Simplis – Ubezpieczenia OC, Kredyty, Pożyczki, Chwilówki

Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

2 października, 2020Autor: SimplisLiczba komentarzy: 0

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się, jakich formalności musisz dopełnić? Wiele osób, szczególnie tych, które kupiły swoje pierwsze auto, obawia się, że taki zakup wiąże się z wieloma formalnościami. Okazuje się jednak, że wielu z nich można dokonać online, a całość nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Wątpliwości mogą także dotyczyć tego, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie samochodu. Dowiedz się, co musisz zrobić krok po kroku po kupnie nowego auta – bo rejestracja i ubezpieczenie to nie wszystko!

Formalności po zakupie auta

Osoby, które kupują swój pierwszy samochód lub ostatniego zakupu auta dokonywały dawno temu, mogą czuć się nieco zagubione. W końcu nie wystarczy zapłacić sprzedawcy, wsiąść do auta i jechać – trzeba zadbać o szereg formalności. Podstawą jest umowa kupna sprzedaży samochodu. 

Umowa kupna sprzedaży samochodu – co musi zawierać? 

Konieczność spisania umowy kupna sprzedaży samochodu wielu osobom może wydawać się stresująca, jednak to wcale nie jest tak skomplikowane. Wiele osób spisuje umowę na zwykłej kartce lub wykorzystuje szablony umowy, dostępne w internecie. Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać następujące elementy:

 • dane sprzedającego – imię, nazwisko, adres, dane z dowodu osobistego i dane kontaktowe,
 • dane kupującego – takie same jak w przypadku sprzedawcy, 
 • dane współwłaściciela – bez tego nie można dokonać transakcji!
 • datę i miejsce dokonania transakcji, 
 • informacje na temat samochodu – markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, kolor, opis ewentualnych uszkodzeń itp., a także numer rejestracyjny i obowiązkowo numer VIN, 
 • zapis, że nabywca dokładnie zapoznał się ze stanem samochodu, na tyle na ile było to możliwe w momencie zakupu, 
 • oświadczenie sprzedawcy, że jest on faktycznym właścicielem sprzedawanego samochodu lub innego pojazdu, 
 • cena samochodu, jaką należy zapłacić, 
 • informacja, która ze stron opłaci podatek od czynności cywilnoprawnych – jeśli w umowie zabraknie tej informacji, zwyczajowo podatek opłaca kupujący, 
 • lista dokumentów, która otrzyma kupujący, np. dowód rejestracyjny, ubezpieczenie czy karta pojazdu, 
 • podpis każdej ze stron. 

Umowę należy spisać w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron.

Kolejny krok, czyli opłacenie podatku

Po dokonaniu zakupu samochodu kupujący jest zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwyczajowo podatek ten płaci osoba, która kupiła auto, choć nic nie stoi na przeszkodzi, aby podatek został zapłacony przez sprzedawcę. 

Na opłacenie podatek jest 14 dni od dnia dokonania transakcji, czyli zakupu samochodu. Warto jednak zrobić to od razu po zakupie, aby móc swobodnie dokonać dalszych formalności. Aby opłacić podatek, należy wypełnić pismo PCC-3.

Uwaga: można to zrobić online, bez odwiedzania urzędu. Podatek wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Jeśli więc auto kosztowało 10 tysięcy, podatek wyniesie 200 zł. Po dokonaniu wpłaty na konto urzędu należy zadbać o otrzymanie potwierdzenia. Jest ono niezbędne na dalszych etapach.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie?

Dla wielu kierowców jest to kluczowa kwestia. Odpowiedź na pytanie „co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie” jest jednak bardzo prosta. W większości przypadków kierowcy w pierwszej kolejności decydują się na rejestrację pojazdu.

Powodem tego jest fakt, że  większość używanych samochodów w momencie sprzedaży posiada ważne ubezpieczenie. Nabywca ma więc pełne prawo do korzystania z polisy. Do tego jednak wrócimy za chwilę. Jedno jest pewne: osoby, które zastanawiają się co najpierw, rejestracja czy ubezpieczenie, w pierwszej kolejności mogą zarejestrować samochód. 

Jak zarejestrować samochód?

Rejestracja nowo nabytego samochodu także nie jest skomplikowana. Pojazd zarejestrować można w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta, a także w urzędzie dzielnicy – w zależności od miejsca zamieszkania. Na początku należy przygotować odpowiednie dokumenty:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – można znaleźć go w urzędzie lub na stronie www Wydziału Komunikacji,
 • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport, 
 • umowę kupna/ sprzedaży, spisaną ze sprzedawcą, 
 • informacja o ważnym przeglądzie technicznym – koniecznie sprawdź, czy auto ma ważny przegląd!
 • kartę pojazdu – jeśli samochód taką posiada, 
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • potwierdzenie opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – bez niego auto nie zostanie zarejestrowane. 

Na zarejestrowanie pojazdu masz 30 dni, jednak – podobnie jak w przypadku pozostałych formalności – nie warto tak długo zwlekać. Lepiej zarejestrować samochód od razu, aby w razie komplikacji nie przysparzać sobie dodatkowego stresu. 

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Z rejestracją samochodu wiążą się dodatkowe opłaty, o których należy pamiętać. Całkowity koszt rejestracji to 149,50 zł. Na kwotę te składają się następujące elementy: 

 • 80 zł – tablice rejestracyjne (standardowe),
 • 54 zł – dowód rejestracyjny,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód, którego można używać przez 30 dni, 
 • 1,50 zł – opłata ewidencyjna.

Co ciekawe, koszty te można dodatkowo obniżyć. Od 2022 roku nie ma bowiem obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego auta.

Brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych – sposób na obniżenie kosztów rejestracji pojazdu

Nowe tablice rejestracyjne dla aut osobowych kosztują 80 zł. Nie jest to wiele, jednak osoby, które chciałyby obniżyć koszt rejestracji po zakupie używanego auta, powinny pamiętać o zmianie przepisów, która nastąpiła w 2022 roku.

Zgodnie z nowelizacją, osoby, które kupiły używane auto, nie muszą już dokonywać wymiany tablic rejestracyjnych. Dotyczy to nawet tych sytuacji, gdy samochód został zakupiony w innym województwie. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. W ten sposób można zaoszczędzić 80 złotych.

Ubezpieczenie OC – zadbaj o tanią polisę

Po rejestracji czas na ubezpieczenie samochodu. Oczywiście możesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela. Sprzedawca samochodu ma 14 dni na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, że dany pojazd został sprzedany i ma nowego właściciela.

Uwaga: ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Może się więc okazać, że będziesz musiał dopłacić do polisy OC. Oczywiście Twoja składka może okazać się niższa niż w przypadku sprzedawcy – w takiej sytuacji różnica zostanie jednak zwrócona poprzedniemu właścicielowi.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia OC sprzedawcy? Wielu kierowców decyduje się na takie rozwiązanie i korzysta z OC do momentu jego wygaśnięcia. Możesz więc zaczekać z poszukiwaniem nowego OC albo ubezpieczyć auto od nowa od razu, jeśli na przykład wolisz korzystać z usług swojego zaufanego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Większość opisanych formalności, których należy dokonać po zakupie samochodu, można swobodnie załatwić w jeden lub dwa dni – tym bardziej, że części z nich można dokonać przez internet. Z tego powodu pytanie, co najpierw, rejestracja czy ubezpieczenie, nie jest trudna.

Jeśli nie chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela, możesz kupić OC po rejestracji lub przed nią – nie będzie to miało kluczowego znaczenia. Pamiętaj jednak, aby dopilnować wszystkich formalności jak najszybciej – w ten sposób będziesz mógł od razu cieszyć się swoim nowym nabytkiem, czyli wymarzonym samochodem!

Powiązanie wpisy

Kilka lat temu zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny, głównie z uwagi na ówczesne zerowe stopy procentowe i niskie raty? Od pewnego czasu jednak raty kredytu gwałtownie wzrosły, w związku z czym zastanawiasz się nad możliwymi rozwiązaniami?

Powiadomienia o kursach walut bywają niezwykle przydatne. W dzisiejszych czasach inwestowanie na rynku walutowym stało się bardzo popularne, a kursy walut w ciągłym ruchu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby inwestorzy mieli na bieżąco informacje o zmianach w kursach walut, aby w odpowiednim momencie podejmować decyzje inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top