą należy zadbać, jest opłacenie ewentualnych zaległości w ubezpieczeniu OC, a także poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zezłomowaniu pojazdu. Jest to konieczne, aby towarzystwo ubezpieczeniowe nie naliczyło składek np. na kolejny rok.

Samo zezłomowanie auta to nie koniec formalności związanych z pojazdem. Fizycznie auta już nie posiadamy, natomiast widniejemy cały czas w ewidencji. Konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu

Aby tego dokonać, potrzebna jest wizyta w miejscowym wydziale komunikacji. Jest na to 30 dni. Samo wyrejestrowanie auta nie jest zbyt skomplikowane. Procedura składa się z kilku prostych kroków. Należy wypełnić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (dostępny jest w internecie lub w wydziale komunikacji), wnieść opłatę w wysokości 10 zł, a także przedstawić stosowne dokumenty – zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, a także swój dowód osobisty.

Wyrejestrowanie pojazdu nie jest obligatoryjne to obowiązek, który na nas spoczywa. Warto o tym pamiętać. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy w tym zakresie. Kary administracyjne za niewyrejestrowanie pojazdu mogą wynieść nawet 1000 zł. To zdecydowanie więcej, niż kwota, jaką uda się zyskać za złomowanie.

Złomowanie auta a zwrot składki OC

Umowa na ubezpieczenie OC zawierana jest na 12 miesięcy. Najczęściej zawierane są na rok. Za niewykorzystany okres ubezpieczenia przysługuje rekompensata finansowa i zwrot składki OC. W towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarliśmy polisę, należy przedstawić dokumenty stwierdzające wyrejestrowanie pojazdu, jak i jego kasację. 

Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Rekompensata będzie dotyczyła okresu od dnia zezłomowania pojazdu do dnia końca ubezpieczenia.

Złomowanie auta – podsumowanie

Złomowanie pojazdu to dobry sposób na pozbycie się pojazdu, który jest już wyeksploatowany, a poruszanie się nim może być niebezpieczne. 

Warto się zastanowić nad złomowaniem również w przypadku, gdy nasz samochód jest już wiekowy. W takich sytuacjach ubezpieczyciele żądają wyższych składek OC, gdyż ryzyko wypadku jest większe. Na samym złomowaniu auta można zyskać dodatkowe pieniądze – cena za kilogram waha się od 0,2 do 0,5 zł. Wychodzi więc na to, że za wrak samochodu otrzymać można nawet 600 zł! To dobre rozwiązanie dla naszego portfela, więc warto wziąć je pod uwagę.

Powiązanie wpisy

Polskie prawo wskazuje, że działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych formach. Sprawdzamy zatem. jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top